GEZE - RWA 100 E
RWA 100 E
GEZE - TS 5000 IS
TS 5000 IS

Koruma altındaki binanın yeniden canlandırılması

Mimarlık Bürosu: Koch + Partner, Münih

Erfurt’taki Gutenberg Lisesi binasının avrupa çapındaki yenileme ihalesini Şubat 2003 te Münih’li Mimarlık Bürosu Koch + Partner kazandı.

2003 Kasım ayında 9,9 milyon Avro tutarındaki yenileme projesinin temel taşı konuldu. Bu proje çalışması çerçevesinde, lise öğrencileri, binanın yeniden tasarlanması ve genişletilmesi hakkındaki fikirlerini bildirme şansı buldular.

Bu konuda peyzaj, iç ve dış mimari konusunda çalışan mimarlardan danışmanlık aldılar. 2005 Ağustos ayındaki kutlamalı açılıştan beri, yenilenen eski binanın, tarihi açıdan düz yeni bina ile çapraz şekilde birleşen geniş bir giriş merdiveni, binaya girenleri ana girişe götürmektedir.  Eski ve yeninin bu kesişmesi, yeni toplantı salonu ve spor salonunun bir birine bağlanması imkanını verdi. Sonuçta iletişim yeri olarak modern bir okul merkezi oluşturuldu.

GEZE ürünlerinin nasıl mükemmel bir şekilde sadece yeni bina projelerinde değil, eski bina projelerinde de kullanıldığını bu anlamlı yenileme çalışması bir kez daha gösterdi. 100 den fazla kapı kapama mekanizması ve RWA ürünleri (RWA 100 E ve 105 E), havalandırma teknolojisi ve kaçış yolu sistemleri eski ve yeni binada uygulandı.