Fotograflar: GEZE GmbH
Fotograflar: GEZE GmbH

GEZE serbest salınımlı kapı sistemleri Robert-Bosch hastanesinin yeni "Atrium" ilave binasında

Çok sayıda hastane tesisi ile Stuttgart Almanya'nın en büyük ve en modern sağlık birimlerini içeren şehirlerden biridir. 2014 yılında Robert-Bosch hastanesi yeni birçok branşlı hastane binası açmıştır. GEZE'nin modern kapı ve güvenlik teknolojileri, üst düzey hastane işletiminin gerekliliklerinin karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

Bu yeni bina, operasyon, eğitim ve araştırma alanlarını birbirine bağlayan merkezi bir bina içi alan sonrasında adlandırılmıştır. "Atrium" geniş koridorlar ve büyük yangın kapıları ile hastanenin ana binasına bağlanmaktadır. İhtiyaç duyulan, bir yangın durumunda bu kapıların otomatik olarak kapatılmasına olanak sağlayan manüel bir kapı çözümüydü. Ancak, kapıların gündelik kullanımı sırasında herkes için kullanım kolaylığı sağlanmalıydı. Bu karmaşık gereklilikler GEZE ürün serisinin yeni kapı kapatıcıları kullanılarak sağlanmıştır. Serbest salınım fonksiyonu, hem açma hem de kapatma yönünde minimum itme kuvveti ile kapıların açılabilmesine olanak sağlamaktadır. Kapının yay kuvvetine karşı açılması ile aktif olur.

Gündelik kullanım sırasında bu kapılar hiçbir kapı kapatıcı yokmuş gibi hareket eder. Bunun anlamı, tekerlekli yataklar ile olduğu gibi, hareket engelli kişiler tarafından da hiç zorluk çıkarmadan kullanılabilecek olmalarıdır. Bir yangın durumunda, EN 6 gerekliliklerine kadar çeşitli ayarlar yapılabilen kapı kapatıcıların güçlü kapatma kuvveti sayesinde bu kapılar güvenilir ve emniyetli bir şekilde kapanır. Bu çift kanatlı sistem çözümü, yangın dumanını algılamak için bir duman kontrol ünitesi ve aynı zamanda bir yangın durumunda her iki kanadın emniyetli bir şekilde ve doğru sıralamada için kapatılması bir kapatma sırası kontrol ünitesi yerleştirilecek bir TS 5000 R-ISM/S kılavuz raya sahiptir. Pasif anahtar, bir kapı kapatıcı aracılığıyla kendi kendine kapanır. Kılavuz rayda bulunan tümleşik elektronik açık tutma cihazı, opsiyonel bir kanat olarak pasif kanadın açık tutulmasına da olanak sağlar.

Kullanışlı açık tutma özelliği ile TS 5000 serbest salınımlı kapı kapatıcı aktif kanadın üzerinde kullanılır. Yangın durumunda kapıların kapatılması, lento üzerine entegre edilen yangın detektörü tarafından tetiklenir.

Yenilikçi konforlu açık tutma fonksiyonu: yangından korunma kapılarında kullanışlı ve güvenli çalışma

GEZE'nin serbest salınımlı kapı kapatıcılarının avantajları, bu çift kanatlı kapıda tam etkisini göstermektedir: tek bir bileşende, serbest salınım fonksiyonunu ve serbest salınım alanının sonunda kapının basitçe ve kolaylıkla kilitlenebilmesini sağlayan konforlu açık tutma fonksiyonunu bir araya getirir. Bunun anlamı, normal çalışmada aktif kanadın bazen kilitlenebileceği veya her zaman açık tutulabileceğidir. Bu standart fonksiyon – örneğin eğer bir esinti olursa – istenmeyen "kapanmaları" veya kapıların yarı açık pozisyonda "sıkışmalarını" önlemektedir. Konforlu açık tutma fonksiyonu, mevcut TS 5000 serbest salınımlı kapı kapatıcılarına da sonradan takılabilir. Yangından koruma açısından hiçbir zaman ödün vermez. Tetiklendiği zaman, kilitlenmiş dahi olsa, her türlü pozisyonda kapı emniyetli bir şekilde kapanır.

Kombine yangından korunma ve acil durum çıkış kapısı

Ayrıca, yangından korunma kapısını çalıştırmak için küçük kuvvetler gerekmesi sayesinde, kaçış yönünde bulunan kapı kanatlarının herhangi biri bir kaçış kapısı olarak kullanılabilir. Bir acil durumda, kapı kanatlarının mümkün olan en fazla şekilde açılmasını sağlamak için, kilitli pozisyon dahi geçersiz kılınabilir. Tümleşik kapatma sıralaması kontrol sistemi örneğin kaçan kişiler kapıdan geçtikten sonra her iki kanadın yeniden kapanmasını sağlar, böylece kapı yeniden bir yangın kapısı olarak kullanılabilir.

Görünmez işlevsellik

Atrium'un yüksek yoğunluklu alanlarında, kapıya entegre edilmiş Boxer serisi serbest çarpmalı kapı kapatıcıları ile – örneğin yangından korunma kapıları ile tüm erişimler için – aynı karmaşık işlevler sağlanmıştır. Örneğin, koridorlarda bulunan çift kanatlı bağlantı kapılarında, Boxer E-ISM EFS serbest salınımlı kapı kapatma sistemleri görünmez bir şekilde kapılara "entegre edilmiştir". Bu sistemlere, aktif kanatta konforlu açık tutma fonksiyonu ile sadece kapı açıldığında görülebilen ve tümleşik kapatma sıralaması fonksiyonuna sahip olan gizli kılavuz ray da takılabilir. Boxer EFS serbest salınımlı kapı kapatıcıları, aktif kanat üzerinde EN 6 yüksek kapatma kuvveti ile tamamen gömme bir şekilde monte edilir, Boxer standart kapı kapatıcıları ise pasif kanada takılır.