Tasarım ve daha fazlası- Weil am Rhein mimarlık parkında yeni Vitra Evi

GEZE’den en modern kapı, pencere ve güvenlik teknolojisi

Vitra – bürolar, kamu binaları ve konut tasarımında olmazsa olmaz bir isimdir. Vitra ürün yelpazesinde Ronan ve Erwan Bouroullec, Antonio Citterio ve Hella Jongerius, Klassiker von Charles, Ray Eames ve George Nelson gibi modern tasarımcıların eserleri dahildir. Weil am Rhein’daki firma alanı Vitra kampüste üretim tesisinin hemen yanında müzeler, sergi salonları ve toplantı binası yapıldı. Her binanın kendi mimarı bulunmaktadır, liste mimarinin “kim kimdir” i gibi uzamaktadır. Örneğin beyaz Vitra Tasarım Müzesi Frank O. Gehry’nin tasarımlarına göre, konferans sarayı Tadao Ando’nun tasarımıyla yapılmıştır.

Vitra evinin bir diğer dikkat çekici bölümü, showroom olarak Vitra Home Collection için karar alındı. Basel’li ünlü mimarlar Stararchitekten Herzog & de Meuron, siyah bir beşik çatıdan tesadüfi yığılmış şekilde görünümü olan dört katlı, anıtsal bir bina yaratmışlardır. Bunlar öyle sıralanmış ve yığılmıştır ki, iç ve dış mekana nüfuz eden kompleks bir yapı ortaya çıkmıştır.

Camdan kapı çözümleriyle maksimum şeffaflık ve tasarım

GEZE’nin yenilikçi işlevselliği, performansı ve mükemmel kapı ve güvenlik teknolojisi Vitra evinin sıra dışı tasarımını desteklemekte ve gerekli bina güvenliğini sağlamaktadır. Merkezi girişten başlayarak: Otomatik komple cam döner kapı, fuaye içine kuruldu ve camlı kalkan duvar gibi, derin şekilde yeni binanın içini göstermektedir. TSA 325 NT tipi dört kanatlı döner kapı tesisatı yüksek ziyaretçi trafiğinin üstesinden gelmekte ve rahat geçişi birinci sınıf GEZE tasarımıyla birleştirmektedir. Tambur duvarlar, kapı kanatları ve tavan tamamı camdan oluşmakta ve ince çerçeveleriyle maksimum şeffaflık sunmaktadırlar. Orta sütun tamamen çıkarıldı ve bu durum şeffaf ve açık görünüşü güçlendirmektedir.

GEZE’nin bütün döner kapıları gibi TSA 325 NT de en güncel güvenlik standartlarına sahiptir ve dokunmasız etki gösteren güvenlik donanımlarına sahiptir.

Bariyerleri kaldırma

Vitra evinin hareketleri kısıtlı ziyaretçilerinin geçiş rahatlığının sağlanması için, otomatik bariyersiz ayrı bir 90 derece açılır kapı bulunmaktadır. İnce çerçeveli ve filigranlı her iki 90 derece açılır kanat, ince Slimdrive EMD-F tahrik mekanizmalarıyla hareket ettirilmektedir. Kapı sistemlerinin teknolojik görüntüsünde ortaya çıkmaktadır. GEZE Slimdrive tahrik mekanizmaları -piyasada tek- sadece 70 milimetre yüksekliktedir ve cephe tasarımına tam uyum sağlamaktadır. Kapı içeriden bir buton aracılığıyla otomatik olarak ve gerektiğinde elle de açılabilmektedir. Dışarıdan giriş bir giriş kontrol sistemi üzerinden kontrol edilebilmektedir. Slimdrive EMD 90 derece açılır kapı sistemleri DIN 18650 ye göre güvenlik standardına sahiptir.

Sistem ötesinde güvenlik

GEZE ürünlerinin, kapı ve pencereleri tehlike durumunda koordineli olarak açan sistematik tasarımı, bu kapıda özellikle önem taşımaktadır: Yangın durumunda, duman ve ısı tahliye sistemi (RWA) kumanda merkezi elektronik olarak açılan ve kapıyı kilitleyen ve tahrik mekanizması üzerinden açan IQ Lock panik kilidini kontrol eder. Slimdrive EMD-F 90 derece açılır kapı sistemi yangın durumunda gerekli temiz hava giriş boşluğu ve serbest alana kaçış kapısı olarak işlev görür. Kendinden kilitlenen panik kilidiyle, bina ayrıca her zaman dışarıdan yetkisiz girişlere karşı güvence altına alınmıştır. GEZE unsurları, RWA, panik kilidi ve kapı tahrik mekanizması bu şekilde insanlar ve eşyaların rahat geçişini ve güvenliğini sağlar.

Kapı merkezleri kurtarma yolu sistemlerinin “beynidir”. Bütün binaya dağıtılmış olarak, TZ 320 tipi kapı merkezleri bütün kaçış ve kurtarma yollarındaki açma ve kapama işlemlerini güvence altına alır ve denetler. Yetkili olanlara kapıdan geçiş imkanı sağlar ve acil durumlarda hayat kurtarıcı yolları açarlar. TZ 320 ile donatılan kaçış yolları, TE220 kumanda paneli üzerinden güvenlik teknolojisiyle sorumlu kişi tarafından binada merkezi olarak denetlenebilir. Bu şekilde yetkisiz oynama ve açma girişimleri derhal fark edilir ve takip edilebilir.

TZ 320 kapı merkezleriyle bütün binada ihtiyaca uygun kaçış yolları çözümleri gerçekleştirilmiştir.

Kapı kapama teknolojisi – işlevsellik, güvenlik ve tasarım

Vitra evinde tasarım her şeydir. İşlevsellikte zarif bir şekilde bunun içine gizlenmişse bu daha da iyidir. GEZE’nin entegre kapı kapama mekanizmaları buna katkıda bulunmaktadır. Tek ve çift kanatlı 90 derece açılır kapılar, Boxer serisi entegre kapı kapama mekanizmalarıyla donatıldı. Bunlar komple olarak kapı kanadı içine monte edilmekte, neredeyse hiç görünmemekte ve mimarları hayrete düşürmektedir. GEZE Boxer E-ISM sistemi, her kapı kanadı için entegre elektromanyetik (E) sabitleme ve entegre bir kilit takip ayarı içeren zarif bir sürgü rayıyla donatılmıştır. Bu şekilde yangın durumunda doğru sıralamayla kanatların kendiliğinden güvenli bir şekilde kapanması sağlanır.

Vitra evinin arka bölümlerinde tek kanatlı yangın ve duman koruma kapıları yukarıda bulunan TS 5000 R kapı kapama mekanizmalarıyla birlikte donatıldı. Kapıların elektromekanik sabitlemesi kademesiz olarak 80° ve 130° arasında ayarlanmaktadır. Buradaki sabitleme pozisyonu, kapı kanatlarının tehlike durumunda mümkün olduğu kadar fazla açılabilmesi için daha fazla ilerletilebilmektedir.???? Bu işlevsellik, yangın durumunda devreye giren ve kapıyı kapatan duman devresi gibi sürgü rayda entegre edilmiştir. Mekan tasarımında rahatsız edici, güzel durmayan duman sensörleri bu şekilde GEZE TS 5000 R kullanımıyla tarihe karışmışlardır. Geniş geçişler, şeffaflık ve güvenlik çift kanatlı yangın ve duman koruma kapılarında TS 5000 ISM, çift kanat sıralı kapı kapama mekanizmalı kapı kapama sistemiyle oluşturulmuştur.