GEZE - RWA e SHEV
GEZE RWA e SHEV
GEZE - RWA e SHEV

Yeni Zambonini Perde Duvar Binası: Referans objesi olarak firma merkezi

Referans objesi olarak firma merkezi: GEZE modern kapı otomatiği ve pencere teknolojisi ile tasarım, enerji etkinliği ve yangından korunma

Yaşam ve iş binaları için cephe teknolojisi ve metal giydirme alanında lider italyan üreticilerden biri olan Zambonini Perde Duvarları, Piacenza yakınlarındaki Fiorenzuola d’Arde’de yeni merkezini açtı. Yeni firma binasının tasarımı, 181 katılımcıdan oluşan bir mimari yarışma çerçevesinde ortaya çıktı. Yarışmayı Floransa’dan ARCHEA bürosu kazandı. Zambonini aynı zamanda işveren ve genel işletme olarak katıldı ve kendi projesini on iki ayda gerçekleştirdi.

Binanın bu yelken şekilli cephesi, güneş ışınlarının girişini ve böylece sıcak yaz aylarında klima için enerji giderlerini azaltacak şekilde kaplandı. Kış aylarında, binanın konumu güneş ışınlarından en iyi şekilde faydalanma sağlayarak ısıtma giderlerinden tasarruf etme imkanı vermektedir. Aynı şekilde, GEZE’nin modern otomatik kapı ve pencere sistemleri binanın enerji etkinliğine ve güvenliğine katkıda bulunmaktadır. Bunlar binanın mimari tarzına da uyum sağlamaktadır.

Bina girişi GEZE TSA 360 NT-BO tipi, Break-out fonksiyonlu, komple cam kanatlı otomatik bir doğrusal kayar kapı sistemiyle donatıldı. Çerçeve profilleri ve metal parça sistemleri, kanatlar arasına görünmez olarak yerleştirildi. Cam yüzeyinde görünür ya da taşıyıcı parçalar bulunmamaktadır. Cam kenarının kanat iç kısmındaki baskı yazısı, parça tekniğiyle görsel olarak tamamen kapatılmıştır. Bu GEZE çözümü sürekli bir estetik ve tasarım özgürlüğü sağlamaktadır. Bu şekilde cam kenarı baskısı farklı RAL renklerinde yapılabilir.

Otomatik kapı sadece geçiş rahatlığı sağlamakla kalmamakta-dikkatli yayalar için- saniyelerden oluşan kısa bir zaman diliminde „açıl susam açıl“ dedirten duyguyu da yaşatmaktadır. Komple cam kapı kanadının 40 mm kalınlığındaki izolasyon camı çok iyi ısı yalıtım özelliğine sahiptir ve binanın enerji bilançosuna da olumlu katkı sağlamaktadır.

Özellikle büyük binalarda güvenlik önemli bir rol oynamaktadır. Binayı tehlike durumunda hızlı ve güvenli bir şekilde terk etmek için, kapının Break-Out fonksiyonu, kapı kanadının ve yan parçaların kaçış yönünde  elle itilerek açılmasına imkan sağlamaktadır. Merdiven boşluğunda GEZE akıllı duman ve ısı tahliye sistemi (RWA), yangın durumunda binanın kurtarma ekiplerinin yardımı olmaksızın güvenli bir şekilde tahliye edilmesini sağlamaktadır.
Bu sistem, kaçış ve kurtarma yollarında yangın dumanı oluştuğu anda etkili bir şekilde tahliyeyi sağlamaktadır. Bu tahliye, binanın alt kısmındaki temiz hava giriş boşluğu ve üst kısmındaki duman çıkış boşluğu üzerinden yapılmaktadır. RWA çift fonksiyona sahiptir: Çekme kuvvetiyle, yangın durumunda binadan dumanın güvenli bir şekilde boşaltılmasını sağlar. Yeniden enerji tasarrufu sağlayan bir diğer etkisi, günlük doğal havalandırma için kullanılmasıdır.