Econodrive EL
Econodrive EL

GEZE Formula 1 yarış pistinde

Mimarlık Bürosu: Hermann Tilke, Aachen

2005 yılından beri İstanbul Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bunun için Aaachen’li mimar Herman Tilke bir „Racing Circuit“ tasarlamıştır. Tilke bütün modernliğin yanı sıra, pistin bulunduğu ülkenin ruhunu da yansıtmasına önem vermektedir. Bunun için GEZE’nin TS 5000 kapı kapama mekanizmaları ve Econodrive otomatik yana kayar kapı mekanizmasının desteklediği, doğu unsurlarını en modern yüksek teknoloji ile birleştirmiştir.

Yarış alanı İstabul’un Asya yakasında 2,2 milyon metrekare alanı kapsamaktadır. Yarış pisti yaklaşık 5 kilometre ve 14 ile 21,5 metre genişliğindedir. Varış uzunluğu başlangıçtan sona kadar yaklaşık 650 metredir. Bazı dağ ve vadi geçişlerinden geçmekte ve yüksek iddiasıyla “ Boğazın adrenalini” ünvanını hak etmektedir. İstanbul Racing Circuit, FIA GP, FIA GP2 ve DTM yarışlarına ev sahipliği yapmıştır.

Ana sahne 26.250 izleyici kapasitesine sahiptir ve doğa tribünü ve giriş bölümleriyle birlikte neredeyse 130.000 izleyici kapasitesine ulaşmaktadır. Sürücü kullanım binası iki kata bölünmüştür. Giriş katı takımlara ve üst katlar, 5.000 izleyici kapasitesiyle birlikte izleyici alanı olarak hizmet görmektedir. Sürücü kullanım binasının her iki tarafında yedi katlı iki VIP kulesi bulunmaktadır.