GEZE RWA

Hırvatistan’da hentbol dünya şampiyonası: GEZE’de oradaydı!

GEZE en modern bina teknolojisiyle altı yeni spor salonu inşa etti.

16 Ocaktan 1 Şubat 2009 tarihine kadar Hırvatistan’da erkekler hentbol dünya şampiyonası yapıldı. Dünyanın en iyi 24 takımı bir araya geldiğinde, heyecanlı hareketli oyunlar ortaya çıktı. Altı yeni spor salonunun inşasında yüksek işlevsellik, güvenlik ve tasarım söz konusuydu. GEZE kapı kapama mekanizmaları ve ısı tahliye sistemleriyle birlikte giriş ve yangın koruma kapıları donanımını gerçekleştirdi ve bu şekilde Hırvatistan’daki ünlü mimarları ve inşaat şirketlerini ikna etti.

Yangın koruma önlemleri - kaçınılmaz

Spor salonlarında binlerce insan bir araya gelmektedir. Bir yangın anında, ne tarafa gideceklerini bilmeyen insanların panik içinde kaçış imkanları aramaları kaçınılmazdır. Bina alevler içindeyse, yol gösterici işaretler birkaç saniye içinde görünmez olacaktır. Çünkü yangın durumunda, tehlike sadece alev ve ısıdan değil, özellikle oluşan dumandan ve zehirli gazlardan ortaya çıkar. Yangın kurbanlarının neredeyse %90 ı duman kurbanlarıdır, çoğu maddi yangın hasarları dumandan kaynaklanır. Yangında dumanının özellikle kaçış ve kurtarma yollarında yayılmasının önlenmesi zorunludur. Bu önemli görevi GEZE Zagreb, Poreč, Zadar, Varaždin, Osijek ve Split spor salonlarında, dumanı oluştuğu anda temiz hava girişi boşlukları yoluyla tahliye eden GEZE duman ve ısı tahliye sistemleri (RWA) üstlenmiştir.

Bu şekilde GEZE yangın koruma önlemlerinde vazgeçilmez bir unsur olmuştur.

Fonksiyon türü doğal duman tahliyesi

Bu doğal etkili duman tahliyesi, örn. kapılar, pencereler ve üst duvar bölümleri ve tavanlardaki hava boşluklarından, dumanı insanların bulunduğu alanın üst kısmında sabit bir sınırda tutmak için termik itme gücünü kullanmaktadır. Bu sınırın altında, az dumanlı, yukarıya yükselen siyah, artan yangın süresiyle gittikçe yoğunlaşan zehirli duman gazı tabakası bulunmaktadır.

GEZE RWA-boşluklarının mimariyle uyumu

Salon ve cephe hava boşluklarında farklı pencere formları zarif ve teknolojik olarak gelişmiş RWA elektro-helezonları ve E 250 ile E 600-E 660 tipinde elektrikli zincir tahrik mekanizmalarıyla, pencere ağırlığı ve duman bölümüne göre donatıldı. Bunlar hızlı ve güvenli duman ve ısı tahliyesi ve duman yönlendirme görevini yapmaktadırlar ve günlük havalandırma işlemi avantajını taşımaktadırlar. E 260 N2 RWA acil durum kontrol merkezleri, elektrik kesintisi durumunda 72 saat boyunca çalıştırma özelliğine sahiptirler. Tahrik mekanizmalarının kumanda birimleri olarak RWA “beyni” duman sensörlerinden, harici yangın bildirim merkezlerinden ya da yağmur ve rüzgar kumandalarından bildirimleri alır ve buna göre duman tahliyesini yönlendirirler.

GEZE Kapı teknolojisi – Sporcular ve izleyiciler için güvenlik ve konfor

Kapı kapama programıyla ve bütünsel tasarımıyla giriş ve yangın koruma kapılarında birçok görsel ve teknolojik imkanlar gerçekleştirildi. Örnek olarak çift kanatlı yangın ve duman korumalı kapılarda entegre ve görünmeyen TS 5000 E-ISM üstten kapı kapama mekanizmaları yerleştirildi. Bu mekanizma bir yangın durumunda kapı kanatlarının doğru sırayla ve tamamen sızdırmaz olarak kapanmasını sağlamakta ve mevcut yangın bölümlerinin sıçramasını önlemektedir. Aşılabilen sabitleme noktalı 80° ve 130° derece arasında değişen sabitleme açılarıyla her iki tarafta, yangın durumunda kaldırılabilen ve kapıyı kapatan elektromekanik sabitleme tertibatı bulunmaktadır.

Spor salonlarının donanımıyla, GEZE kompleks bina teknolojisinin toplam sunucusu olarak yeteneklerini – ilk fikirden, uygulamaya ve düzenli servis bakımına kadar bir kez daha kanıtlamıştır.