AIDAdiva
GEZE MSW
VTM 300

GEZE –AIDAdiva’nın güvertesinde

Hamburg limanında 20 Nisan 2007 tarihinde eşsiz bir lüks geminin suya indirilmesi çerçevesinde muhteşem bir ışık şöleni gerçekleştirildi: „AIDAdiva“. AIDA gemicilik tarafından yaptırılan dört kulüp gemisi serisinin ilki. Yolcular en modern teknoloji ve rahatlığı yaşamaktadırlar. Kamaraların büyük bölümü dış kamaralardan oluşmaktadır, çoğunun kendi balkonu bulunmaktadır. Geminin atmosferinde sahne ve eğlence teknolojisi kendini göstermektedir. „AIDAdiva“ ilk uzak seyrine 30 Nisan tarihinde Hamburg’tan Palma de Mallorca’ya gitmek üzere başladı.

Açık denizdeki bu dev için GEZE GmbH geniş kapı ve güvenlik teknolojisi yelpazesinden farklı ürünler kullandı. Yüksek yolcu trafiğine uygun olan GEZE VTM 300 ya da GEZE Slimdrive VTM gibi kayar kapılar yerleştirildi ve bu kapılar ayrıca manüel kullanımın zahmetli ve zor olmamasından dolayı da, geçişi kolaylaştırmaktadır. Farklı yuvarlak ve teleskopik kayar kapılar, güvertedeki özel mimari tasarımı mükemmel şekilde tamamlamaktadırlar. Ancak, bütün GEZE ürünleri ilk bakışta görünmez, örn. komple olarak kapı kanadı içinde monte edilen ve sadece kapı açıkken sürgü rayının göründüğü entegre kapı kapama mekanizması GEZE Boxer gibi.

TS 2000, 4000, 5000 ya da TS 4000 Tandem gibi diğer ürünler de kullanıldı. Yolcular kamaralarının kapı ve pencerelerini açtıklarında, restoranlarda, barlarda ya da sadece güvertede GEZE’nin yenilikçi teknolojisi ile günlük olarak karşılaşmaktadırlar.

AIDAdiva’nın eğlence sunumu, güvertedeki herşeyde olduğu gibi çok çeşitlidir. 13 güvertede gemi yolcularına 7 restoran, 11 bar, bir fitness ve Wellness alanı, bir gazino ile geniş bir eğlence imkanı sunmaktadır. Tabi ki, bu alanlarda GEZE ürünleri kullanıldı.

Havuz barı alanında da aynı şekilde GEZE ürünleri kullanıldı. Cam levhalardan oluşan elips şeklindeki bir manüel kayar duvar sistemi (MWS), güvertede DJ kabini etrafını sarmaktadır. Bu şekilde bu alan, büyük bir güç gerektirmeksizin tamamen kapalı ya da istendiği kadar açık tutulabilmektedir. Havuz barında da GEZE tasarımcıları yeteneklerini kanıtladı: Etrafta sörf tahtalarını andıran, pırıltılı sürgü unsurları asılmaktadır. Bunlar bir MSW sürgü rayı üzerinden hareket etmektedirler. Öncelikle kılavuz raylar ve korozyon önleme alanlarında özel bir yeteneğe ihtiyaç duyuldu.

AIDAdiva, AIDA gemiciliğin dünya çapında bilinen gemi filosunu lüks bir devle genişletmiş oldu. Daha önceki modelleri gibi (AIDAcara, AIDAvita, AIDAaura) AIDAdiva da Papenburg Meyer Tersanesinde üretildi. 1795 yılından beri altıncı jenerasyonda Meyer Tersanesi yüksek kaliteli ürünler ve öncelikle de lüks gemilerin inşası ile adını duyurmaktadır - bu nedenle, aynı iddiayı en iyi şekilde taşıyan GEZE ürünleriyle kendini tamamlamaktadır.