BAU Münih 2017’ den izlenimler: Akıllı teknoloji için akıllı bina kontrolü - Yeni bina otomasyon sistemi GEZE Cockpit: konfor, güvenlik ve verimlilik


İş ve yaşam alanlarında, operasyon binalarında verimli, güvenli ve sürdürülebilir şekilde konforu artırır. Yeni GEZE Cockpit bina otomasyon sistemi sayesinde, kapı ve pencere bulunan alanlardaki otomatik sistem bileşenleri, GEZE güvenlik teknolojisi ve diğer üreticilerle ağ oluşturabilmekte, merkezden kontrol edilebilmekte ve hassas bir şekilde izlenebilmektedir. Bina otomasyonunda en yaygın iletişim standardı olan BACnet birlikte çalışabilirliği sayesinde işini yapar. GEZE Cockpit bağımsız bir bina otomasyon sistemi olarak kullanılabilir veya üst sınıf bina kontrol sistemine entegre edilebilir.

Kompleks kapı taleplerine yönelik ürün tarayıcısına dayalı uygulama

GEZE Cockpit, özellikle, otomatik kapı ve pencerelerin işletim ve koruma taleplerinin günün saatine göre değiştiği etkinlik merkezleri, hastaneler, laboratuvarlar, büro binaları veya büyük mağazalar gibi işlevsel binalar için önerilmektedir.  Örneğin, çok fonksiyonlu kapılar gündüz farklı işletim modlarında ('sürekli açık', 'otomatik', mağaza kapatma') ve geceleyin güvenli kaçış ve kurtarma yolu kapıları olarak çalıştırılıyorsa, GEZE Cockpit ağı, kapıların izlenip, çalıştırılmasını sağlar ve işletim modunu veya zaman kontrollü fonksiyonları uzaktan değiştirebilir. İstenmeyen kapı yönetimi, alarmlar ve aksaklıklar hızlı ve rahat bir şekilde saptanabilir ve derhal tedbir alınabilir.

Fotoğraflar: GEZE GmbH

Şimşek hızında reaksiyonlar için doğru yazılım

GEZE Cockpit sayesinde, aralarında döner ve kayar kapı sistemleri, kaçış yolu ve acil çıkış kapısı koruma sistemleri, pencereler ve pencere grupları, elektrikli kilit veya kilit motorlarının bulunduğu maksimum 62 GEZE ürünü ağa bağlanabilmektedir. GEZE ağının merkezi BACnet bina kontrolörüdür ve bu kontrolör farklı GEZE yazılım paketleriyle birlikte yüklenebilir. GEZE Cockpit BASIC konfigürasyon yazılımı, sistemi üst sınıf bina kontrol sistemine entegre etmek için önceden yüklenir. Temel paket, temel ayarların yanı sıra (örn. ağ ayarları, kullanıcı yönetimi, cihaz ve bina konfigürasyonu, veri koruma), tüm bağlı kapı ve pencerelerin bina içinde esas konumlarında doğrulanmasını ve görüntülenmesini sağlar.

GEZE Cockpit VISU ve GEZE Cockpit VISU+ yazılım paketleri sayesinde, GEZE Cockpit bağımsız bir bina otomasyon sistemi olarak kullanılabilmektedir:

Ayrıca, GEZE Cockpit VISU paketi ile kapı ve pencerelerin mevcut durumu ve işlevsellikleri tek bakışta bir grafik arayüzüne kaydedilebilir ve böylece koşullar tek bir tuşa basılarak değiştirilebilir. Sözde görüntülerin oluşumu, birçok cihazın ister tek bir tuşla, ister zaman kontrollü bir şekilde aynı anda çalıştırılmasını sağlar.

GEZE Cockpit VISU+ paket kullanıcıların izleme fonksiyonlarını ve alarmları e-postayla bildirilmesi konusunda ayrı ayrı konfigüre etmelerini sağlar.’E-posta hizmeti' tüm kapı ve pencerelerin görsel denetim olmaksızın izlenebilmesini sağlar. Tesis yöneticileri ve güvenlik personeli için büyük avantaj  -  büyük bir mağazada bir çıkış kapısının acil düğmesine basılması, geceleyin bir huzur evi kapısının yetkisi olmayan bir kişi tarafından açılması veya bir kamu binasındaki kapının akşam kapatıldıktan sonra kilitlenmemesi gibi durumlarda söz konusu kişiler durum değişiklikleri, alarmlar veya herhangi bir alandaki arızalar konusunda bilgilendirilebilir ve anında harekete geçebilirler.

GEZE Cockpit ile ilgili yazılım uygulamaları tarayıcı tabanlıdır; böylece söz konusu bilgilere IP'si olan; PC, tablet veya akıllı telefon gibi herhangi bir cihaz ile erişilebilir. GEZE Cockpit ile entegre kapı ve pencereler arasındaki veri alışverişi, IO 420 BACnet arayüz modülüyle gerçekleştirilir.