Gümüş Focus Open: GEZE ActiveStop önemli bir tasarım ödülü daha kazandı


GEZE ActiveStop tasarım kalitesi bir ödülle daha onaylandı: 2015 yılında ödül kazanan iç mekan kapıları için kapı yavaşlatma sistemi, şimdi de kapı üzerine oturtulan yeni modeli için Baden-Württemberg Tasarım Merkezi Focus Open 2017 gümüş ödülünü kazandı. Bu ürün, 22 Kasım 2017 Çarşamba tarihine kadar Ludwigsburg'daki 'MIK Museum Information Kunst'ta sergilenmektedir.

Tasarım kalitesi, bu prestijli ödülün merkezindedir. Panel, kapı üzerine oturtulan yeni GEZE ActiveStop kapı yavaşlatma sistemi modelini, olağanüstü tasarım kalitesi ile yenilikçi bir ürün çözümü olarak tanımladı ve “Yaşam” kategorisindeki en iyi derece ile ödüllendirdi.

GEZE ActiveStop, iç mekan kapılarında yeni konfor özelliklerini zarif bir tasarım eşliğinde sunuyor. Artık mekanlara girmek hiç olmadığı kadar kolay ve rahat. Kapı üzerine takılan ve tekrar kolayca çıkarılabilen veya kapı kanadına görünmeyecek şekilde entegre edilebilen bir model olarak sabitlenmiş akıllı sistem, iç mekan kapılarının kontrollü, yavaşlatılarak açılmasına ve kapanmasına olanak sağlar. Küçük entegrasyon derinliği sayesinde, bina iç kapıları için kapı yavaşlatmasında en zorlu tasarım taleplerini karşılamakta ve neredeyse her türlü kapıya görünmez bir şekilde takılabilmektedir.

Yeni GEZE ActiveStop kapı yavaşlatma sistemi, kapı üzerine oturtulan modelinde yeni bir kapı kontrolü de sunar. Resim: GEZE GmbH

Nazikçe durur –kolayca açık tutulur – sessizce kapanır

Akıllı kapı yavaşlatma sistemi, kapı yakınlarındaki duvarlarda, mobilyalarda ve kapı üzerinde hasar oluşmasını da önler. Hafif veya daha sert bir itiş durumunda -GEZE ActiveStop ile- kapılar 80 ile 140 derece arasında ayrı ayrı ayarlanabilen açık durma konumuna kadar bağımsız bir şekilde açılır. Kapılar, doğru zamanda durdurulur ve istenilen konumda güvenli bir şekilde açık tutulur. Aktif yavaşlatma sistemi sayesinde, 25 dereceye ulaştıklarında nazik ve sessiz bir şekilde kapanırlar. GEZE ActiveStop, kapıları kilit mandalına gerek olmadan, güvenli bir şekilde kendiliğinden açık tutar. Kapılar, 25 ile 60 derece arasında rahatça hareket eder. 25 veya 60 derecede güvenli bir şekilde durdurulur.

Prestijli ve geleneksel tasarım ödülü

Baden-Württemberg uluslararası tasarım ödülü – 2015 yılından beri Focus Open ödülü olarak bilinmektedir – hem yurt içinde, hem de yurt dışında uzun bir geçmişi olan ve yüksek saygınlık düzeyine sahip ürünler aramaktadır. Baden Württemberg Tasarım Merkezi, katılmaları için dünya çapında şirketleri ve tasarımcıları davet etmektedir. 'Focus Gümüş' ödülü, bir kategoride tasarım kalitesi ve yenilikçi çözümleri ile etki uyandıran ürünlere verilmektedir.