Ditzing Yaşam Koşusu

27 Nisan 2008 tarihinde, güneşli bir bahar gününde, GEZE’ nin otuz “yaşam” koşucuları iyi bir amaç için koştular: Mukoviskidoz- kistikf fibrozis [Mükoz salgılarının aşırı viskozitesinden ileri gelen kalıtsal hastalık] tescilli derneğinin Baden-Württemberg eyalet birliği, mukoviskidoz (kistik fibrozis) hastaları yararına 10. Ditzing yaşam koşusuna ev sahipliği yaptı. Hayır amaçlı bu koşunun amacı, kistik fibrozis tedavileri ve araştırmalarının iyileştirilmesine yönelik projeleri ve doktor ile fizik tedavi uzmanlarının ileri eğitimini ve de mağdurların iyileştirme önlemlerinin desteklenmesi için, mukoviskoz derneği için “koşarak” bağış toplamaktı.  
GEZE çalışanlarından oluşan karma koşucular toplam 450,5 kilometre koştular. Her “koşulan” kilometre 20 Euro ile desteklenmiş olup, toplam 9000 Euro üzerinde bir bağış tutarı meydana gelmiştir. Başlangıç çizgisinde, şirket yönetiminden, öğrencilere ve eski çalışanlara kadar hemen hemen tüm bölümlerden temsilciler yer almıştı. Hessen, Saarland ve Rhein-Neckar üçgeninden bile gelen GEZE çalışanları bulunuyordu.  GEZE çalışanları kadar, yaşam koşucularının içinde de her kesimden katılımcı yer almaktaydı: çünkü bu yaşam koşusu, profesyonel koşucular kadar hevesli sporcular için saat 8.30 ile 16.00 arasında kendi kondisyon ve hızlarına göre koşma olanağı sunan, halka açık bir koşma ve yürüme organizasyonudur. GEZE koşu organizatörü, Michael Rasimus, üç etapta 50 kilometre koştu, öğrenci Björn Schradi rahat bir biçimde 24 kilometreyi devirdi. “Yaşam yürüyüşçüsü” olarak Martina Martens büyük bir dayanıklılık sergileyerek, 17,5 kilometre “kat etti”. Tüm diğer GEZE çalışanları da daha küçük etaplar ile eğlenceyi iyi bir amaç haline getirdiler. Peter Vogel çıkışa destek ile gelmişti: 7 yaşındaki oğlu Lukas 10 kilometre kat etti.
Hızdan çok desteklenen kilometrelerin önem taşıdığı halka açık bu koşunun rahat atmosferi önümüzdeki yıl da mutlaka birçok GEZE çalışanında yaşam koşusuna katılma hevesi uyandıracak ve bu vesileyle diğer bölümlerden meslektaşlar ile tanışma fırsatını sunacaktır.
Mukoviszidose (CF)-kistik fibrozis, orta Avrupa’da en sık ortaya çıkan, kalıtsal ve tedavi edilemez metabolik bir hastalıktır. Kistik fibrozis hastaları günlük yoğun fizik tedavi, nefes egzersizleri ve inhalasyon ihtiyacı duymakta olup, düzenli olarak enfeksiyonlara karşı ilaç almak zorundadırlar.  Yoğun bir bakım ile 30 yaşın üzerinde bir yaşam süresi mümkün olmaktadır.
Basın bülteni indir: Bağış çekinin törenle teslim edilişi
GEZE çalışanları kistik fibrozis hastaları için “koşarak” 9000 Euro kat ediyorlar.  
Bağış çekinin törenle teslim edilişi