Konular

Akıllı Binalar – Geleceğe uygun ağ bağlantılı binalar

Modern binaların kullanımı ve kontrolü güvenli ve rahat olmalı ve olabildiğince az enerji tüketmelidir. Bu talepler, otomasyon ve teknik ekipmanın akıllı bir şekilde ağ oluşturmasıyla karşılanabilmektedir. Akıllı bina sistemi, yapı sektöründeki en büyük büyüyen bir pazardır.

Binalar daha güvenli, daha konforlu ve daha enerji tasarruflu bir hale gelmektedir

"Akıllı" bina nelerden oluşur? Teknik operasyon için yalnızca çok sayıda "akıllı" elektroniğin bir araya getirilmesi yeterli değildir. Bir bina, sadece bileşenlerin hepsi, tüm üreticilerde, koordine, merkezi ve kolayca bir arada çalıştığında gerçekten akıllı olacaktır. Bu aslında tüm ürün grupları için geçerlidir: aydınlatma, ısıtma, iklimlendirme, gölgeleme, havalandırma, güvenlik teknolojisi ve kapı ve pencere teknolojisi.

Otomatik, ağ bağlantılı bina teknolojisi sayesinde Akıllı Binalar, hem ortama hem kullanıcı davranışına dinamik bir şekilde adapte olmaktadır. Bu durum, onları daha güvenli, daha konforlu ve daha enerji tasarruflu bir hale getirmektedir.

Ağlar üzerinden iletişim

Teknik sistemler, modern elektronik ağ iletişimiyle etkileşime geçmektedir. Şirketlerin teknik bina donanımı ve bina otomasyonuna ilişkin programı, müşterilere özel (imalatçıya ait) ve açık sistemler sunmaktadır. Açık sistemler (ör. BACnet, KNX, LON, SMI, DALI) birçok imalatçı tarafından desteklenir: bileşenleri "birlikte çalışabilir" ve bir sistemde birbirleriyle iletişim kurabilmektedir.

"Akıllı Bina" nedir?

Akıllı Bina, ofis binaları, havaalanları, alışveriş merkezleri veya üretim tesisleri gibi fonksiyonel binaların teknik ekipmanının otomasyonunu ve merkezi kullanımını ifade etmektedir. Temel konular, yangın ikaz teknolojisi veya dinamik acil çıkış yolu planlama gibi yöntemlerle bina güvenliği ve işletim maliyetlerinden geniş ölçekte tasarruf sağlamak üzere bina kullanımının enerji optimizasyonudur.

Elektrik sektörü, Akıllı Binalara, halihazırda test edilmiş ve yeni binalarda ortak olan çok sayıda yenilikçi ürün ve çözüm sağlamaktadır. Özellikle enerji verimliliği alanı büyük başarı sağlamıştır: bir ofis binasındaki enerji tüketimi otomasyon aracılığıyla %30 kadar düşürülebilmektedir. (Kaynak: ZVEI, Zentralverband Elektrotechnik- und Elektronikindustrie e.V., Frankfurt, 2018)

Kapı ve pencereler de burada rol üstlenmektedir

Akıllı havalandırma: Bir KNX bina sistemine entegre edilen GEZE pencere motorları

Akıllı havalandırma: Bir KNX bina sistemine entegre edilen GEZE pencere motorları

Kapı ve pencereler de artık çok fonksiyonlu, akıllı ve ağ bağlantılıdır. Çünkü birçok farklı fonksiyonu yerine getirmeleri gerekir: erişilebilirlik sağlamak, doğal havalandırma sunmak ve hırsızları uzaklaştırmak. Ayrıca, yangın veya panik anında, acil çıkış ve kurtarma yollarını açmalı ve aynı zamanda kontrollü erişime izin vermeli, duman ve ısı tahliyesi sağlamalı ve yangına karşı koruma sağlamalıdırlar.

GEZE, GEZE ürünlerinin ağ çözümlerine entegrasyonu için KNX ve BACnet arayüz modüllerinin yanında bina otomasyon sistemi sunmaktadır. Kapı, pencere ve güvenlik teknolojisi alanlarındaki otomatik GEZE ürünlerinin hassas bir şekilde izlenmesini ve güvenilir bir biçimde kullanılmasını sağlamaktadır. Bu, "akıllı" ürünlerin bina ağına entegre edilmesine olanak tanımaktadır: örneğin, bir kapının açılım menzilinin ayarlanması veya bir pencerenin ısı sensörleri ve ısıtma sistemleriyle birlikte dışarıdaki sıcaklığa göre açılması ve kapanması.

GEZE ağ bağlantısı çözümlerine gidiniz

GEZE IQ box KNX – Doğal havalandırma uzmanı

GEZE IQ box KNX arayüz modülü, özellikle küçük binalarda doğal havalandırmaya yönelik esnek çözümler uygulanması için uygundur. IQ box KNX, GEZE IQ windowdrive serisinin pencere motorlarının KNX bina sistemlerine doğrudan entegrasyonunu sağlamaktadır. Bu durum, basma butonlar ve sensörler gibi diğer KNX kapasiteli bileşenlerle iletişimi kolaylaştırmaktadır. IQ box KNX'in kurulumu kolaydır, bina kullanımına esnek bir şekilde uyarlanabilmekte ve tüm KNX ürün dünyasıyla kombine edilebilmektedir.

Örneğin, okullarda GEZE IQ box KNX ile bina otomasyonu, kontrollü, otomatik havalandırma aracılığıyla daha iyi hava kalitesi ve enerji verimliliği sağlamaktadır. Derslerde hava bozulduğunda, pencereler otomatik olarak açılmaktadır (ve tekrar kapanmaktadır). Geceleri çalışan gece serinletmesi, sınıfların sabahları serin olmasını sağlamaktadır. Bir sensör iç ve dış sıcaklığı ölçmekte, gece dışarısı daha serin olduğunda pencereleri açmakta ve sıcaklığa ulaşıldığında, otomatik olarak yeniden kapatmaktadır.

GEZE IQ box KNX ürün özellikleri

 • pencereleri istenen pozisyonda açmak (%)
 • otomatik pencerelerden güvenilir durum mesajı (pencere açık/kapalı/% açılma veya arızalar gibi motor durumları)
 • entegre havalandırma fonksiyonları IQ box KNX'i küçük bir havalandırma merkezine dönüştürür (zamanlı havalandırma, aralık havalandırması, yağmur veya rüzgar alarmı durumunda otomatik kapatma ve kilitleme, etkinleştirilmiş iklimlendirme)
 • basma butonlar ve sensörler gibi diğer KNX kapasiteli bileşenlerle iletişim

GEZE BACnet arayüz modülü

GEZE arayüz modülüyle GEZE; kapı sistemleri, acil çıkış yolu emniyeti, pencere teknolojisi, DIT (duman ve ısı tahliyesi) gibi alanlara ilişkin ürünleri ve güvenlik teknolojisini binalara bağlamaktadır. Akıllı modül, BACnet ile ağ çözümlerine hızlı, basit ve standart entegrasyon için uygundur. GEZE arayüz modülüyle, bina idare sistemi aracılığıyla tüm otomatik kapı sistemlerinin merkezi görüntülemesini ve kontrolünü sağlamaktadır.

Çok amaçlı kapı sistemleri için BACnet çözümleri: Gün içinde engelsiz otomatik kapı, geceleri güvenli acil çıkış. TZ 320 kapı kontrol cihazı, Powerturn döner kapı motoru gibi otomatik ürünleri kontrol eder, izler ve arayüz modülü aracılığıyla bina idare sistemine entegrasyon sağlayarak kapı sisteminin BACnet üzerinden merkezi olarak kontrol edilmesini mümkün hale getirir. Gerekiyorsa farklı bir çalışma modu hızla ayarlanabilir ve olası arıza raporlarının alınması dahil olmak üzere, kapı uzaktan izlenebilmektedir.

GEZE arayüz modülü ürün özellikleri

Yeni GEZE arayüz modülü, otomatik kapı sistemleri, pencere teknolojisi ve DIT (duman ve ısı tahliyesi) alanlarındaki GEZE ürünlerinin ve güvenlik teknolojisinin, BACnet iletişim standardı aracılığıyla binalara entegre edilmesine olanak sağlamaktadır.

Akıllı planlama

myGEZE Control, kapı, pencere ve güvenlik teknolojisi entegrasyonunu, teknik bina donanımında planlayıcı ve uzman olan sizler için basitleştirmektedir. Daha fazla bina otomasyonu fonksiyonu da eklenebilir. GEZE'nin standart ağ bağlantısı bileşenleri ve özelleştirilmiş proje desteği, planlama güvenilirliği sunmaktadır. myGEZE Control, bina idare sistemi imalatçıları ve sistem entegrasyon sorumluları için çekici bir çözümdür.

myGEZE Control'in faydaları

 • Planlama kesinliği
 • Portföyün genişletilmesi
 • Artırılmış fonksiyonellik

GEZE, uygulamalarınıza uygun bireysel ihtiyaçları belirlerken destek sağlamaktadır.

Sorunsuz ve tüm iş kollarında hareket etmek

Açık iletişim protokolü BACnet sorunsuz ve tüm iş kollarında hareket etmeye olanak veriyor. myGEZE Control ağ bağlantısı çözümü kapı, pencere ve güvenlik teknolojisi alanlarını bina yönetim sisteminin tüm alanlarına entegre ediyor. Bu şekilde, binadaki otomatik süreçler ve merkezi izleme, mülkün kullanımını daha rahat ve daha güvenli hale getirmektedir.

myGEZE Control'in faydaları

 • Yapım aşamasında verimlilik
 • Arıza durumunda hızlı müdahale
 • Planlarda değişiklik olması halinde esneklik


GEZE planlama, kurulum ve kullanıma almada sizi desteklemektedir

Planlama:

 • myGEZE Control çözümünüz için proje planlama
 • Gerekli tüm belgelerin (kablo ve elektrik tesisatı planları, EDE dosyaları vb.) hazırlanması
 • Gerekli bileşenlerin yapılandırılması

Kurulum:

 • Bileşenlerin ve donanımın bağlanması
 • Ürün ağ bağlantısı
 • Bina idare sistemine bağlantı

Kullanıma alma:

 • myGEZE Control yapılandırması
 • Kullanım arayüzünüzün özelleştirilmesi
 • Uygun kullanımın sağlanması

GEZE planlama/projelendirme, kullanıma alma, bakım ve destek alanlarında destek sunuyor

myGEZE Control sayesinde bir binanın işletmecileri para tasarrufu sağlıyor ve aynı zamanda binanın ve içinde bulunan insanların emniyetini artırıyor. Hizmet sağlayıcılardan ve kullanılan bina yönetim ürününden bağımsız olarak kullanılabilen, standartlaştırılmış BACnet projelendirmeleri üretiyoruz. Bu, üreticiden bağımsız bina idare teknolojisi, tehlike yönetimi ve CAFM sistemlerinin kullanılmasına imkan veriyor. GEZE bunu yaparken, kullanıma almadan bakım ve bina işletmesine kadar bütünsel bir projelendirme yoluyla erken bir planlamadan başlayarak sizi bina kullanım süresinin tüm aşamalarında destekliyor.

myGEZE Control'in faydaları:

 • Konfor
 • Güvenlik
 • Bina kullanımında verimlilik

İşletmeciye yönelik faydalar:

 • izleme bina kullanımında sürekli şeffaflık sağlamaktadır
 • verimli bina kullanımını desteklemek için üretilen verilerden değerli bilgiler elde edilmektedir
 • acil çıkış sistemi izleme, durumu her an izleyerek anında müdahaleyle güvenliği artırmaktadır
 • otomatik kapıların yerden bağımsız kullanımı ek konfor sağlamaktadır ve verimliliği artırmaktadır

GEZE şunları da üstlenmektedir:

 • donanım ve yazılım bileşenlerinin tek elden bakımı ve güncellemesi
 • bina kullanımında sürekli optimizasyon