Kliniklerde kapı mühendisliği

Johannes Wesling kliniği şu anda Almanya’nın en büyük ve en yeni klinik binasıdır. Düsseldorf TMK mimarlık bürosundan, mimar Harald Klösges’in tasarımına göre, 210 milyon Avro tutarında bir harcamayla 46.000 m², alanda 3.500 odalı ve 864 yataklı yüksek modern bir “yeşil klinik” ortaya çıktı. Hastane disiplinler arası ve bütünsel tedavi merkezlerini bir birine bağlamaktadır; en modern donanım ve hasta dostu bir atmosfer en ekonomik şekilde bir araya getirildi. Hastaların, ziyaretçilerin ve çalışanların merkezde bulundukları en yüksek rekabet seviyesinde bir klinik işletmesinin gereksinimleri, yüksek kaliteli malzeme ve inşaat unsurlarının kullanımıyla yerine getirildi. Cam ve betondan cephe konstrüksiyonu ile giriş salonunda, kliniğin içine kadar uzanan aydınlık ve davet edici bir atmosfer oluştu.

Herkes için geçiş rahatlığı ve güvenlik

GEZE en modern kapı, pencere ve güvenlik teknolojisiyle, bu yeni binanın yüksek gereksinimlerini karşılamasına katkıda bulundu. Kliniğin “ana geçiş yollarından” olan, yatak ve servis transportunun yapıldığı alanlarda ve operasyon alanlarında, aile-çocuk merkezinde, yatakhane ya da bahçe ve dış alanlara geçişlerde tam otomatik 90 derece açılır kapılarda sessiz elektrohidrolik TSA 160 NT tipi mekanizmalar monte edildi. Özel zamanlama gerektiren durumlarda, acil doktoru kapıya ulaşmadan önce bu kapılar açılmış olmaktadır. Bu kapılar kendiliğinden açılıp kapanmaktadır bu sayede ellerin dezenfekte edilmiş olduğu ya da bakım personelinin ellerinin boş olmadığı durumlarda da önemli bir avantaj sağlanmaktadır. Dokunma gerektirmeyen kumanda, dirsek ile aktive edilebilen buton tarafından gerçekleştirilmekte ve kapı açılabilmektedir. Güvenlik olarak, kapı yeniden kapanmadan önce, kapanma alanının serbest olmasını algılayan sensörler kullanılmıştır. Açılma otomatiğiyle TSA 160 NT 90 derece açılır kapı kapı mekanizması, hastane bandosunun da rahat bir şekilde giriş çıkışını sağlamaktadır. Kalabalık geçişlere imkan vermekte ve girildikten sonra sessiz ve güvenli bir şekilde kapanmaktadır. TSA 160 NT geçerli bütün gereksinimleri karşılamaktadır ve DIN 18650 ye göre sertifikalandırılmıştır.

Alternatif olarak, kapılar normal çalışma durumunda açık olarakta tutulabilir. Kaçış ve yangın kesme kapıları olarakta işlev gören, kaçanlara yolu göstermesi gereken aile-çocuk merkezi, yatakhane ya da istasyon bölümlerinde, yangın alarmıyla bağlantılı bir tespit cihazının yerleştirilmesi anlamlı ve gereklidir. Yangın durumunda, sistem otomatik olarak manyetik tutucuyu serbest bırakır. Kapı, yangın ve dumanın yayılmayacağı şekilde kapanır. Bu durum klinikte, engelsiz geçilebilen tek ve çift kanatlı yangın koruma kapılarında TS 5000 R-ISM tipi entegre duman devreli kapı kapama sistemleriyle gerçekleştirildi. Yangın durumunda, duman devresi harekete geçmekte ve kapı kendiliğinden kapanmaktadır. Bunun dışında kapı, 80° ve 130° arasında kademesiz olarak sabitlenebilir, sabitleme pozisyonu daha fazla artırılabilir ve tehlike durumunda kanatların mümkün olduğu kadar fazla açılması sağlanır. Entegre kilit takip düzenlemesiyle, her iki kapı kanadının da geçildikten sonra - örneğin kaçan kişiler tarafından - yeniden kusursuz bir şekilde kapanması ve yangın ayırma kapısı olarak yeniden fonksiyonunu yerine getirmesi sağlanmaktadır.

TSA 160 NT F 90 derece açılır kapı mekanizmaları, duman ve yangın durumunda, otomatik sürücüsüz taşıma sistemlerinin, robot tarafından kullanılan aracın kapı kanadının tehlike alanından uzaklaşılmasına kadar, kapının kapanmasını geciktirmektedirler.

Yangın koruma önlemleri - kaçınılmaz

Bina teknolojisinin hızlı gelişimi, yangın korumasında artan önlem gereksinimlerini beraberinde getirmiştir. Yangın kurbanlarının neredeyse %90 ının duman kurbanı olduğu ve çoğu yangın hasarlarının dumandan kaynaklandığı göz önüne alınacak olursa, yangın dumanının özellikle kaçış ve kurtarma yollarında yayılmasının önlenmesi zorunludur. Kliniğin cephe alanında, bu durum GEZE tarafından bir sistem çözümüyle önlenmiştir: Duman ve ısı çekme tesisatı RWA 110 E Tandem, dumanı henüz oluştuğu zamanda tahliye etmektedir. Bu doğal etkili duman tahliyesi termik etkiyi- alt duvar alanında örn. kapı ve pencere ve üst duvar bölümünde ve tavanda hava çıkış boşlukları gibi- dumanı insanların bulunduğu alanın üst kısmında sabit bir sınırda tutmak için kullanmaktadır. RWA 110 E tandem her cephe pencere profilinde iki adet motor uygulama sistemleri ve zarif elektro helezon mekanizmalarıyla donatıldı. Bunlar ağır ve büyük pencere kanatlarında sadece 60 saniye içinde, duman ve ısı tahliyesi için maksimum açılmayı sağlar. Tabi ki, bunlar günlük havalandırma amaçlı da kullanılabilirler.

RWA temiz hava giriş boşluğu olarak cephe kapılarında “ters” çalışan ve bu şekilde kapıyı dışarıya açan TSA 160 NT Invers 90 derece açılır kapı mekanizmaları ile kombinasyonlu olarak, termik etkiyle optimum duman tahliyesi sağlar. Duman ve yangın alarmında, kapılar açılır ve alarm geri alınana ve yeniden alışılmış giriş çıkışlar sağlanana kadar kapılar açık kalır. Bu özel çözüm engelleri kaldırdığı gibi aynı zamanda güvenlik de sağlar: Günlük klinik işletmesinde, klinik bahçe ve alanlarına engelsiz geçilebilmekte, duman ve yangın durumunda kapılar açık tutulabilmektedir.

Kaçış yollarında serbestlik

Kurtarma, kaçış ve kurtuluş yolları sadece yerel koşullara uyulduğu takdirde, güvenlidir, çünkü acil bir durumda binayı saniyeler içinde boşaltmak gerekir. Kaçış yolları kapısı olarak, acil durum butonu ve anahtar butonuyla donatılmış TZ 220 N kapı merkezi, kliniğin özel kullanım gereksinimlerine uygun bir çözüm olarak kullanıldı. Kapı merkezi, yetkililere geçiş imkanı verirken, acil kaçış ve kurtarma yollarını serbest bırakmaktadır. Bu durum, herkes tarafından her zaman panik durumlarında güvenli bir şekilde kullanılabilecek olan geniş buton tarafından sağlanmaktadır. Sabotaj ya da ön alarm yoluyla bir manipülasyon olanağı yok gibidir. GEZE güvenlik çözümlerinin sistematik karakteri ve sürekli kullanılabilirliği döner kapıların, yangın koruma tesisatlarının ve giriş kontrol sistemlerinin aynı anda kullanılmasına imkan vermektedir. Bu durum ilaç merkezinde uygulandı: TSA 160 NT F ters 90 derece açılır kapı kapı mekanizmaları, TZ 220 kapı merkezleriyle bağlandı. Ek olarak bir yangın bildirim tesisatı devreye alındı. Aile-çocuk bölümünde bu kompleks çözüm, girişe yetkili personeli belli bir süre içinde düzenleyen ve belgeleyen giriş kontrol sistemiyle tamamlandı. Toplam olarak klinik kompleksinde 275 adet TSA 160 NT tipi otomatik tahrik mekanizması ve seçenekleri kapı çözümü olarak monte edildi.

GEZE kapı kapatıcılarının tasarımı klinik mimarisinin bütünlüğüne görsel olarak uyum sağlamaktadır. Hannover tıp fakültesinin bu araştırma hastanenin idari bölümünde, kabul ve tanı bölümünde, yatakhanesinde ve toplantı salonunda, GEZE yaklaşık olarak 400 tek ve çift kanatlı boru çerçeve, yukarıda bahsedilen, sabitleyici tertibatlı kapı kapatıcılarıyla, T-Stop sürgü raylar veya serbest hareket fonksiyonlu ahşap ya da çelik sac kapıları monte etti. Toplam olarak, TS 5000 serisinden 750 kapı kapatıcısı kullanıldı.

Entegre açma sınırlamalı T-Stopp sürgü rayları, güzel durmayan ve tehlikesiz de olmayan kapı durdurucuları gereksiz hale getirmektedir. Kapı kanadı ve durdurucu arasındaki ezilmeler ve takılıp sendeleme tehlikeleri bu sayede artık ortadan kalkmış durumdadır. T-Stopp bu şekilde güvenliğin, mekan estetiğinin ve hassas alanlarda hijyenik olarak temizlik bütün zemin alanında yapılacağı için, özellikle hijyenin artmasını sağlamaktadır. Serbest hareket “freeswing” olarak adlandırılan fonksiyonla, kapı örn. sabahları bir kez açıldıktan sonra, açma ve kapama yönlerinde serbestçe geçiş yapılabilmektedir. Elektrohidrolik sabitlemeyle, kapı yangın durumunda güvenli olarak kendiliğinden kapanmaktadır.

Minden klinik yeni inşası ile, kapı, pencere ve güvenlik teknolojisinde yön gösterici bir örnek sergileyen yüksek modernlikte bir klinik olarak ortaya çıktı.