Atina’da yeni Akropolis Müzesi : Sanatın daha iyi yaşanamayacağı yer

GEZE katkıda bulunuyor

Yunanistan’ın başkent sembolü Atina’nın tepelerinde bulunan, yenilenen Parthenon tapınağıyla birlikte “Tanrıların Mekanı” olan Akropolis’i kim tanımaz ki.

Kent tanrıçası Pallas Athena Parthenos’un “ bakire odası” ve kentin demokrasi simgesi.

Yeni Akropolis Müzesinin en üst katındaki Parthenon galerisinden kuş bakışı Akropolis ve Parthenon tapınağına baktığınızda, bu etkileyici yeni binanın sadece eşsiz arkeolojik değerlerinden dolayı değil, mimari kararlılığından dolayı da yakında Atina’nın en büyük atraksiyonlarından biri olacağını görebiliyorsunuz. Görüntünün bir müzeden “Partenon Tapınağının Kızı” haline dönüştürülmesi 30 yıldan daha fazla bir zaman aldı. İsviçreli mimar Bernard Tschumi tarafından tasarlanan yeni Akropolis, yaklaşık on bir yıl süren inşaatından sonra, geçen yıl açıldı.

Müze binasının mimarisi eşsiz bir konumla kendisini göstermektedir. Alandaki arkeolojik kazıların görünür olarak kalması gerekiyordu ve bu nedenle yeni binaya entegre edildi. Müze 94 sütun üzerinde bulunuyor ve parıldayan büyük zemin plakalarıyla eski Atina’nın yapısal görüntüsünü andırıyor.

Parthenon fresk sergisi yeni müzenin en büyük olaylarından biriydi. Mimarın fresk tanıtımı için bulduğu çözüm bütün bina yapısını belirlemektedir. Giriş katından üçüncü ve son kata kadar dikdörtgen bir kesme taş çekilmiştir. En üstteki Parthenon galeride, kesme taş, bir tapınak odasının duvarlarını oluşturmaktadır. Duvarlar, Akropolis’teki Parthenon tapınağı gibi aynı boyutlara ve yere sahip durumdadır.

 

Eksik kısımları olan Parthenon freski, kesme taşın dış yüzeyinde, tüm uzunluğu 160 metre olarak sergilenecek. Fresk rölyefinin eksik parçaları Londra’da British Museum’da bulunmaktadır.

Cam cepheyle birlikte, Parthenon galeri yapısı, yeni bir müzenin en önemli mimari gereksinimlerini karşılamaktadır: Sergiler ve 300 metre uzaktaki Akropolis’te Parthenon tapınağı arasındaki görsel bağlantı.

GEZE kapı ve güvenlik teknolojisiyle işlevsellik, güvenlik ve tasarım

Yenilikçi işlevselliği, performansı ve mükemmel kapı ve güvenlik teknolojik tasarımı, yeni Akropolis müzesinin mimarisinin altını çizmekte ve insanlar ve bina için gerekli olan kapı konforu ve güvenliğini sağlamaktadır. Bu iddialı bina- ya da bu sanat külliyatı- için tam da doğru olan, 135 kapıda çeşitli seçeneklerle uygulanan GEZE entegre Boxer kapı kapama mekanizmalarıdır. „Boxer“ lar komple olarak kapı kanadına entegre edilir. Sadece açık durumda görünür olan bir sürgü rayla, kapı tasarımında kesiklik olmaz. Entegre kapı kapama mekanizmalarının işlevselliği, neredeyse görülmemektedir ve zarif bir şekilde “gizlenmiştir”.

Altmış adet çift kanatlı yangın ve duman korumalı kapı, entegre hidrolik kilit ayarlı ve elektromanyetik sabitlemeli GEZE TS 4000 E-IS kapı kapama mekanizması ile donatılmıştır. Yangın durumunda ya da elektrik kesintisinde sabitleme açılır ve kapı kendiliğinden ve güvenli bir şekilde kapanır. Entegre kilit ayarı, her iki kapı kanadının da -örneğin kaçan kişiler tarafından- geçilmesinden sonra, yeniden kusursuz bir şekilde kapanmalarını ve kapının yangın ayırma kapısı olarak, işlevini yeniden yerine getirmesini sağlamaktadır.

Kaçış kapılarındaki şekil yönünden güzel duran güvenliği, elli kaçış kapısının donatılmış olduğu GEZE panik kolları sağlamaktadır. Dikkat çekmeyen zarif tasarımı ile müze binasının genel mimarisine uygun bir şekilde entegre olmuşlardır. Tehlike durumunda, kapı kanatları, panik koluna bastırıldığında derhal açılmaktadır.