ABUS KranHaus’ un cam cephesinde GEZE otomatik kayar kapı sistemleri. Her iki fotoğrafın telif hakkı: ABUS Kransysteme GmbH
Fotoğraf hakları: ABUS Kransysteme GmbH
Fotoğraf hakları: ABUS Kransysteme GmbH
Fotoğraf hakları: ABUS Kransysteme GmbH
Fotoğraf hakları: ABUS Kransysteme GmbH
Gezer köprülü vinç özelleştirilmiş erişim: cam güvenlik tırabzanına sahip olan "tek" parça çarpma cam kapıdır. Her iki fotoğrafın telif hakkı: ABUS Kransysteme GmbH

Vinçlerin dünyasından büyüleyici gözlemler, GEZE’ den en son kapı, pencere ve güvenlik teknolojisini içeren proje ABUS KranHaus

Akılda kalıcı noktalar: KranHaus (vinçlerin evi), vinç üreticisi ABUS şirketinin Gummersbach'deki merkezinde bulunan yeni satış ve eğitim merkezinin adıdır. Dört katlı, açık mekan binanın açılışı geçtiğimiz yıl yapılmıştır. Kapı, pencere ve güvenlik teknolojisindeki sistem bileşenleri sayesinde GEZE, bu binada projeye özgü çeşitli çözümleri gerçekleştirilebilmiştir. GEZE, bu akıllı bina kompleksinde kullanım, konfor ve güvenlikle ilgili zorlu taleplere benzersiz şekilde cevap vermektedir.

BACnet ile tam bir ağ

GEZE, kaçış rotası boyunca otomatik kayar kapı sistemlerini kurarak KranHalle sergi salonunun geniş giriş alanında erişilebilir, güvenli ve elverişli bir koridor oluşturmuştur. Dış cepheye dikkatlice yerleştirilen söz konusu kapı sistemleri aynı zamanda insanlar için kilitli kapı sistemi görevi de gören girişin transparan tasarımını da desteklemektedir. 7 cm'lik geleneksel GEZE ince görünüme sahip yüksek verimli SL NT kapı mekanizmaları, neredeyse üç metre yüksekliğindeki kayar kapı kanatlarını harekete geçirirek dört metre eninde bir açıklık oluşturur.

Bina kompleksinin geniş tavanı boyunca yer alan, ağ ile bağlanmış RWA duman ve ısı tahliye sistemi kapsamındaki pencereleri ile yangından koruma sağlanmaktadır. GEZE BUS sistemiyle, CAN tabanlı, hızlı ve düşük maliyetli 2 kablolu BUS çözümü oluşturulmuştur. Tavan penceresinin boyutu, konumu ve havalandırma ihtiyaçlarına bağlı olarak, GEZE pencere teknolojisi ürün yelpazesinden her tavan penceresi için ideal RWA pistonlu motor seçilmiştir. Tavan pencerelerindeki tüm RWA motorları -ister RWA duman tahliyesi ister kontrollü havalandırma olsun- farklı performans sınıflarından MBZ 300 RWA kontrol üniteleri tarafından beslenir, koordine edilir ve izlenir. Ağ tabanlı RWA duman ve ısı tahliye sisteminin diğer avantajı BUS bağlantısı yardımıyla yangın algılanması ve RWA sistemlerinin tek tek kontrolü yangın dedektörü merkezi ünitesinden yönetilebilir.

Otomatik kayar kapı sistemi ve tüm RWA duman ve ısı tahliye sistemleri merkezden istenilen zamanda izlenip, çalıştırılabilmektedir. Söz konusu sistemler arayüz modülü IO 420 aracılığıyla BACnet tabanlı bina otomasyon sistemine entegre edilmiştir. Tavan pencerelerinin durumu (açık/kapalı) ve kayar kapının çalışma modu (örn. otomatik/gece) kolayca izlenebilir ve değiştirilebilir. Yanlışlıkla açık bırakılan bir tavan penceresi böylece merkezi bir noktadan kapatılabilir veya alarm verebilir. IO 420 modülü ek güvenlik sağlar: bir komut verildiğinde, kayar kapının veya tavan penceresinin durumu bina otomasyon sistemine geri bildirilir.

Deneyime dayanan vinç teknolojisi – on metre yükseklikte 'otostop'

Müşteri Çözümleri bölümündeki özelleştirilmiş konstrüksiyon parçaları GEZE'nin büyük ölçekli spesifik ihtiyaçlara nasıl cevap verdiğini kanıtlamaktadır: dört katlı açık vinç holünün ışıklı bölümü erişilebilir çift kiriş gezer köprülü vinçtir.  Ziyaretçiler, on metre yükseklikten bir gezintiye çıkabilir ve böylelikle vinci 'yakından görebilirler'. Vinç kirişine erişmek için, GEZE, güvenlik tırabzanın cam tasarımına gömülü, her iki yöne açılan çarpma bir cam kapı üretmiştir. Bu kapının şablonu, tasarım profiline entegre edilmiş gizli kapı kapatıcısına sahip Pendulo komple cam bölme sistemidir.

Azami güvenlik açısından, çarpma kapı bir IQ kilidi EL motor kilidiyle donatılmıştır ve söz konusu kapı her zaman kilitlidir. Günümüz makine koruması veya platform tarama kapılarıyla ilgili prensip uyarınca, kilidi ancak hassas bir bağlama noktasında durdurulduğunda erişime izin vermek üzere açılır; vinç kirişi ancak bundan sonra kilidi serbest bırakmak için program kontrolörü aracılığıyla bir sinyal verir. Vinç kirişinin 'çıkışından' önce, cam kapı gerektiği gibi kapanır ve IQ kilit EL ile otomatik olarak kilitlenir.