AIDAluna
AIDAluna

AIDAluna

Yeni yolcu gemisi AIDAluna gün ışığına çıkıyor

Geminin güvertesinde kapı teknolojisi ve cam tasarımıyla sınırsız seyir konforu ve güvenlik için GEZE.

AIDAluna dünya çapında bilinen deniz yolculuğu filosu AIDA Cruises’i yeni bir kulüp gemisi olarak genişletti. 13 Şubat 2009 tarihinde, Papenburg’taki tersanenin kapıları açıldığında ve yolcu gemisi göründüğünde, AIDAluna kelimenin tam anlamıyla gün ışığını gördü. 21 ve 22 Şubat 2009 tarihinde 252 metre uzunluğundaki ve 32,2 metre genişliğindeki kulüp gemisi binlerce kişinin önünde Ems nehri üzerinden, 22 Mart tarihinde uzak seyrine Palma de Mallorca limanında bir vaftizle başlamak için, Ems nehri üzerinden kuzey denizine yola çıktı.

13 güverte, 1025 yolcu kabini, yedi restoranı, on bir barı ve 6.400 m² bir güneş güvertesiyle, AIDAluna gelecekteki müşterilerine birçok yenilik sunmaktadır. GEZE’nin yenilikçi teknolojisini yolcular kabin kapılarının açılıp kapanmasında, restoranlarda, barlarda ya da güvertede artan geçiş konforu olarak yaşamaktadır. Talep edilen güvenlik gereksinimleri, geminin kapı tasarımına fark edilmeyecek şekilde entegre edidi.

VTM donanımında, deniz trafiği teknolojisine uygun kapı tahrik mekanizmalarıyla donatılmış olan, korozyon ve deniz suyuna dayanıklı ve bütün elektronik parçaları geminin iç kısmında bulunan otomatik kayar kapılarda, yüksek yolcu sayısı dikkate alındı. Bunlar güneş güvertesine, restoranlara, butiklere ve sayısız eğlence ve spor imkanlarına geçişi kolaylaştırmaktadır. Otomatik yarı dairesel ve teleskopik kapılar özel güverte tasarımını tamamlamaktadır. 3. ve 10. güvertelerde sınırlı yer durumunda, geçiş kapıları için en iyi şekilde açılmayı sağlamakta, güneşlenmek isteyen ve yanlarında eşya taşıyan yolcular rahat bir şekilde güverte havuzlarına ulaşmaktadırlar.

Özel kumanda teknolojisi ile, örn. radar sensörlü otomatik döner kapılar, mürettebat ve restoran personelinin yolcularla ilgilenmelerini kolaylaştırmaktadır. “Servis kapıları” güç gerektirmeden açılmakta, dokunmaksızın kontrol edilmekte ve geçtikten sonra yeniden güvenli bir şekilde kapanmaktadır.

TS 2000 kapı kapama mekanizmalı özel üretim, kaldırma kollu ve sürgü raylı kabin kapıları rahat ve güvenli bir şekilde kapanmaktadırlar. GEZE tasarımının karakteristik bütünsel tasarımı, güvenlik tasarımında da devam etmektedir, çünkü bir kulüp gemisinin güvertesinde güvenlik en önemli önceliğe sahiptir. Örnek olarak, bütün yangın koruma kapıları A sınıfıdır, bu yanmaz malzemeden yapıldıkları anlamına gelir. Kaçış ve kurtuluş yolları dahilindeki bütün kapılar 140 santimetreye kadar kapı genişliği için TS 4000 ve TS 5000 tipi üstten kapama mekanizmaları ve ağır ve büyük kapılar için TS 4000 çift kanatta uygulamalı mekanizmalar ile donatıldı. Bu kapılar tehlike durumunda ve geminin aşırı derecede yan yatmasında güvenli bir şekilde kapanmaktadırlar ve Solas esaslarına, yani “denizde insan yaşamını korumaya yönelik uluslararası sözleşmeye” uygundur. Maksimum güvenlik ve işlevsellik için bütün kapı teknolojisi uygulamaları AIDA Cruises gemicilik işletmesinin Meyer tersanesi ve ilgili sınıflandırma kurumu ile sıkı bir işbirliği içinde gerçekleştirildi.

AIDAluna gemisinin donanımında GEZE kapı teknolojisi konusunda komple tedarikçi olarak yeterliliğini kanıtladı. 10 güvertenin havuz alanında GEZE cam sistemleri uygulandı. Yirmi daire şeklinde düzenlenmiş cam unsurdan oluşan, özel olarak üretilmş korozyona dayanıklı bir manüel kayar duvar sistemi DJ kabinini çevrelemekte ve genel eğlence ve sahne elektroniğini korumaktadır. Bu şekilde DJ alanı manüel olarak ve fazla bir güç gerektirmeksizin tamamen kapanmakta ya da istenen genişlikte açık tutulmaktadır.

On yıldan daha fazla bir süredir GEZE, Meyer tersanesinde deniz trafiği teknolojisi alanında yeterliliğini kanıtladı ve toplam altı gemiden oluşan kulüp gemisi jenerasyonu „Sphinx“ i ürünleriyle donattı: AIDAluna’da olduğu gibi, aynı şekilde AIDAdiva ve AIDAbella’da da GEZE ürünleri kullanıldı ve 2010 yılında tamamlanacak olan AIDAblu’da ve AIDA gemiciliğe ait 2011 ve 2012 yıllarında tamamlanacak olan diğer iki gemide de en modern kapı ve güvenlik teknolojisi kullanılacaktır.

AIDAluna yapım aşamasında
GEZE Gemide otomatik kapı sistemleri