BIM bina planlaması: GEZE, waya by BIMsystems ile portföyünü genişletiyor

BIM (Yapı Bilgi Modellemesi), inşaat sektöründeki en yenilikçi dijitalleşme konularından biridir. Modern kapı, pencere ve güvenlik teknolojisi uzmanı olan GEZE, kullanıcılara sadece BIM içeriği değil, aynı zamanda özel tavsiye ve hizmetler de sunar. Uluslararası şirket, planlama süreçlerini desteklemek için çeşitli araç ve platformlar kullanır. Leonberg merkezli üretici, yelpazesini waya by BIMsystems aracı ile genişletiyor. 

İnşaat sektöründe dijitalleşme

GEZE, BIM portföyünü waya by BIMsystems ile genişletmekte ve kullanıcılara özel tavsiye ve hizmetler sunmaktadır.

GEZE, BIM portföyünü waya by BIMsystems ile genişletmekte ve kullanıcılara özel tavsiye ve hizmetler sunmaktadır. © Lorenz Frey / GEZE GmbH

BIM, başlangıçtan itibaren inşaat projelerinin dijitalleşmesini sağlamakta: planlama, tasarım ve altyapı ile ilgili önemli bilgiler böylece dijital ikiz olarak tasvir edilebilir. Pratikte uygulama kriterlerinden biri, bilgi kaynağı olarak BIM uyumlu verilerdir. GEZE burada kapı, pencere ve güvenlik çözümleri alanında öncüdür. Planlamacılar ve mimarlara yönelik dijital süreçleri daha da basitleştirmek ve hızlandırmak için GEZE artık döner, açılır ve sürme kapı sistemlerini waya by BIMsystems aracı aracılığıyla BIM içeriği olarak sunuyor.

BIM öğelerine çevrimiçi olarak veya Revit veya ArchiCAD ile kullanılabilen bir eklenti aracılığıyla erişim sağlanabilir. Waya platformu aracılığıyla danışma öncesinde, sırasında veya sonrasında bir BIM projesi yapılandırılır ve CAD yazılımında kullanılmak üzere anında hazır hale gelir. Sonuç: Bir CAD sisteminde BIM planlamasında kayıpsız ağ bağlantısı, dijitalleştirilmiş proje, ürün verileri ve planlama süreci boyunca muhatap odaklı bilgiler. 

GEZE'den yapılandırılabilir BIM kapı objeleri

GEZE, planlamacılara ve mimarlara yönelik, gerekli tüm bileşenlere sahip yapılandırılabilir BIM ve henüz belirtilmemiş nitelikler sunar. Kapı planlama alanı özellikle karmaşıktır: planlama ve uygulama sırasında, bir kapının doğru planlanması için yaklaşık 150 bilgiye ihtiyaç vardır. Planlama sürecindeki zorluk genellikle erken bir aşamada projeleri çok fazla bilgiyle doldurmamakta yatar - bu da daha sonraki bir planlama aşamasında veya değişiklikler yapıldığında sorunlara neden olabilir. Ayarlanabilir GEZE BIM objeleri, kapının tüm özelliklerinin mimar veya planlamacı tarafından art arda belirlenmesine izin verir.

Planlama: GEZE'den servis ve özel danışmanlık

GEZE, beyin fırtınası, planlama ve uygulamadan çalıştırma ve sökme veya yeniden inşaya kadar tüm bina kullanım süresi boyunca müşterileri ve ortakları destekler. Kapı planlama uzmanı, uygun profesyonel planlama sağlamak için BIM işleme planlarının geliştirilmesinde ve kapı objeleri için taleplerin ve teknik koşulların formüle edilmesinde hedefli destek sunar. Erken bir aşamada bireysel tavsiye ve hizmet, tüm proje katılımcıları için kaynakları korur.