Sektörel Çözümler

Konforlu ofis binaları için kapı, pencere ve güvenlik sistemleri

Ofis binalarındaki kapı, pencere ve güvenlik konseptleri aslında birbiriyle zıt şartların gerilim alanında geliştiriliyor: Tasarımın ve konforun engelsiz erişim, yangından koruma ve güvenlik önlemleriyle birleştirilmesi gerekiyor. GEZE çözümleri standartlaştırılmış teknolojiyi spesifik ihtiyaçlarla kombine ediyor, böylece hem çalışanlar, hem de müşteriler ve ziyaretçiler ofis mekanlarında kendini rahat hissediyor.

Etkileyici ve işlevsel bir giriş alanı tüm ofis binalarının kartvizitidir

Optimal gün ışığı kullanımı: Restoranın girişi

Optimal gün ışığı kullanımı: Restoranın girişi © Lorenz Frey / GEZE GmbH

Bir ofis kompleksinin giriş alanının çoğu zaman etkileyici ve hayranlık uyandırıcı ama aynı zamanda da davetkar olması istenir. Engelsiz erişimli kapı konforu, erişim kontrolü, soyguna karşı emniyet, acil çıkış yolu emniyeti ve yangın durumunda güvenilir duman tahliyesi (DIT) ile birlikte uzaktan kumanda ve denetim gibi klasik şartların doğal olarak yerine getirilmesi gerekir. Burada GEZE çözümleri çok yönlü olarak yardımcı olur.

GEZE’nin tam otomatik döner kapı sistemleri sürekli “giriş çıkışta”, yüksek izleyici trafiğiyle güvenilir ve güvenli bir şekilde baş etmek için optimal bir çözümdür. Örneğin Basel’deki Roche-Tower’a, her biri yaklaşık üç metrelik geçiş genişliklerine ve boylarına sahip olan, büyük, üç kanatlı cam konstrüksiyonlar takıldı. Döner kapılar sade iç mimariye mükemmel uyum sağlıyor ve davetkar atmosferi vurguluyor. Kapılar maksimum şeffaflık sayesinde, her biri birkaç katı birbirine bağlayan açık merdiven boşluklarından gelen gün ışığının tam olarak kullanılmasına izin veriyor. Bir döner kapının engelsiz erişilebilirlik ve acil çıkış yolu emniyetiyle ilgili şartları karşılamaması durumunda, döner kapılı GEZE çözümü kullanılabilir.

Bu örnekte, GEZE’nin spesifik şartları nasıl karşılayabildiği de görülüyor: GEZE, bireysel bir aydınlatma çözümünün kapı konstrüksiyonlarına entegre edilebilmesi için tüm önkoşulları sağladı. Roche-Tower’daki döner kapılar, projeye özgü çözümler için GEZE fabrikasında geliştirildi ve üretildi.

GEZE referansı Basel’deki Roche Tower’a git

Çok fonksiyonlu kapılar konfor, engelsiz erişim ve yangından koruma sağlıyor

Karmaşık kapı teknolojisi: Dar çerçeveli ve merkezi kumanda edilebilir

Karmaşık kapı teknolojisi: Dar çerçeveli ve merkezi kumanda edilebilir © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Kapılar engelsiz erişimin, yangın önleyici tedbirlerin, acil çıkış yolu emniyetinin ve erişim kontrolü sisteminin hayata geçirilmesinin kilit elemanıdır. Bu alanlardaki şartlar çoğunlukla çelişkilidir ama buna rağmen uyumlu hale getirilmeleri gerekir. GEZE, ofis binaları için örneğin Stuttgart’taki Vector şirket merkezinde tam da bu şartları yerine getiren kapı çözümleri geliştirdi:

İlk katta çok fonksiyonlu bir emniyet kapısı giriş ilgili yetkileri düzenliyor, böylece çalışanlar belirlenen zamanlarda mekanlara girebiliyor ve tekrar terk edebiliyor. Ayrıca yangın bölümü kapısı ve engelsiz erişimli acil kaçış yolu kapısı görevi görüyor. Bina idare teknolojisi üzerinden tüm kapı fonksiyonları merkezi olarak denetlenebiliyor, böylece bina yöneticileri uzun yollar yürümekten kurtuluyor. Kibar kapı tasarımı, yalnızca minimal alana ihtiyaç duyan teknoloji sayesinde hayata geçirilebildi: Örneğin Powerturn yalnızca yedi santimetre boyunda. Kapının durumunu görsel olarak öne çıkarmak için ek olarak "backlight” LED göstergeli “paslanmaz çelik” tasarım kapı merkezi TZ 320 seçildi.

Sonuç: Yalnızca çok şey yapmakla kalmayıp aynı zamanda şirket merkezinin tasarım konseptine de uyan bir kapı.

GEZE referansı Stuttgart’taki Vector şirket merkezine git

Akıllı pencere teknolojisi ofiste temiz hava sağlıyor

Otomasyonlu pencere sayesinde doğal havalandırma konforlu ve enerji tasarrufludur.

Otomasyonlu pencere sayesinde doğal havalandırma konforlu ve enerji tasarrufludur. © Exorbitart / GEZE GmbH

Modern ofis mekanlarının rahat bir çalışma atmosferi sunması isteniyor. İş yerinde iyi bir temiz hava girişi, daha iyi konsantre olabilmemize katkıda bulunuyor. Ofislerde oda hava kalitesini ve hijyenini iyileştirmek için akıllı havalandırma sistemleriyle verimli bir hava dolaşımı tavsiye ediliyor.

Otomatik pencere havalandırmasının avantajları

Eskiden ofis binalarında sıkça, her şeyden önce oda sıcaklığını düzenleyen, mekanik havalandırma tesisatları ve klima cihazları kullanılıyordu. Ama Korona pandemisi bu havalandırma sistemlerinin dezavantajlarını belirginleştirdi: Hava filtreleri yeterince ince değilse, aerosoller ve dolayısıyla virüsler oda havasından filtrelenmiyor, hava döngüsünün içinde kalıyor. Bir hava sirkülasyon tesisatındakinden farklı olarak kontrollü, doğal havalandırma otomatik pencereler aracılığıyla verimli bir hava değişimi sağlıyor. Temiz hava girişi ve oksijen açılan pencerelerden içeri girerken, beklemiş ve tüketilmiş oda havası dışarı veriliyor. 
Ayrıca cereyan yaptırarak doğal havalandırma yöntemi, ısıtma ve elektrik masraflarını azalttığı için birçok havalandırma ve klima cihazlarına kıyasla enerji verimliliğini artırıyor.

DOĞAL HAVALANDIRMA HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ

Doğal havalandırma, odadaki havayı iyileştirmek için verimli bir çözüm. Ayrıca otomatik pencere motorları aracılığıyla kontrol edilen havalandırma çoğu havalandırma tesisatlarına göre daha az enerji harcıyor.

Karen Sum, Head of Global Account Management GEZE GmbH

Akıllı Havalandırma Sistemleri

Otomatik pencere motorları, örneğin oda havasının içerdiği CO2 miktarını ya da iç mekan sıcaklığını ölçen ve pencereleri buna göre açan ya da kapatan özel sensörlerle donatılabiliyor.
Büyük ofis binalarında otomatik pencere sistemlerinin bina idare teknolojisiyle akıllı bir şekilde birbirine bağlanması avantaj sağlıyor, çünkü bu şekilde havalandırma merkezi olarak kumanda edilebiliyor. Otomatik pencere motorlarımız IQ windowdrive sorunsuzca bina idare teknolojisine entegre edilebiliyor. Birçok durumda güç tahrikli pencereler belli emniyet elemanları kullanılması şart koşuluyor, böylece bina kullanıcılarının emniyeti garantiye alınıyor.

PENCERE EMNİYETLERİYLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİ

Etkileyici bina cepheleri için: Ağır pencereleri kolayca ve güvenli kullanın

Büyük ofis binaları çoğu zaman cam bina cepheleriyle ve büyük pencereleriyle etkileyici görünüyor. 200 kg’a varan kanat ağırlıklarıyla ağır pencere elemanları bile F 1200+ ürünümüz açısından sorun değil: Pencere motoru çok yüksek performanslı bir motora sahip ve buna rağmen olağanüstü sessiz. Böylece etkileyici, akıllı cepheler yaratılabiliyor.

Büyük alanlı ofisler için ideal: Bölme duvar sistemleriyle esnek alan bölümlemesi

GEZE’nin Pendulo sistemi

GEZE’nin Pendulo sistemi

Optik kısıtlamaları olmayan mekanlar; camdan bölme duvar sistemleriyle katlar ya da katların bölümleri, ışık ya da şeffaflık kaybı olmadan mekansal olarak bölünebilir. GEZE’nin komple cam duvar sistemi Pendulo sayesinde çok sayıda şık çözüm uygulanabiliyor. Bu şekilde ofis planlamasında ayrı odalar ya da geniş alanlar küçük mekanlara bölünebiliyor ve böylece yapılandırılabiliyor. Bunun özelliği: GEZE sistemi, alt tasarım profilinde akıllı teknolojiyi - entegre bir kapı kapatıcıyı - barındırıyor. Böylece kapı iki yöne doğru açılabiliyor, dengeli bir kapanış hareketi sunuyor ve yumuşak bir şekilde duruş pozisyonuna geliyor.

GEZE komple cam duvar sisteminin planlaması da çok basit: İnternet tabanlı Pendulo yapılandırması sayesinde komple çözümler tek elden hızlı ve basit biçimde şekillendirilebiliyor; sizin bireysel isteklerinize göre.

ODA BÖLMELERİ HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ

Ofiste daha fazla emniyet için: Güvenlik turnikeleri sayesinde güvenilir kontrol

Erişim kontrollü, camlı otomatik kapılar

Erişim kontrollü, camlı otomatik kapılar © Annika Feuss / GEZE GmbH

Erişim kontrolü her ofis binasında bir rol oynuyor. Farklı kişi grupları farklı yetkilere sahiptir, örneğin çalışanlar, izleyici trafiği, tedarikçiler ya da temizlik personeli. Bunun ötesinde bazen, ya binadaki güvenliği sağlamak ya da hassas malzemeleri teslim etmek için de binanın ziyaretçilerini girişte ayrıştırmak gerekebilir. Burada önemli olan konforun kaybedilmemesidir; ziyaretçilerin kendini “sevk edilmiş” gibi hissetmesi değil, bir güvenlik hissi yaşaması gerekiyor.

GEZE çözümleri bu şartları Gelsenkirchen adliye merkezinde yerine getiriyor: Powerturn motorlar döner kapı sistemleriyle güvenlik turnikelerinde avlu girişi olarak kombine ediliyor. Turnikelerden biri bir erişim kontrol sistemi üzerinden mahkeme personeline giriş olarak ayrıldı. İki tanesi ayrıştırma (turnike) sistemi olarak tüm diğer kişi gruplarının kontrolü için kullanılıyor. Dördüncü turnike çıkış görevi görüyor ve avluya kontrolsüz girişi engelliyor. Burada dış turnike kapısı ancak içteki kapalıyken açılıyor. Slimdrive EMD-F döner kapı sistemlerinin otomatik açılma ve kapanma konforu güvenlik turnikelerine daha hızlı girişe ve çıkışa olanak sağlıyor ve güvenlik personelinin kontrollerinin verimliliğini artırıyor. Bu güvenlik çözümü özellikle turnikelerde çoğunlukla görüldüğü gibi dar kapı profilleri ve kısıtlı yer koşullarına uygundur.

GEZE referansı Gelsenkirchen adliye merkezine git

Bankalar ve ofisler için kapı, pencere ve güvenlikle ilgili bilgi birikimi

Stuttgart’taki Deutsche Bank’ın giriş alanı

Yüksek performans, güvenilirlik, yetkinlik, esneklik, mahremiyet, emniyet ve konfor, bir bankayla bağdaştırılan özelliklerdir. Bu geleneksel değerlerin modern, mimari uygulaması, mahremiyeti ve şeffaflığı hoş bir atmosferde birleştiren bir atmosferde gerçekleşiyor. Bu nedenle banka fuayeleri ve müşteri bölümleri bugün gittikçe daha fazla çekici otel lobilerine ve havaalanı localarına benziyor.

Çok insanın bulunduğu ya da girip çıktığı binalarda bina güvenliği önemli bir rol oynuyor; bunun tek nedeni yasal şartlar değil. Yangın önleyici tedbirler, acil çıkış ve kurtarma yollarının kontrolü ve - bir bankada - soygun ve hırsızlığa karşı emniyet ve erişim kontrolü söz konusu olduğunda, kapılardaki ve pencerelerdeki güvenlik önemlidir. GEZE bu hedeflerin her biri için akıllı bir sistemdeki her bir güvenlik şartlarını birbirine bağlayan bireysel çözümler ve çözüm konseptleri sunuyor.

GEZE inovasyon gücü ve çözüm yetkinliği sayesinde tüm dünyada adını duyurdu ve çok çeşitli ülkelerde banka binalarını donattı. GEZE tek elden kapı, pencere, güvenlik teknolojisi ve bina otomasyonu konusunda kapsamlı seçenekler sunuyor. GEZE ürünleri tüm yasal şartları ve yönergeleri yerine getiriyor.