Konular

Engelsiz erişilebilirlik; herkes için daha fazla konfor ve yaşam kalitesi

Bir kapıdan yardım almadan hızla geçmek veya ağır bir pencereyi sorunsuz bir şekilde açmak; bu eylemler, her zaman göründükleri kadar kolay değildir. Ayağınız alçıda iken, elleriniz yükle doluyken veya bebek arabası kullanırken, basit günlük eylemler gerçek bir zorluk haline gelebilir. Çözüm, erişilebilir planlama, yapı ve yaşamdır.

Engelsiz erişilebilirlik ne anlama gelir?

Hepimizin başına gelmiştir: ellerinizde ağır alışveriş poşetleriyle kapınızın önüne gelirsiniz ve kapıyı dirseğinizle açmanız gerekir. Veya pencereyi açık tutmak için araya sağlam olmayan bir tabure koyarsınız ve bu rahatsız edici ve hatta bazen tehlikelidir. Hayatımızı karmaşık hale getiren ve değerli zamanımızı harcayan engellerle günlük hayatta sıkça karşılaşmaktayız.

Erişilebilir bina ve yaşam, günlük hayatınızdaki engelleri kaldırmaktadır. Etkiler net bir şekilde olumludur: engelsiz erişilebilirlik herkese iyi gelir. Eşiksiz girişler ve geniş kapılar sadece yaşlılara veya yürüme yardımcısı kullanan kişilere değil, bebek arabası olan ailelere veya ağır valiz taşıyan gezginlere de yardımcı olmaktadır. Erişilebilirlik, herkes için artmış konfor ve daha iyi yaşam kalitesi anlamına gelmektedir.

Erişilebilirlik toplum için önemli bir konudur ve hepimizi etkiler. Kişisel yaşam durumu, fiziksel durum ve yaşa bakılmaksızın, herkes, tasarlanmış tüm yaşam alanlarına engelsiz erişim hakkına sahiptir. Erişilebilirlik, herkesin eşit, yeterli bir şekilde ve dışarıdan yardım almadan yaşamasına imkan vermektedir.

Erişilebilir planlama, yapı ve yaşam

Engelsiz erişime yönelik otomatik kapılar

Engelsiz erişime yönelik otomatik kapılar © Martin Jakob / GEZE GmbH

Engelsiz erişilebilirlik konusunda farkındalık son yıllarda artmıştır. Özellikle, kamu binaları ve konutlar için erişilebilir planlama ve yapı, önemli bir rol oynamaktadır. Erişilebilir binanın amacı, bina ve konutların, herkes tarafından, yardım almadan ve sınırsız olarak kullanılmasını sağlayacak şekilde planlanması ve inşa edilmesidir. Bunun önemli sebepleri vardır. Yaşlılıkta bağımsız bir hayat sürebilen veya sürmek isteyen insanların sayısı artmaktadır.

Yasayla güvence altına alınmış olan engelsiz erişilebilirlik, engelli kişiler tarafından da gittikçe daha fazla talep görmektedir. Bu insanlar için başkalarının sürekli desteği olmadan yaşamak sadece engellerin kaldırılmasıyla mümkündür. Ayrıca, gündemde büyük bir yeri olan ve engelli olsun ya da olmasın her bireyin her yere gidebilme hakkını ifade eden "katılım" konusu mevcuttur.

Bina ve alanların basit kullanımını kapsayan yeni ve sürdürülebilir hayat tarzları da belirgin bir trenddir. Kullanışlı mekanizmalarla, engelsiz erişilebilirlik konfor ve tasarımla oldukça yakından ilişkilidir. Evrensel Tasarım terimi bu bağlamda gittikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Uluslararası tasarım konsepti, herkes tarafından eşit ölçüde erişilebilir, anlaşılabilir ve kullanılabilir yaşam alanları yaratmaktadır. Bu konsepte göre, binalara mümkün olan en büyük insan gruplarının erişimi kolay hale getirilmeli ve bu binaları yardım almadan kullanmaları mümkün olmalıdır. Evrensel Tasarım, belirli bir hedef kitleye yönelik değildir, bunun yerine işleri herkes için kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Evrensel Tasarımda erişilebilir planlama ve bina da kullanılmaktadır.

Özel yapı sektöründe erişilebilirlik

Gittikçe daha fazla insan kendilerine ait dört duvar arasında daha fazla konfor ve yaşam kalitesi istemektedir. Bu, birçok özel yapı projesinin Evrensel Tasarım gibi erişilebilir konseptlere gittikçe daha fazla önem verdiği anlamına gelmektedir. Akıllı evlerde akıllı yaşam da yaygınlaşmaya devam etmektedir. Evrensel Tasarım ve Smart Home konseptlerine ek olarak, özel yapı sektöründe aynı amaçlara sahip başka konseptler de mevcuttur. Temelde hepsinin ortak noktası şudur: günlük hayatta engelsiz erişilebilirlik yaratmak için insanlara ve çözümlere odaklanmak.

Erişilebilirlik yaşamın her alanında çok sayıda avantaj sunmaktadır. Kazaların doğurduğu geçici sonuçlarla karşı karşıya olan, bebek arabası, valiz veya alışveriş çantası olan kişilere ve küçük çocuklu ailelere yardımcı olmaktadır. Bu yüzden, otomatik kapı ve pencere çözümleri, özellikle kapıların ve pencerelerin manuel kullanımının uygun olmadığı, zor veya hatta imkansız olduğu durumlarda, artmış kullanıcı konforu sunmaktadır.

Konforla ilgili optimizasyona ek olarak, içeride ve dışarıda bağımsız hayat da önemli bir rol oynamaktadır. Birçok kişi için kolay olan şeyler, yaş ilerledikçe çok zor veya imkansız hale gelmektedir. Almanya, gelecek birkaç yıl içinde, nüfusunun yaş yapısında önemli bir değişime tanık olacaktır. 65 yaş ve üstü nüfusun oranı gittikçe artmaktadır. 2060'a kadar üç vatandaştan biri 65 yaşında veya daha yaşlı olacaktır. Almanya'daki bu değişen yaş yapısına göre, geleceğin yaşlı jenerasyonu, engelsiz erişilebilirlik konusuyla halihazırda mücadele etmektedir. Günümüzde yaşlı insanlar, hiç olmadığı kadar aktiftir ve yaşlılık döneminde bağımsız yaşamayı ummaktadır.

GEZE ile erişilebilir kapı ve pencere tasarımı

Daha fazla kullanıcı kolaylığı için engelsiz kapı sistemleri

Daha fazla kullanıcı kolaylığı için engelsiz kapı sistemleri © Martin Jakob / GEZE GmbH

Kapıları kullanmak, kapılardan geçmek ve pencereleri açıp kapatmak, erişilebilir tasarımın en önemli yönlerinden bazılarıdır. Engelsiz erişilebilirlik alanında öncü olan GEZE, hem kamu hem özel yapı sektörlerinde kapı, pencere ve güvenlik teknolojisi için kapsamlı yenilikçi ve bireysel çözümleriyle engelleri ortadan kaldırmaktadır.

GEZE çözümleri, basit ve sezgisel kullanımları sayesinde artmış güvenlik ve kullanım kolaylığı sunmaktadır. Kişisel istekler ve bireysel ihtiyaçları dikkate almakta ve hayatı daha basit ve konforlu hale getirmektedirler. GEZE'nin binayla ilgili çözümleri, görünümleri bakımından oda tasarımına mükemmel bir şekilde entegre edilebilmektedir.

GEZE'nin otomatik kapı ve pencere sistemleri, en katı güvenlik standartlarını karşılar ve erişilebilir bina için DIN standartlarının yönergelerine uymaktadır. Tek elden eksiksiz çözümlerle GEZE, projelerin, planlama aşamasından satış sonrası servise kadar geçerli standartlara uygun olarak uygulanması için uzman ortaktır.

GEZE otomatik döner kapı sistemlerine gidiniz

GEZE otomatik sürme kapı sistemlerine gidiniz

GEZE otomatik dairesel kapı sistemlerine gidiniz

GEZE'nin ön kapı çözümü hakkında daha fazla bilgi

Bireysel ve binayla ilişkili planlama

Yeni bir binada herkesin hizmetinde tasarım sağlamak için konunun planlama aşamasında bir bütün olarak ele alınması çok önemlidir. GEZE, planlama aşamasını da içeren kapsamlı destek sunmaktadır. Tasarımlar, tüm yasal gerekliliklere ve herkesin hizmetinde tasarım için planlamanın temeli olarak DIN 18040'e uygun bir şekilde, binanın çeşitli kullanıcı gruplarının ihtiyaçlarına göre oluşturulmuştur.

Tek elden çok yönlü yetkinlik

GEZE, erişilebilir yapı alanında çok çeşitli ürünler sunmaktadır; otomatik kapı motorları, serbest salınımlı kapı hidrolikleri ve kumanda ünitelerinden erişim kontrolü, panik kilitleri, elektrikli pencere açma sistemleri, DIT ve DDIC'ye (doğal etkili duman ve ısı tahliye cihazı) kadar içermektedir. Tüm ürünler basit ve güvenli bir şekilde monte edilebilir, kamu binaları ve özel binalarda kullanıma uygundur.

En başından itibaren kapsamlı hizmet

GEZE, mevcut ve yeni binalarda engelsiz erişilebilirliği desteklemektedir. Yeni binalarda engelsiz erişilebilirliği sağlamanın aksine, mevcut binaların uyarlanması, planlama ve tasarım açısından daha büyük bir zorluktur. GEZE uzmanları, bu zorlukları, uzmanlık becerileri ve uzun yıllara dayanan deneyimleriyle en iyi şekilde çözebilmektedir. GEZE sizi profesyonel bir ortak olarak başlangıçtan itibaren desteklemektedir. Sıkıca örülmüş GEZE dağıtım ağı sayesinde, sizin için, kısa sürede dahi yerinde olası çözümler sunabilen danışmanlar sağlayabiliyoruz.