Örnek çalışmalar

Fux Campagna bakımevinde GEZE otomatik kapı motorları sayesinde engelsiz erişilebilirlik ve güvenlik

1995 yılında İsviçre Valais kantonundaki Visp'te kurulan Fux Campagna bakımevi ağır ve çoklu fiziksel engele sahip 18 yaş ve üzeri insanlara konaklama ve çalışma olanağı sunmaktadır. 21 kişiye konaklama ve 26 kişiye istihdam olanağı sunan Fux Campagna son yıllarda hep tam kapasiteyle hizmet verdi. Talep yüksek olmasına rağmen başka konaklama olanağı sunamadı. Çözüm mü? Albrecht Architekten AG tarafından hazırlanmış tasarım çizimlerine dayanan, 15 ek konaklama alanı ve 17 yeni çalışma alanıyla 2018 yılı Mayıs ayında hizmete açılan bir genişleme.

GEZE Slimdrive, Fux Campanga bakımevindeki yeni genişlemede acil çıkış ve kurtarma yollarına yönelik otomatik düz çizgisel sürme kapı sistemi.

Tam güç ve gizli tasarım: GEZE Slimdrive, Fux Campanga bakımevindeki yeni genişlemede acil çıkış ve kurtarma yollarına yönelik engelsiz erişilebilirlik sağlamaktadır. © Lorenz Frey / GEZE GmbH

Kurumun sakinleri ve çalışanları için binanın her yerinde erişim engelsiz bir yaşam sağlanması şarttır. Sonuç olarak, herkesin özgürce ve mümkün olduğunca bağımsız bir şekilde dolaşabilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda, yangından koruma ile birlikte acil çıkış ve kurtarma yollarıyla ilgili gerekliliklerin de gözetilmesi şarttır. Yeni yapıya ve mevcut yapının bazı kısımlarına sürme ve kanatlı kapılar için GEZE otomatik kapı motorları yerleştirilmesinin sebebi de bu; engelsiz erişilebilirlik ve konfor için mükemmel çözümler sunmamız.

Fux Campagna bakımevinde en üst düzey konfor ile erişim engelsiz bir yaşam

Ful otomatik motor ne kadar güçlü olduğunu kanıtlamakta ve 600 kg'ye kadar kanat ağırlığına ve 930 mm'ye kadar kapı genişliğine sahip büyük, ağır kapıları bile güvenilir ve güvenli bir şekilde açabilmektedir.

Ful otomatik motor ne kadar güçlü olduğunu kanıtlamakta ve 600 kg'ye kadar kanat ağırlığına ve 930 mm'ye kadar kapı genişliğine sahip büyük, ağır kapıları bile güvenilir ve güvenli bir şekilde açabilmektedir. © Lorenz Frey / GEZE GmbH

Sakatlıkları ve fiziksel engelleri nedeniyle Fux Campagna sakinlerinin kendi başlarına, başkalarının yardımı olmadan binada dolaşmak için kapıları elle açıp kapayamamaları sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak, Fux Campagna felsefesinin başlıca prensipleri sakinlerine mümkün olan en yüksek bireyselliği, bağımsızlığı ve mahremiyeti tanımaktır.

Bu doğrultuda, bakımevi (sağlık ve sosyal bakım sektöründeki pek çok diğer kurum gibi) kanatlı kapılar ve sürme kapılar için otomatik kapı motorları monte etmeyi tercih etmiştir. Bu, erişim engelsiz yaşam için mükemmel bir çözümdür ve bir yandan en yüksek güvenlik standartlarını muhafaza ederken diğer yandan kullanıcılara kolay erişim olanağı sunmaktadır. Ek olarak, yangın veya başka bir tehlike halinde sakinlerin ve personelin destek almadan dışarı veya güvenli alanlara çıkabilmelerini sağlamaktadır.

GEZE tarafından sağlanan çözümler bu yüksek güvenlik ve kullanıcı dostu olma standartlarını karşılayabilir, gizli ve estetik tasarımları sayesinde binanın modern mimarisine harika uyum sağlamaktadır ve elbette DIN standartlarında belirtilen tüm erişilebilir bina tasarımı yönergelerini karşılamaktadır.

Kullanılan GEZE ürünleri beklentilerimizi tamamen karşılamıştır. Özellikle yeni inşa edilen kısımdaki donanımdan çok memnunuz. Mevcut binadaki donanım iyileştirmesi büyük bir güçlüktü ve disiplinler arası yaklaşımın uyarlanabilmesi için montaj çalışmalarında marangozlardan, elektrikçilerden ve çilingirlerden destek almak gerekti. Çok karmaşık bir çalışmaydı ve kurulan çözümlerden bazılarının yeniden yapılandırılması veya ayarlanması gerekliliği anlaşılabilir bir durum. Bu konuda GEZE'nin muhteşem hizmetine her zaman güvenebiliriz.

Donat Jeiziner, Fux Campagna Direktörü

Otomatik sürme kapılar: gizli ve güvenilir

Acil çıkış ve kurtarma yollarına yönelik düz çizgisel sürme kapı sistemi

GEZE Slimdrive SL NT-FR © Frey Photography / GEZE GmbH

Fux Campagna bakımevinin kantinindeki ve mutfağındaki cam sürme kapılar her gün çok sayıda sakin, çalışan ve ziyaretçi tarafından kullanılmakta. Bu tesisler, bakımevinin sosyalleşme merkezi; insanların birlikte yemek yedikleri ve birbirlerine eşlik ettikleri merkezi bir alan. Girişler ve çıkışlar aynı zamanda acil çıkış ve kurtarma yolu olarak da işlev görmekte. Sonuç olarak, bu alana yerleştirilen kapı sistemlerinin hem çok fonksiyonel hem de güvenilir olması gerekmektedir. Ayrıca DIN standartlarına ve Avrupa yangın düzenlemelerine de uymaları şarttır. Kapı kontrol sistemlerinin aynı zamanda binanın modern tasarımında mümkün olduğunca göze çarpmayacak şekilde entegre edilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle acil çıkış ve kurtarma yollarında GEZE Slimdrive SL NT-FR otomatik düz çizgisel sürme kapı sistemi kullanmaya karar verildi. Sık kullanılan iç ve dış kapıların gereksinimlerini karşılayacak şekilde özel olarak tasarlanan motor sistemi, yalnızca 7 santimetrelik etkileyici bir yüksekliğe sahiptir ve bina cephesine göze çarpmayacak şekilde entegre edilebilir. Acil çıkış ve kurtarma yollarında güvenliği temin edebilmek için kontroller ve genel sistem aynı zamanda yedek motor tasarımına sahiptir.

Fux Campagna bakımevinde, duvara cam sürme kapının yanı sıra GEZE marka temassız yakınlık anahtarı monte edilmiştir.

Duvarlara, GEZE Slimdrive SL NT-FR kapı sistemlerinin yanı sıra temassız yakınlık anahtarları monte edilmiştir. Anahtarlar, insanların doğrudan fiziksel olarak temas etmeden kapıları açabilmesini sağlamaktadır. © Lorenz Frey / GEZE GmbH

Sağlık ve sosyal bakım için ideal temassız anahtarlar

Temassız yakınlık anahtarları kapıların yanındaki duvarlara yerleştirilir. Bu anahtarlar, kapıların düğmeye basılmadan açılmasına olanak tanımaktadır: otomatik açma sisteminin etkinleşmesi için düğmeye yaklaşmak yeterlidir.

Böylece bir bakımevi sakini kapıya yaklaştığında anahtara doğrudan dokunması gerekmemektedir. Bunun yerine anahtara yaklaşması yeterli olmaktadır. Bu, kolluk değnekleri veya tekerlekli sandalye kullanan ve anahtarı etkinleştirmek isteyen kişiler için özellikle faydalı bir özelliktir. Anahtar, 10- 50 santimetrelik algılama alanındaki insanları ve nesneleri algılar ve bu mesafe gerektiği şekilde yapılandırılabilir.

Yakınlık anahtarları, yalnızca engelsiz erişilebilirlik açısından değil hijyen açısından da önemli avantajlara sahiptir; sakinler gereksiz fiziksel temastan kaçınabilirler. Bu, ellerdeki mikropların bulaşmasını önlediği için sağlık ve sosyal bakım kuruluşları için idealdir.

Diğer pratik kumanda ünitelerini ve sensör sistemlerini keşfediniz

Sabitleme sistemi ve otomatik kanatlı kapı motoru sayesinde engelsiz erişilebilirlik ve yangından koruma bir arada sunulmaktadır

Yangından koruma ve engelsiz erişilebilirlik konuları Fux Campagna bakımevinde açıkça önemli bir role sahiptir. Peki iki özellik bir araya nasıl getiriliyor? Sonuçta yangın ve duman geçirmez kapıların sürekli kapalı tutulması gerekmiyor mu? Bazı durumlarda evet ancak her zaman değil. Yangından koruma kapısı bir sabitleme sistemine sahipse kapı açık bırakılabilir. Sabitleme sistemi kapıları açık tutmakta ve acil bir durumda otomatik ve güvenli bir şekilde kapatmaktadır. Bakımevine yerleştirilen sensör çıtaları ve uzaktan kumanda sistemleri, bina sakinleri ve personeli için binanın engelsiz erişilebilirliğini ve geçiş kolaylığını daha da geliştirmektedir.

GEZE Boxer E-ISM, yangından korumayı odak noktasında tutar

Fux Campagna bakımevindeki çift kanatlı yangından koruma kapıları GEZE Boxer E-ISM kapı kapatma sistemi ile donatılmıştır. Elektrikli sabitleme sistemi, kapıların açık kalmasını ve yalnızca yangın sırasında otomatik olarak kapanmasını sağlamaktadır. Önceden tanımlı kapanma sıralaması, kanatların doğru sırayla kapanmasını sağlamaktadır. Bu nitelikler yalnızca yangın önleyici tedbirler sunmakla kalmaz, aynı zamanda da yangından koruma kapılarının güvenlikten taviz vermeden erişilebilir olmasını sağlamaktadır.

Fux Campagna bakımevinde kullanılan GEZE Powerturn F donanımlı açık bir tek kanatlı yangına dayanıklı kapı.

Fux Campagna bakımevinde, GEZE tarafından tedarik edilen elektromekanik Powerturn motorlara sahip tek kanatlı yangın ve duman geçirmez kapılar kullanılmaktadır. © Lorenz Frey / GEZE GmbH

GEZE Powerturn F ile engelsiz erişilebilirlik

Fux Campagna bakımevinin genişleme bölümündeki ve mevcut binadaki tek kanatlı yangın ve duman geçirmez kapılar, GEZE tarafından sağlanan Powerturn tahrik sistemleriyle donatılmıştır. Sensör çıtası ve uzaktan kumanda sayesinde bu akıllı çözüm, kapıların tüm sakinler ve personel tarafından erişilebilir olmasını sağlamaktadır. Tahrik sistemi, kapıları son derece sessiz bir şekilde açar ve böylece sakinler ve personel gürültülü bir tahrik sisteminden rahatsız olmaz. Smart swing fonksiyonu, kapıların manuel olarak açılmasını da kolaylaştırır. Otomatik açılıp kapanmanın yanı sıra yangından koruma kapıları açık da tutulabilir. Yangın halinde bir yangın algılama sistemi otomatik açma/kapama fonksiyonunu veya sabitleme mekanizmasını devre dışı bırakır. Bir devre kesici, güç beslemesini kesmekte ve tahrik sistemi, normal kapı açma/kapama fonksiyonunu muhafaza etmektedir.

Otomatik kapı sistemlerimiz...

Bir bakışta GEZE otomatik kapı sistemlerinin faydaları

  • ... kapıların tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir ve kolay kullanılabilir olmasını sağlamaktadır.
  • ... ellerden mikrop bulaşmasını önler ve bu özelliğiyle özellikle sağlık ve sosyal bakım sektörü için hijyenik bir çözümdür.
  • ... özellikle sık kullanılan kapılar için güvenli ve verimli bir çözümdür.
  • … DIN EN 16005 ve DIN 18650 uyarınca en katı güvenlik standartlarını karşılamaktadır.
  • ... yangından koruma kapıları için uygundur ve bir duman dedektöründen gelecek sinyalin ardından acil durumlarda otomatik olarak kapanarak yangının olduğu bölümü emniyete alır.

 Bir bakışta: Fux Campagna bakımevindeki GEZE çözümleri

  • GEZE Slimdrive SL-NT-FR, acil çıkış ve kurtarma yollarına yönelik yaklaşım anahtarlı düz çizgisel sürme kapı sistemi
  • Boxer E-ISM 3-6, sıralı kumanda ve elektrikli sabitleme mekanizmalı entegre kapı kapatma sistemi
  • Powerturn F, tek kanatlı yangından ve dumandan koruma kapılarına yönelik elektromekanik kanatlı kapı motoru