Endüstriyel Çözümler

Kullanışlı güvenlik, pratiklik ve estetik.

Kamu binalarını planlarken, inşa ederken ve kullanırken dikkate alınması gereken çok sayıda farklı ihtiyaç mevcuttur: engelsiz yapı ve yangından koruma sistemi kesinlikle önemlidir, bina otomasyonu yapı operasyonlarının işlevsel açıdan önemli bir parçasıdır ve Evrensel Tasarım gittikçe odak noktası haline gelmektedir. GEZE çözümleri bu ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

Vatandaşlara açık mekanlar olarak belediye binaları, daireleri ve bakanlıklar

Kamu binaları, hareket kısıtlılığı, görme veya işitme kaybı olan kişilerin yanında kör ve sağır kişiler dahil olmak üzere herkes tarafından kolayca bulunabilir, erişilebilir ve kullanılabilir olmalıdır. Bu, modern kamu binalarında beklenen standart engelsiz yapı ile sağlanır.

GEZE çözümleri, erişilebilirliği yangından koruma ve acil çıkış yolu emniyeti talepleri ile birleştirir. Bu örnekteki yangından koruma, yangın kurbanlarının çoğu yangından değil, dumanı solumaktan dolayı hayatını kaybettiğinden, genellikle yangına değil, dumana karşı koruma anlamına gelir. Duman ve ısı tahliye sistemi (RWA), dumanı oluştuğu yerde tahliye ederek herkesin çıkış kapılarından güvenle çıkmasını sağlar. Yangın koruma tasarımında bu talepler dikkate alınmalıdır.

GEZE, kamu binaları için bu bina yönetim sistemi taleplerini bilmekte ve sizi projenin her aşamasında desteklemektedir.

Çok sık kullanılan giriş alanı

© GEZE GmbH

Her gün veya en azından her saat yüzlerce insan tarafından kullanılan giriş alanı, güvenlik ve erişilebilirlik gerekliliklerini karşılamalıdır. Bu durumda GEZE çözümleri yardımcı olmaktadır.

Örneğin, Wakefield Belediyesinin giriş alanı, tamamen yeniden tasarlanarak daha güvenli hale getirildi: daha önce giriş alanına çıkan geniş açık kemerli yollara, bekleme alanı ve kişisel ofislere erişim sağlamak için iki adet çift kanatlı cam otomatik sürme kapı takıldı. Bu işlem ile giriş alanı için yeni bir düzen oluşturularak ışık ve şeffaflığın korunmuş olduğu bir antre sağlamış oldu. Birleşik Krallık “Eşitlik Yasası” ve BS 8300 İngiliz Standardına göre test edilmiş, Slimdrive SL NT sürme kapı sistemlerine sahip yeni kapı çözümleri, soğuğu dışarıda tutarken engelsiz erişim, acil çıkış yolu emniyeti ve enerji verimliliği sağlamaktadır.

Yerel yönetimin yüzü olan kamu binaları

© Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

GEZE çözümleri, güvenlik ve işlevsellik sunarak kapı ve pencere teknolojisi taleplerini zahmetsiz bir şekilde karşılamaktadır. Konfor ve estetiği bir araya getiren GEZE, kamu binalarını özellikle çekici hale getiren çözümler sunmaktadır. Şeffaflık yerel yönetimlerde bir kalite kriteridir ve bina yönetim sistemlerine yansıtılmalıdır: örneğin, Dessau’da bulunan Federal Çevre Ofisinin yeni binasına, GEZE’nin entegre tamamı camlı sistemleri (IGG) kurulmuştur. Profiller ve bağlantı parçaları, cam panellerin içine görünmeyecek şekilde entegre edilmiştir. Özel çevre kenar baskısı, düz bir cam yüzeyi oluşturur. Bu çözüm, farklı teknik sistemlerle kombinasyon olasılığını kaybetmeden en yüksek tasarım standartlarını dahi karşılamaktadır.

Viyana’da bulunan ÖAMTC Ulaşım Merkezinde kullanılan döner kapılar sadece cereyan ve gürültüyü dışarıda tutmakla kalmamakta, aynı zamanda bekleme salonunda göz alıcı bir unsur ve “dayanak nokta” görevini de gerçekleştirmektedir. İç ve dış dünyayı birbirine bağlarken cam ön cephenin estetik açıklığını ve şeffaflığı korunmaktadır. İnce çerçeveli tambur duvarlara ve kanatlara sahip olan kanatlı kapı, davetkar, aydınlık ve şeffaf bir etki yaratmaktadır. Cam kenarlar, göze çarpmayan alüminyum profillerle kaplıdır. Yuvarlak kenarlı yüksek kaliteli profil yüzey, şıklığı çağrıştırmaktadır. 

GEZE sistem ürünleri, Stuttgart Şehir Kütüphanesinde herkes için erişim, yangından koruma ve tasarım sunmaktadır. Slimdrive sistemlerine sahip tamamen otomatik çift kanatlı kapılar ziyaretçilerin beklentilerini yansıtmaktadır: modern bir kütüphanenin konforu, güvenli, sessiz ve sade tasarım. Kapı topuzlarına entegre edilen aktifleştirme anahtarları sayesinde, hafif bir dokunuş, yüksek kapıları sessizce açmak için yeterlidir.

Viyana’daki GEZE ÖAMTC Ulaşım Merkezi örnek çalışmasına gidiniz

Evrensel Tasarım

Konfor ve tasarım, herkes için erişimle yakından ilişkilidir. Evrensel Tasarım terimi, bu bağlamda gittikçe daha önemli hale gelmiştir. Bu uluslararası tasarım konsepti, herkes için eşit ölçüde erişilebilir, anlaşılabilir ve kullanılabilir yaşam alanları oluşturmaktadır. Bu tasarıma göre, binalara, en büyük insan grupları dahi, üçüncü kişi desteği olmadan kolayca erişebilmelidir. Evrensel Tasarım, belirli bir hedef kitleye yönelik değildir: işlerin herkes için kolaylaştırılması amaçlanmaktadır.

GEZE’nin bu tasarım konsepti uygulamasına bir örnek: Powerturn otomatik kanatlı kapı tahrik sistemi. Powerturn otomatik kanatlı kapı tahrik sistemi, kanat ağırlığı 600 kilograma kadar ulaşan büyük ve ağır kapıları güvenli bir şekilde açar ve 300 kilograma kadar olan yangına dayanıklı kapılar da dahil olmak üzere, kamu binaları için iyi bir işlevsel çözümdür. Toplam yüksekliğinin az olması da her tasarıma mükemmel şekilde uymasını sağlar. Eşsiz Smart swing işlevi, kapıdan zahmetsiz manuel geçişi, herkes için her zaman kolaylaştırmaktadır. Güvenilir duman ve ısı tahliye sistemi çözümlerinden karmaşık güvenlik kilitli kapı sistemlerine: GEZE Powerturn, gerçek bir ekip oyuncusu olarak, geniş çeşitlilikteki farklı sistemlere esnek bir şekilde entegre edilebilir: tüm ürün gamına mükemmel uyum sağlamaktadır.

GEZE POWERTURN IS/TS’YE GİDİNİZ

Yangından koruma sürme kapı sistemi (GEZE-Hörmann)

Aydınlık ve açık: okuma galerisinin orta kapı penceresi altındaki görünümü

Aydınlık ve açık: okuma galerisinin orta kapı penceresi altındaki görünümü © GEZE GmbH

Slimdrive SL tahriklerine sahip T30 cam yangından koruma sürme kapıları, GEZE ile kapı uzmanı Hörmann arasında gerçekleştirilen özel bir ortak üründür. Kombinasyon, Deutsches Institut für Bautechnik (DIBt) (Yapı Tekniği Yeterlilik Merkezi) tarafından onaylanan tek otomatik yangından koruma sürme kapı sistemidir. T30 yangına dayanıklılık sınıfından tamamı cam kaplama otomatik sürme kapılar, mimar ve planlamacılara onaylı bir çözüm sunmaktadır. Bir yangın durumunda, daha önce otomatik kapının sabitleme fonksiyonu kullanılmış olsa dahi, kapılar otomatik olarak kapanır ve güvenli bir yangından koruma kapatıcısı sağlanır. Geçiş alanında kılavuz ray bulunmaz ve “normal kullanımda” engelsiz erişim sağlanır.

GEZE Stuttgart Yeni Şehir Kütüphanesine gidiniz