Konular

Elektronik erişim kontrolü - esnek ve güvenli

Erişim kontrolü, davetsiz ziyaretçilerin erişimini güvenilir bir şekilde reddeder ve yetkili kişilerin geçişine izin vermektedir. Temel sorun şudur: kimin nereye ve ne zaman girmeye izni var? Sonuçta, insanların, değerli malların ve verilerin güvenliği söz konusudur.

Durun! Lütfen kimliğinizi gösterin!

Bu sözcükler veya benzerleri, bir zamanlar, bilinmeyen veya izinsiz kişilerin, sınırları geçmesini, fabrikalara veya hükümet binalarına girmesini önlemek için kullanılırdı. Güvenlik personeli, bekçiler ve kapıcılar bir kapıdan geçmeye kimin izninin olduğunu ve kimin olmadığını hala yakından izlemekteler.

Şirket binaları, ofisler ve depolarda, hırsızlığa, casusluğa ve vandallığa karşı maksimum koruma gerektiren her türlü değerli mal ve veri bulunmaktadır. Bir binaya yasal ve düzenli olarak giren çalışanlar, ya bekçi tarafından tanınıyor ya da bir veya birkaç anahtar kullanıyor. Fakat çok ses çıkaran anahtarların çağı geçmişte kaldı, çünkü modern güvenlik sistemleri anahtarsız ve bu durum, onları rahat ve güvenli hale getirmektedir.

Modern erişim kontrol sistemleri bir binada veya sahada kimin nereye ne zaman gittiğini elektronik olarak düzenlemektedir. Sistemler, şirket tipine, operasyonel süreçlerine ve trafik akışına uygun hale getirilmektedir.

Örneğin, hastaneler, eczaneler, veri merkezleri, havaalanları ve bankalar, izinsiz erişime karşı korunması gereken özellikle hassas alanlara sahipler. Otellerde, sadece otel misafirlerinin odalarına veya sağlık alanlarına girmesine izin verilmektedir. Diğer taraftan, alışveriş merkezleri çalışma saatlerinde tüm kullanıcılara erişim izni vermekte fakat bu saatler dışında sadece yetkili kişilere izin vermektedir. İmalat şirketlerinde tüm çalışanların erişime ihtiyacı olsa da tehlikeli veya gizlilik seviyesi yüksek olan alanlara sadece belirli personel girebilmektedir.

Bir erişim kontrol sisteminin bileşenleri

Erişim kontrol sistemleri en az üç bileşenden oluşur. Kimlik belirleme aracı; örneğin, kimlik belgesi veya biyometrik özellikler. Kimlik bilgilerini ve verilerini kaydeden ve bunları değerlendirme için Kapı Kumandasına veya erişim kontrol denetim birimine (ACU) ileten (kart) okuyucu. Erişim kontrol denetim birimi, erişim yetkisini kontrol eder ve erişim kontrol uygulamalarına sürekli bağlantı olmadan dahi, kapının açılmasına izin vermektedir veya reddeder. Kontrol olumluysa elektrikli kapı otomatiği, motor kilidi veya kullanılıyorsa elektrikli kapı otomatiği erişime izin vermektedir.

Kapıların durumunu (kapalı, kilitli, açık) izlemek için Kapı Kumandalarına ek kapı ve kilit bağlantıları da eklenmektedir. Bu durum, elle yapılan hareketleri ve zorla giriş denemelerini belirler ve alarmları tetiklemektedir.

Modern erişim kontrol sistemleri, yukarıda açıklanan erişim haklarını çevrimiçi ve çevrimdışı olarak yönetebilir. Çevrimdışı sistemler, dijital göbekler ve sürgülü kapı aksamlarından oluşmakta ve çevrimiçi sistemlerin aksine, izinler kimlik kartına kaydedilmektedir.

Elektronik erişim kontrol sistemlerinin faydaları

  • kimlik belirleme aracı kaybolduysa tüm sistemde hiçbir değişiklik yapılmamalıdır; kayıp alıcı verici cihaz veya kimliğin derhal geçici olarak iptaline izin verilir
  • tüm kişisel erişim yetkilerinin sürekli olarak incelenmesi
  • çok sayıda erişim profili tanımlanabilir
  • izinlerde her zaman değişiklik yapılabilir
  • Değerli malların ve verilerin kontrollü erişimle korunması: personel ve ziyaretçilerin, belirli alanlara, belirli zamanlarda erişimi bireysel olarak tanımlanmıştır
  • kötüye kullanma veya izinsiz erişim girişimi durumunda alarm oluşturulması
  • artık kapıları "unutmak" yok
  • erişim kontrolleri ve zaman kaydı da bağlanabilir

GEZE: bireysel güvenlik konseptleri için ideal çözümler

RFID uzak menzilli sensöre sahip erişim kontrol sistemi

RFID uzak menzilli sensöre sahip erişim kontrol sistemi © Dirk Wilhelmy / GEZE GmbH

GEZE, ilgili sektör ve müşteriye özel ihtiyaçlara uygun hale getirilen bireysel erişim kontrolü çözümleri sağlamaktadır. Her çözüm, tek bir müşteri için, GEZE ürünü çeşitleri arasından seçilerek derlenmektedir.

Kapılarla ilgili tüm bileşenleri içeren kompakt, web tabanlı sistem çözümleri olan GEZE erişim kontrol sistemleri, modern kimlik belirleme sistemlerinin taleplerini karşılamaktadır. Ziyaretçilere ve personele, belirli zamanlarda belirli alanlara erişim izni verilir ve erişim hakları her kapı için çok hızlı bir şekilde değiştirilebilir. Erişim kontrol denetim birimlerinin minimal boyutları ve kimlik kart okuyucularının bina tesisatlarına entegrasyonu, kapı tasarımında özgürlük için büyük alan sağlamaktadır. GEZE erişim kontrol sistemleri tek kapılar ve ağ bağlantılı kapı sistemleri için kullanılabilmektedir.

GEZE güvenlik sistemlerine gidiniz

GEZE RFID okuyucular

GCER 100 RFID okuyucu, bağımsız kullanıma yönelik bir erişim kontrol sistemidir. Sistem, bir kontrol ünitesi ve bir okuyucudan oluşmaktadır. Kimlik kartları, anahtarlıklar veya oto anahtarları, kimlik belirleme aracı olarak kullanılabilir. Maksimum 100 depolanabilir kimlik yöntemiyle sınırlı olan GCER 100 RFID okuyucu, sınırlı sayıda kişinin yetkili erişime ihtiyaç duyduğu küçük binalarda kullanılabilir.

GEZE GCER 100 RFID Okuyucuya gidiniz

Geniş tabanlı GCLR çözümü, bir erişim veya giriş kontrolü veya kişisel koruma sistemi olarak kullanılmaktadır. Kapının yakınına yerleştirilen geniş menzilli GCLR okuyucu ve kullanıcının taşıdığı bir alıcı verici cihazdan oluşmaktadır. Sistem, belirli alanlara erişim izni vermektedir ve geçiş yollarının izlenmesini ve kontrol edilmesini sağlamaktadır.

GEZE erişim kontrolü ve güvenli kaçış yollarını bir araya getirmektedir

Bir binaya kimin giriş izni olduğunu belirlemek ve kontrol etmek, binanın güvenlik tasarımının bir parçasıdır. Fakat güvenlik sadece erişimle ilgili olmamalı, aynı zamanda acil bir durumda binadan güvenli kaçışı da dikkate almalıdır. Acil bir durumda herkes dışarı çıkabilmeli fakat açık bir acil çıkış kapısından herkes içeri girememelidir. Emniyetin bedeli güvenlik olmamalıdır.

Panik veya tam panik fonksiyonlu GEZE motor kilitleri, örneğin, erişim kontrol sisteminden gelen bir sinyale cevaben kapıların kilidini motorla açmaktadır. Ayrıca, acil bir durumda her zaman mekanik olarak kilitlenebilir. Kullanımdan sonra, otomatik kilitleme fonksiyonu, kapıyı sigorta mevzuatına uygun olarak tekrar kilitlemektedir.

GEZE IQ lock'a gidiniz

GEZE kapı kontrol cihazlarına gidiniz

Akıllı Binalarda ağ bağlantılı erişim kontrolü

Akıllı ağ bağlantısı: çok fonksiyonlu emniyet kapısı sistemleri

Akıllı ağ bağlantısı: çok fonksiyonlu emniyet kapısı sistemleri © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Stuttgart'ta bulunan Vector Informatik şirketinin yeni inşa edilmiş merkez ofisinde olduğu gibi, bina idare sistemlerinde erişim kontrolü ağ bağlantısıyla bağlanabilmektedir. 180'i aşkın çok fonksiyonlu emniyet kapısı sisteminin sürekli izlenmesini ve kullanılmasını sağlamak için Vector Informatik'in yeni BT Kampüsündeki tüm otomatik kapı sistemleri, BACnet bina idare sisteminde yer alan arayüz modülü aracılığıyla birbirine bağlanmıştır.

GEZE isteğe uyarlanmış dijital ağ çözümleri sağlamaktadır. Bu kapsamda, özel dağıtım kutuları, tüm kabloların ve BACnet arayüz modülünün bir araya geldiği merkezi kesişim noktaları olarak görev yapmaktadır. Dağıtım kutularının tek biçimli yapısı, bina işletmecisine, her kapıda bulunan diğer cihazlarla birlikte arayüze ve dolayısıyla tüm ağ bağlantılı bina teknolojisine yönelik genel bir bakış sunmaktadır.

GEZE Vector örnek çalışmasına gidiniz

Sektöre özel tam paketler

GEZE BIM kapı objeleri, bina planlamaya veya daha spesifik olarak kapı planlamaya yardımcı olmaktadır. Mimarlarımız da spesifik çözümler sunduğumuz bireysel ve sektöre özel erişim gereklilikleri açısından destek sağlamaktadır. Sektör uzmanları ve piyasadaki uzun yıllara dayanan deneyimiyle, GEZE ihtiyaç duyduğunuz uzmanlığı sunmaktadır.

Müşteriler bizden tam paket hizmet almaktadır: danışmanlık, çözüm geliştirme, proje planlama, ürünler, kurulum ve satış sonrası servis.

Gelecek bina otomasyonunda ve bina işletiminde erişim kontrolü için ağ bağlantısı kurmak tam olarak bizim işimiz. Ağ bağlantısı, kapı durumlarının sürekli izlenmesine ve gerektiğinde uzaktan müdahale edilmesine olanak tanımaktadır.

Temel bilgiler ve kurulum eğitimi

GEZE, erişim kontrolü, IQ lock ve güvenlik teknolojisi konuları hakkında eğitim sağlamaktadır; eğitim hakkında sorularınızı iletmekten çekinmeyiniz. 

Hızlı yardım

Erişim kontrolü, özellikle her şey olması gerektiği gibi gitmediğinde, hassas bir konudur. Burada da bir ortak olarak GEZE'ye güvenebilirsiniz. GEZE Service, hızlı destek ve çözümler, servis mukaveleleri ve ihtiyacınız olduğunda anında yardım sunmaktadır. Büyük küresel ekibimiz daima yardıma hazırdır.

GEZE, kapı planlamayı desteklemek için çok sayıda araç da sunmaktadır.