Örnek çalışmalar

Sistemli bina yönetim teknolojisi: Vector IT kampüsündeki ağ bağlantılı çözümler

Stuttgart merkezli IT uzmanı Vector Informatik şirketinin şu ana dek şirket kompleksindeki en büyük binası olan yeni şirket merkez binası, tercihini en gelişmiş bina teknolojisinden yana kullanmıştır. GEZE, bu "akıllı bina" yaklaşımına özel olarak oluşturulan dijital ağ bağlantısı çözümleri ve güvenlik teknolojisiyle katkıda bulunmuştur.

BACnet tabanlı bina yönetim teknolojisi sayesinde her şey kontrol altında

Vector IT kampüsünün giriş alanındaki döner kapılar. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Jürgen Pollak

GEZE'nin 180'den fazla kapı çözümü, GEZE Cockpit bina otomasyon sistemi, IO 420 arayüz modülü aracılığıyla ağa bağlandı ve BACnet bina yönetim teknolojisine entegre edildi. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

GEZE, yeni IT kampüs binasında 180'den fazla yüksek kaliteli, esas olarak çok fonksiyonlu emniyet kapı sistemlerini uygulamıştır. Tüm otomatik kapı sistemlerinin aynı anda merkezi olarak denetlenmesi ve kontrol edilmesinin sağlanması amacıyla, arayüz modülleri aracılığıyla GEZE Cockpit bina otomasyon sisteminde ağa bağlanmış ve BACnet bina yönetim teknolojisine entegre edilmiştir. Burada GEZE'ye özel dağıtım kutuları kullanılmıştır: tüm kaynak hatları ve IO 420 BACnet arayüz modülü bu merkezi kapı düğüm noktasında bir araya getirilmiştir. GEZE dağıtım kutusunun tek biçimli yapısı, bina yöneticisine, her kapıda bulunan diğer iş kollarıyla birlikte arayüze ve dolayısıyla tüm ağ bağlantılı bina teknolojisine yönelik genel bir bakış sunmaktadır.

GEZE Cockpit bina otomasyon sistemi ve IO 420 BACnet arayüz modülüne sahip "akıllı" kapılar

GEZE IO 420 BACnet arayüz modülü. Fotoğraf: GEZE GmbH

"Akıllı bina" konseptinin esası: GEZE IO 420 BACnet arayüz modülü. © GEZE GmbH

GEZE Cockpit ve IO 420 BACnet arayüz modülü, kapılar ve bina yönetim teknolojisi arasındaki veri alışverişini kontrol etmektedir. "Kapı zekası" bilgisi (kapı modunun açık veya kapalı, kilitli veya açık veya etkileşimde olup olmadığı gibi bilgiler) BACnet MS/TP aracılığıyla sağlanır. GEZE Cockpit, BACnet MS/TP'yi Bacnet/IP'ye çevirir. Sistem, bir kapının durumu ve fonksiyonu hakkındaki tüm bilgileri aktarır. Bu, merkezi bilgisayara gönderilir ve belgelenir. Veriler, ağ üzerinde azaltılmış veri trafiğine ait eklenmiş bonusun oluşturulması amacıyla GEZE Cockpit tarafından filtrelenir.

Bir kapının alarm vermesi, arızalanması veya yanlış kullanılması durumunda, bina yönetimi hemen harekete geçebilir ve örneğin acil çıkış yolu emniyeti için kapıları açabilir veya panik kilitlerini kilitleyebilir.

IT kampüs fuaye alanındaki bağlantısız spiral merdiven. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Jürgen Pollak

IT kampüs fuaye alanındaki ayaklı spiral merdiven. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Jürgen Pollak © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Kampüsün "ağ geçidindeki" ağ bağlantılı kapı sistemleri

Elektrikli kapı otomatikleri yakın planı. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Jürgen Pollak

İnce çerçeveli kapılar için mükemmel: GEZE'nin akıllı elektrikli kapı otomatikleri. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Dört katta da açık olan 500 m²'lik camlı fuaye, "IT kampüsünün ağ geçididir" ve etkileyici, parlak ve açık bir atmosfere sahiptir. Giriş alanındaki kombine kapı çözümleri, yangın anında erişilebilirlik, erişim kontrolleri, zorla girmenin önlenmesi, acil çıkış yolu emniyeti ve güvenilir duman tahliyesini bir araya getirmektedir.

 • İki aynı 3 kanatlı tam otomatik döner kapılar ziyaretçilerin günlük akışı için kullanışlıdır. Bunlar ayrıca, gece kilitleri olarak otomatik dairesel yarım daire sürme kapılar ile donatılmıştır.
 • Döner kapıların sağında ve solunda bulunan "güçlü" Powerturn kanatlı kapı tahrik sistemlerine sahip iki adet çift kanatlı otomatik acil çıkış kapısı, erişilebilirliği sağlamakta ve smart swing fonksiyonu sayesinde bu kapıların manuel olarak kolay bir şekilde açılmasını sağlamaktadır.
 • Acil çıkış kapılarından biri, K 600 katlanır kollu motorlara sahip bir DIT kaynak hava açıklığı olarak tasarlanır. Yangın anında kapı kanatları, duman ve ısının çıkabilmesi için otomatik olarak ardına kadar açılmaktadır.
 • Erişim kontrol sistemi ve otomatik kilitlemeli IQ AUT panik kilidi sayesinde, diğer acil çıkış kapıları, tam panik kapısı olarak görev görür: tehlike anında, kilitli durumda olsa dahi, birisi tarafından içeriden açılabilir.

Tüm kapı sistemine ait bir anahtar emniyeti bileşeni, ağ bağlantılı TZ 320 kapı kontrol cihazıdır: bina yöneticisi kapıların durumunu uzaktan her zaman değiştirebilir, ayarlayabilir veya bina yönetim teknolojisi aracılığıyla çalışma modunu (örn. "daimi açık") değiştirebilir. Tek kapı, birkaç kapı veya tüm kapılar için merkezi komutlar verilebilir ve kapılar zamana göre de programlanabilir.

Çok amaçlı kapılar: rahat ve merkezi olarak yönetilebilir

Birinci kattaki çok fonksiyonlu emniyet kapısı gerekli olduğu üzere yalnızca yetkili kişiler için erişim sağlamaktadır. GEZE Powerturn F tahrik sistemi, FT500 elektrikli kapı otomatiği ve TZ 320 kapı kontrol cihazı ile birlikte kapı, hem bir yangın bölümü kapısı olarak hem de erişilebilir bir acil çıkış kapısı olarak görev görmektedir. Açma izni verildiğinde, kapı kontrol cihazının acil durum butonuna basılarak veya yangın alarm sistemini etkinleştirerek, FTV 320 acil çıkış kapısı kilit mekanizması kapının kilidini açar. Ofis kompleksinin iç kapıları ayrıca GEZE elektrikli kapı otomatiği portföyünün farklı çeşitleri, Powerturn tahrik sistemleri ve/veya bir erişim kontrol sistemi ile donatılır. Yangın bölümü kapısında olduğu gibi, bina yönetim teknolojisi ağına bağlanır, bina yönetimi tarafından denetlenebilir ve uzaktan kontrol edilebilirler.

İyi bir kombinasyon: DIT ve acil çıkış yolu emniyeti bir arada

İki adet çift kanatlı cam kapıya sahip personel restoranı.

Bina yönetim teknolojisi aracılığıyla ağa bağlanan sabitleme sistemleri ayrıca iklimlendirme kontrolü olarak görev görmektedir. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Kapı sistemi sabitleme sistemleri ve şirket restoranında bulunan bina yönetimindeki klima cihazı kontrolü bina yönetim teknolojisinde birlikte çalışırlar. Çift kanatlı tam panik kaçış kapıları geçiş kolaylığı sağlamaktadır ve bir yangın anında kaynak hava açıklığı olarak görev görür. Bir tehlikenin algılanması halinde, MBZ 300 DIT sistem kontrol merkezi, otomatik kilitlemeli IQ lock AUT panik kilidini açar ve K 600 katlanır kollu motor ile kapıyı maksimum açılma genişliğine kadar otomatik olarak açar. Aynı zamanda duman bacası motorları DIT kontrol paneli alarm modu ile etkinleştirilir. Kapı modu otomatik olarak bina yönetim sistemine iletilir ve bina yöneticisinin hemen harekete geçmesine olanak tanımaktadır: alarm durumu sıfırlanırsa, sabitleme sistemleri kapı hidroliklerini kullanarak kapanır ve otomatik olarak kilitlenir.

Kapı hidrolikleri ve iklimlendirme kontrolünün ağ bağlantısı

Yangından koruma tasarımında tek kanatlı camlı döner kapı. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Jürgen Pollak

Karmaşık kapı teknolojisi: dar çerçeveli ve merkezi olarak kontrol edilebilir. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Bina yönetim teknolojisindeki ağ bağlantısı kapı sistemleri ile kapılar yaz aylarında doğal havalandırma için manuel olarak ayarlanabilir ve kapı hidroliğinin kılavuz raylarındaki GEZE elektrikli sabitleme fonksiyonu tarafından elektrik gücüyle kapatılabilir. Bina yönetim teknolojisi aracılığıyla, bina yöneticisi kapıların örneğin çalışmanın sona ermesinin ardından ne zaman kapalı olması gerektiğine karar verebilir. Bina yönetim sistemi tarafından kaydedilen kapı modu, sıcaklıkları enerji verimli bir şekilde düzenleyebilen iklimlendirme kontrolü sistemine iletilir. "Akıllı" kapı kontrolü böylelikle enerji verimliliği ile zorla girmeye karşı korumayı bir araya getirmektedir.

Vector şirket merkez binasındaki GEZE ürünleri

 • IO 420 BACnet arayüz modülü
 • 3 kanatlı tam otomatik döner kapılar
 • Powerturn kanatlı kapı tahrik sistemleri
 • K 600 katlanır kollu motorlar
 • GEZE erişim kontrol sistemleri
 • Otomatik kilitlemeli IQ AUT panik kilidi
 • Ağ bağlantılı TZ 320 kapı kontrol cihazı
 • GEZE Powerturn F tahrik sistemi
 • FT500 elektrikli kapı otomatiği
 • FTV 320 acil çıkış kapısı kilidi
 • MBZ 300 DIT kontrol ünitesi
 • GEZE Cockpit