Endüstriyel çözümler

Eğitim - işlevsel, davetkar ve güvenli bina yönetim sistemleri

Erişilebilir kapılar, önleyici yangından korunma ve vandallığa karşı koruma: bunlar, eğitimdeki kapı, pencere ve güvenlik teknolojisi için talepleri şekillendiren anahtar sözcüklerden sadece birkaçı. GEZE, bu talepleri anlamakta ve projenin her aşamasında özel ve çözüm odaklı tavsiyeler sunmaktadır.

Eğitim için yenilikçi bina yönetim sistemleri

Anaokulları, ilkokullar ve ortaokullarda kullanılan mimari, işlevsel, davetkar ve güvenli olmalıdır. Örneğin, kapı ve pencereler, yangından korunma ve havalandırmada önemli bir rol oynamaktadır. GEZE’nin sunduğu geri çekilebilir kol tahrikleri, yüzlerce pencere için dahi konforlu günlük havalandırma sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Yangın önleyici tedbirlerde ise güvenli duman çıkışı sağlamakta ve kilit sistemleri de hırsızlığa karşı koruma sunmaktadır.

Herkes için erişim, her eğitim tesisinin planlamasının bir parçasıdır. Otomatik sürme kapılar ve kanatlı kapılar, öğrencilerin binaya üçüncü kişi desteği olmadan girmesini sağlar. Ek sensörler, kapıların otomatik olarak açılmasına yardımcı olmakta ve serbest salınım fonksiyonu, kapının minimum güç harcayarak açılmasına olanak sağlamaktadır.

Diğer bir önemli nokta: Entegre kapı hidrolikleri, kapı ve pencerelerin vandallığa olanak tanımamasını sağlamaktadır.

GEZE, anaokullar, ilkokullar ve ortaokullar için bina yönetim sistemlerine ilişkin talepleri bilmekte ve projenin tüm aşamalarında size destek olmaktadır.

Giriş alanları: davetkar ve güvenilir

City of Glasgow College’daki manuel döner kapılar

City of Glasgow College’daki manuel döner kapılar

Bir eğitim kurumuna ön kapıdan girdiğinizde, binanın karşılanması gereken birçok ihtiyacını görürsünüz. GEZE çözümleri size bu noktada yardımcı olabilir: binaya her zaman birçok kişi giriş ve çıkış yapacağından, ana girişin hem yolu işaret etmesi hem de davetkar, işlevsel ve güvenli olması gereklidir.

Örneğin, GEZE kilitli kapı sistemi, çok sayıda insanın binaya girmesine olanak sağlarken erişimi kontrol eden bir çözümdür. İki tek veya çift kanatlı kapı art arda takılır. Bunlar, manuel ve erişilebilir kaçış yolu çözümleriyle birleştirilebilmektedir. GEZE, tasarımı gözden kaçırmadan, farklı gereksinimleri bir araya getirmenize yardımcı olmaktadır.

Glasgow’daki GEZE ürünleri de tam olarak bunu yapıyor: Avrupa'nın en yeni süper kolejlerinden biri olan ve şehir merkezinde bulunan 228 milyon £ değerindeki City of Glasgow College, GEZE ürünlerini kullanmaktadır.

GEZE City of Glasgow College örnek çalışmasına gidiniz

Vandallığa davetiye çıkarmayan kapı sistemleri

Boxer’daki kılavuz rayı sadece kapı açık olduğunda görünür.

Boxer’ın kılavuz rayı sadece kapı açık olduğunda görünür. © Erwin Kamphuis / GEZE GmbH

Vandallıktan kaynaklanan kayıplar, çözülmesi zor bir sorun olabilir ve bu, sadece okullar için geçerli değildir. GEZE, sağlam, dayanıklı ve kullanışlı kapı çözümleriyle vandallığı önlemenize yardımcı olabilir. Örneğin, entegre kapanma sırası kontrolleri, güç uygulayarak zarar görmeyecek şekilde tasarlanabilir. Aşırı güç uygulandığında geçersiz hale gelerek mekanizmanın zarar görmemesini sağlarlar. Odanın içerisine doğru çıkıntı yapan mafsallı kollara sahip sistemler yerine, kılavuz raylı kapı hidrolikleri veya kapı kanadının içine tamamen entegre olan kapı hidrolikleri kötü amaçlı kullanım tehlikesini azaltmaktadır.

GEZE, FHS St. Gallen Uygulamalı Bilimler Üniversitesinde, Boxer serisi kapı hidrolikleri ile yaklaşık iki yüz iç mekan kapısı kurulumu yapmıştır. Kapı hidrolikleri kapı kanadına tamamen entegre olur ve böylece görülmez. Kılavuz rayı sadece kapılar açık olduğunda görünür. Lineer, modern kapı sistemleri için mükemmel seçimdir ve kötü amaçlı kullanımı da engellemektedir.

Anaokullarındaki uzmanlığımız

Açması kolay ve erişilebilir: çocuklar tarafından günlük kullanım için ideal

Açması kolay ve erişilebilir: çocuklar tarafından günlük kullanım için ideal © Line L. Filoglou / GEZE GmbH

Kapılar özellikle anaokullarında önemli bir işlevi yerine getirir: bir yandan çocukların odadan tek başına çıkmamasını sağlamalı, diğer yandan da acil bir durumda çıkmalarına olanak tanımalıdır. Anaokulu personeli gibi yetişkinler ise kapılardan her zaman sorunsuz bir şekilde çıkabilmelidir. Sonuncu fakat bir o kadar da önemli olarak anaokulundaki çocukların ebeveynleri kontrollü bir şekilde giriş çıkış yapabilmelidir.

GEZE, çocukların erişemediği, fakat personelin kolayca kullanabildiği düğmelerle çalışan kapılar gibi çözümler sunmaktadır. Ebeveynler gün ortasında okula uğrarsa zili çalabilirler ve kapı içeriden düğmeyle açılabilir. Acil çıkış yolu emniyeti, çocukları alma ve bırakma saatlerinde bir zamanlayıcı ile durdurulabilir, böylece ebeveyn ve çocuklar engelsiz bir şekilde giriş çıkış yapabilirler.

Deneyimlerimizden yola çıkarak sıkışmaya karşı korumanın, küçük parmakların korunması için her anaokulu kapısı çözümünde önemli olduğunu biliyoruz. Bu koruma, kapı kanadı ile çerçevesi arasındaki boşluğu güvenle kapatan, yenilenebilir parmak korumalarına sahiptir. Çok sık kullanılan kapıları korumak için kapı topuzları da kullanılabilir ve parmak sıkışmasına karşı ek koruma sağlar. Tesise ve ihtiyaçlarına uygun olarak farklı çözümler de bir araya getirilebilir.