Konular

BIM, bina planlamayı önce dijital olarak ve ardından gerçek hayatta optimize etmektedir

BIM, Yapı Bilgi Modellemesi anlamına gelir ve yapıların entegre bir şekilde planlanması, optimize edilmesi, oluşturulması ve yönetilmesi için kullanılan modern dijital çalışma yöntemidir. BIM modelleri, BIM projelerinden, yani gerçek yapı projelerinin dijital eş değerinden oluşurlar. GEZE, daha az çaba gerektiren daha fazla planlama güvenliği sağlamak üzere, ayarlanabilir BIM kapı objelerini ücretsiz olarak kullanıma sunmaktadır.

BIM yapı projelerini daha ucuz ve verimli hale getirmektedir

Karmaşık yapı projeleri BIM ile daha ucuz ve verimlidir.

Karmaşık yapı projeleri BIM ile daha ucuz ve verimlidir.

Maliyet patlamalarınız ve teslim tarihi sorunlarınız mı var? Yeni Berlin Havaalanı veya Hamburg Elbphilharmonie konser salonu gibi büyük projelerde kaçınılmaz görünen bu durumu engellemek imkansızdır. Daha küçük binalarda dahi bu sorun mevcuttur. Ancak, özellikle özel sektör müşterilerinin yeni planlama süreçleri ve araçlarını tercih ederek gelecekte daha iyi şeyler yapılabileceğine dair umudu var: Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) planlama yöntemi, yapı projelerinin planlamasını ve kontrolünü geliştirmek için tasarlanmıştır.

Klasik yapı planlamada, planlar birçok aşamada hazırlanır, yetkililere gönderilir ve ardından bir kez daha düzeltilir. Maliyet hesaplamaları oluşturmak ve şantiyede ayrı iş kolu süreçlerini koordine etmek de önemli görevlerdir. Ancak, yapı projelerinin gittikçe daha karmaşık hale gelmesiyle bu süreçler genelde sorunsuz bir şekilde ilerlememektedir. Çünkü sürekli hesaba katılması gereken çok sayıda birbirine bağlı bağlantılar ve değişen ilişkiler mevcuttur.

BIM ile entegre planlama

BIM veya yapı veri modellemesi, katılımcı olan herkesi tek bir platformda buluşturur ve koordinasyon adımı sayısını azaltmaktadır. BIM, dev bir veri tabanı olarak görülebilecek yeni bir entegre ve dijital bina projesi sistemini temsil etmektedir. Bu kapsamda, binaya özel tüm nesneler (örneğin, duvarcılık, kapılar, pencereler ve bina teknolojisi), tüm katılımcıların üzerinde çalıştığı eşsiz bir 3D modelde dijital olarak kaydedilir, bir araya getirilir ve birbirine bağlanmaktadır.

Veri tabanı, malzemeler ve ömürleri, ses geçirgenliği, yangından koruma ve en önemlisi maliyetler hakkında da ilgili tüm bilgileri içermektedir.

Böylece binalar, BIM yardımıyla tasarlanabilir, modellenebilir, optimize edilebilir ve simüle edilebilmektedir. Amaç, yapı projelerini daha ucuz, basit ve daha az gecikmeyle uygulamaktır. Modeller sadece yapı amacıyla da kullanılmaz: bir sonraki operasyonu daha güvenli, rahat ve verimli hale getirirler.

BIM uzmanımız Günther Weizenhöfer'in "BIM ile bina planlama" üzerine röportajı

Yüksek planlama kalitesi

BIM'nin temel avantajı, mimarlar ve planlayıcılar, ana müteahhitler ve ustalar/operatörler dahil tüm katılımcıların, yapı projesini, planlama aşamasında bir model biçiminde sanal olarak kontrol edebilmesidir. Hatalar ve tutarsızlıklar model aşamasında belirlenerek hızlı bir şekilde değiştirilebilir; bu da, planlamanın kalitesinin ve daha da önemlisi güvenliğinin büyük ölçüde artması anlamına gelmektedir. Yapı şirketleri, ayrıca, malzeme ve yüklenicileri, BIM'de depolanan bilgilere ve tekliflere dayanarak erken bir aşamada seçebilmektedir.

BIM kullanımı Avrupa'daki özel sektör yapı projelerinde büyük yol katetmiştir

Birleşik Krallık, Hollanda, Danimarka, Finlandiya ve Norveç de kamu tarafından finanse edilen yapı projeleri için BIM kullanımını tavsiye etmektedir. Almanya'da Ulaşım ve Dijital Altyapı Bakanlığı (BMVI), 2020 itibarıyla tüm yeni planlama projeleri için BIM'yi kullanmayı istemektedir.

BIM ile sanal yapının avantajları

 • Tüm paydaşlar arasında daha iyi bilgi alışverişi
 • Artırılmış üretkenlik
 • Daha erken hata algılama ve düzeltme
 • Daha iyi planlama ve maliyet güvenliği

BIM projeleri planlama güvenliğini artırır ve hata oranlarını azaltmaktadır

Dijital bina modelleri, BIM yönteminin çekirdek unsurudur. Ayrı BIM projelerinden, yani gerçek yapı projelerinin dijital eş değerinden oluşurlar. Örneğin, boyutlar, ağırlıklar, teknik ürün bilgileri ve mevcut değişkenler, sipariş tarihleri, fiyatlar, teslimat zamanları, kurulum veya bakım bilgileri gibi imalatçı verileri arasında ürün kıyaslaması sağlayan yapılandırılmış verilere dayanırlar.

BIM projelerinin, BIM bina modellerine dahil edilmesi, planlama aşamasındaki ihale daveti, maliyet tahmini, hesaplama ve simülasyonu basitleştirir. Bu, uygulama aşamasında, siparişi, teslimatı, uygulamanın kendisini ve montajı desteklemektedir. Dahası, işletim aşamasında bina işletimini basit hale getirmektedir.

BIM projeleri, iş süreçlerini rasyonelleştirmekte, hata kaynaklarını en aza indirebilmekte ve yapımda artmış dijitalleşme sağlayabilmektedir.

Günther Weizenhöfer, GEZE Mimar ve Planlama Seminerleri Ekip Lideri

BIM kapı objelerini kullanarak yapı projelerinizi hızla ve güvenle tasarlayınız ve teslim ediniz

GEZE BIM projeleri kullanılarak bir binadaki tüm kapılar çok kolay bir şekilde planlanabilmektedir. Diğer birçok sağlayıcının aksine, GEZE her zaman bütün bir kapıyı BIM projesi olarak sunmaktadır, böylece kapı tüm bileşenleriyle birlikte dikkate alınabilmektedir. Bu çok amaçlı kapılar, tüm döner kapıları, sürme kapıları ve dairesel kapıları tasvir etmek için kullanılabilmektedir. GEZE BIM projeleri, Autodesk Revit, Graphisoft Archicad ve Nemetschek Allplan için ücretsizdir.

BIM Kapı Objeleri hakkında daha fazla bilgi edinin ve indiriniz
Terminoloji

BIM Sözlüğü

Tüm proje katılımcılarının BIM ile etkin bir şekilde çalışabilmesi için ortak bir bilgi tabanı gereklidir. Yapı Bilgi Modellemesi, şeffaf ve ortak bir bilgi platformunda başarı sağlamaktadır. Burada en önemli BIM terimlerini bulabilir ve böylece başarılı bir iş birliğine başlayabilirsiniz. Sorularınız olması halinde, uzman ekibimizle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

BIM ile kolay planlama

 • Uzmanlarla iletişim ve etkileşim, eksiksiz GEZE BIM çözümünün bir parçasıdır.
 • GEZE sadece 3D projeleri değil, BIM sürecindeki tasarımcılar için çözüm de sunmaktadır.
 • Gelecekte mimarlar, kamu tarafından finanse edilen yapılar için BIM'yi gittikçe daha fazla kullanmak zorunda kalacaklardır.

BIM projeleri kurulum şirketlerini ve işçileri desteklemektedir

BIM planlamasıyla kurulum şirketleri ve mühendisler, her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğünden ve herhangi bir sürpriz olmayacağından emin olabilirler.

 • Önemli ölçüde artmış ve çapraz işlem planlama güvenliği
 • Farklı işlemler arasındaki iletişimde yaşanacak hatalar engellenebilir.

GEZE'nin BIM projeleri servis sürelerini ve masrafları en aza indirir

 • BIM kapı objelerinin sağlanması, BIM ile çalışan planlayıcılar ve mimarlar için bir GEZE hizmetidir.
 • GEZE BIM projeleriyle planlama daha kapsamlı ve ince düşünülmüştür ve bu sayede işletmeciler için servis süreleri ve masraflar azalmaktadır.