GEZE INSIGHTS

BIM uzmanlarımız ile tam teşekküllü bir bina planlaması zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.

BIM, inşaat sektöründe büyük bir dijital unsurdur. Bu yöntem gelecekte bina planlaması, inşaat ve operasyonu daha verimli hale getirecek ve kaynak tasarrufu sağlayacaktır. BIM’nin hedefi budur. Ekip lideri, mimari danışman Günther Weizenhöfer, GEZE’nin tam teşekküllü bir bina planlamasının sağlayabileceği katkıları açıklıyor.

GEZE ekip lideri mimari danışman Dipl.-Ing. Günther Weizenhöfer

Sn. Weizenhöfer, sizce Yapı Bilgi Modellemesinin (BIM) avantajları nelerdir?

Ne yazık ki BIM hala zaman zaman, izleyicilerin planlama sırasında yapısal modellere girmelerine ve bunları deneyimlemelerine izin veren 3D CAD yazılımı ile eş anlamlı olarak kullanılıyor. Fakat BIM bir yazılım değil, yöntemdir. Amacı da dijital yapı modellerinde iş birliğine dayalı çalışmayı ve ortaklığı kolaylaştırmaktır. BIM, veri alışverişini kolaylaştırır ve başlangıçta çalışma paketleri arasında çatışma testi yapmaya imkan verir. Bu durum, yapı elemanlarının uyuşup uyuşmadığını erkenden söyleyebileceğiniz anlamına gelir. Örneğin, bir duvar yangına dayanıklı olup takılacak kapı değilse.

BIM ne zaman bina planlamasında kullanılacak?

BIM yöntemiyle çalıştığınızda projenin ilk aşamasında belirli yaklaşımlar ve süreçler oluşturursunuz. Bunlar genellikle işveren bilgi gereksinimleri (EIR) ve BIM uygulama planında (BEP) tanımlanır. Ancak birçok durumda BIM uygulama planı, planlamaya dahil olan mimar ve uzmanlar görevlendirildikten sonra koordine edilir. Çoğu kez de görüşme gereklidir.

GEZE BIM sürecini nasıl destekleyebilir?

Biz kapı planlama uzmanlarıyız. CAD’yi yönetebiliriz, kurum içi BIM koordinatörlerine sahibiz, yapım programı ve bir binanın yaşam döngüsü hakkında birçok bilgiye sahibiz. Bu durum, GEZE’nin ortak olarak hizmet etmesini ve beyin fırtınasından planlamaya, uygulama ve operasyondan yerinden çıkarma veya yeniden yapıma kadar birçok alanda uzmanlığı ile projeye dahil olan herkesi desteklemesini sağlamaktadır. BIM işleme planları oluşturmaya ve uygun kapı planlamasına yönelik kapı nesneleri için gereksinimler konusunda yardımcı oluyoruz. Bir ortaklığa katkıda bulunduğumuz bu uzmanlık ile zamandan ve dolayısıyla paradan tasarruf edebiliriz.

BIM ile para ve zamandan tasarruf etmek mi?

Evet, çünkü BIM yapı elemanlarının dijitalleştirilmiş nesneler ile çalışır. Bu durum, grafik hazırlığını ek olarak tanımlar, inşaat mühendisliği ve bina planlama unsurları gibi gerekli bilgileri de içerir. Örneğin, bir sanal kapıya yangına dayanıklı veya hırsızlığa dirençli olduğunu, hangi malzemeden yapıldığını, bir kilitleme sistemi veya tahriki olup olmadığını belirten bilgiler ekleyebilirsiniz. Bu bilgilerle kapı listeleri oluşturma, oda kayıt defterleri tasarlama, ihale davetleri için metinler oluşturma ve hatta tahliye senaryoları gibi simülasyonlar yapma dahil olmak üzere birçok şey kayıt edebilirsiniz. Tüm bu bilgileri ana bina modelinden hızlıca çekebilirsiniz.

Mimari, binanın farklı kullanımları, personel akışları, güvenlik, yangından korunma ve kaçış yolu konseptleri kapının alt bölümünü oldukça karmaşık bir planlama görevi haline getirir; peki nesneler bu karmaşıklığı yansıtabilir mi?

BIM modeli oluşturmak için mimarlar ve planlamacılar, ortak CAD yazılım sistemlerindeki genel yapı elemanlarını kullanabilirler. Elbette, birçok ülkede kamu binası projelerine yönelik ihale davetleri nötr bir şekilde gerçekleştirilmelidir. CAD sistemlerindeki genel nesneleri kullanmak bu nötrlük gerekliliğini yerine getirir. Buradaki dezavantaj, bunların çoğu zaman tüm gerekli ekipman özellikleri ve varyasyonlarını sunmamalarıdır.

BIM ile kapı planlaması tamamen doğru aşamada doğru bilgilerin kullanılmasıyla ilgilidir.

Dipl.-Mühendis Günther Weizenhöfer, GEZE ekip lideri mimari danışmanı

Yapılandırılabilir GEZE BIM nesnelerimiz burada faydalıdır. Bunlar, tüm gerekli bileşenlere sahip kapı nesneleri ve bazı belirtilmemiş niteliklerdir. Bir kapının doğru şekilde planlanabilmesi için yaklaşık 150 bilgi gerekir. Hata yapmak istemiyorsanız, birçok farklı bilginin sınıflandırılması gerekir. Planlamacılar için zor olan şey, erken bir aşamada nesnelere çok fazla bilgi eklemek değildir. Bu, planlamanın sonraki bir aşamasında veya değişiklikler olursa sorunlara yol açabilir. Bu, planlamacıların doğru aşamada doğru bilgilere ihtiyacı olduğu anlamına gelir! Uyarlanabilir GEZE BIM nesnelerimiz ile şunları yapabiliriz: Mimar/planlamacı özellikleri art arda belirtebilir.

BIM hakkında daha fazla bilgi edininiz