Konular

Otomatik pencere havalandırması - doğal ve enerji tasarruflu

Doğal pencere havalandırmasına dayanan otomatik havalandırma konseptleri, her tür binada artmış kapalı alan hava hijyeni sağlamaktadır. Geleneksel iklimlendirme sistemleriyle karşılaştırıldığında, hava girişi için daha iyi ve enerji tasarrufu sağlayan bir seçenektir. Hava, fanlar olmadan, pencereler, sıcaklık farkı ve rüzgar basıncı aracılığıyla değiştirilebilmektedir.

Pencere havalandırma sistemi: sağlıklı bir oda iklimi için hava girişi

Baş ağrısı, yorgunluk veya alerjik reaksiyonlar; binalardaki kalitesiz ve eski hava birçok kişi için konforsuz sonuçlar doğurmaktadır. Modern veya yenilenmiş binalarda artırılmış yalıtım, temiz havanın binalara neredeyse hiç girmemesi anlamına gelir ve oda iklimini çok daha kötü hale getirerek artmış kirlilik ve küf oluşumuna sebep olmaktadır. Birçok durumda çözüm basittir: pencerelerle doğal havalandırma.

 Otomatik pencere elektrikli kapı otomatikleri, konforlu bir oda iklimi sağlamaktadır.

Otomatik pencere elektrikli kapı otomatikleri, konforlu bir oda iklimi sağlamaktadır. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Manuel havalandırma mı yoksa makineyle havalandırma sistemi mi?

Manuel havalandırmaya göre, kısa ve yoğun havalandırma veya aralıklı havalandırma, bir pencereyi uzun süre boyunca açık bırakmaktan daha iyidir. Bununla birlikte, manuel havalandırmanın bir dezavantajı, bilinçli çaba gerektirmesidir. Pencerenin ne zaman açılacağı ve ne kadar açık kalacağı gelişigüzel bir şekilde belirlenir: biz insanlar, düşük hava kalitesini algılayacak sensörlere sahip bulunmamaktayız.

Bunun aksine, havalandırma sistemi, iç odalara otomatik olarak dış hava sağlayan veya eski havayı çıkaran bir teknik ekipman parçasıdır. Belirli koşullara bağlı olarak, tesisatlarda kontrollü hava girişi (temiz hava sistemi), kontrollü atık hava çıkışı (hava tahliye sistemi) veya kombine temiz ve atık hava kurulumları mevcuttur. Havalandırma sistemi, hava akışını gerekli olduğu şekilde belirlemektedir. Ancak bu tür kontrollü ev havalandırma sistemi, yüksek enerji tüketimi ve alan gereklilikleri nedeniyle yüksek maliyetlerle ilişkilendirilir. Bu sistemler yüksek ölçüde bakım da gerektirmektedir; örneğin filtrenin düzenli olarak temizlenmesi ve değiştirilmesi gerekmektedir.  Bu, konutlarda, kamu binalarında, hastanelerde, otellerde ve okullarda bulunan havalandırma sistemleri için de aynı şekilde geçerlidir.

Otomatik pencere havalandırması çekici bir alternatiftir

Motorla çalışan pencere, yani bir pencere açma sistemiyle yapılan otomatik havalandırma, bu konuda çekici bir alternatiftir. Sensörler, odadaki karbondioksit içeriğini ölçer ve örneğin, pencerenin açılış ve kapanışını düzenlemektedir. Hava, iç ve dış mekan arasındaki doğal sıcaklık farklarıyla ve rüzgar basıncıyla değiştirilir. Bu pencere havalandırması, yaz aylarında, gece serinliğinde bina iklimlendirme kontrolü sağlamaktadır. Bu havalandırma biçimi, elektrikli fanlar olmadan sürekli iyi hava kalitesini garanti etmekte ve gece serinletmesini de desteklemektedir.

Otomatik pencere motorları, manuel pencere havalandırması için güvenilir bir alternatiftir. Havalandırma sisteminin aksine, değişiklik yapmak için müdahalede bulunabilirsiniz.

Otomatik pencere havalandırma sistemlerinin avantajları

  • Makineyle havalandırmaya kıyasla düşük yatırım ve bakım maliyetleri
  • Sürdürülebilirlik: doğal kaynaklar olduklarından otomatik pencere otomatikleri, iklimlendirme sistemlerinden daha verimlidir.
  • Kolaylık: otomasyon bireysel ve esnek kontrol sağlamaktadır.
  • İç hava kalitesi: örneğin, potansiyel nemle ilişkili hasar önlenmektedir.

Gereklilik: elektrikli motorlu bir pencere

Doğru pencere teknolojisiyle binalarda her zaman iyi kaliteli hava

Doğru pencere teknolojisiyle binalarda her zaman iyi kaliteli hava © GEZE GmbH

Elektrikli motorlu pencereler, bir zamanlayıcı ile otomatik açılış ve kapanışa olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte, sensörlerle kontrol edildiğinde, otomatik havalandırma en etkili yöntemdir. Bunlar, odadaki hava kalitesini izler ve gerekli pencere pozisyonlarını bağımsız olarak yönetmektedir. Kullanıcılar, otomatik çalışmada herhangi bir noktada kontrolü eline alamaz, fakat fan anahtarlarını kullanarak motoru rahat ve basit bir şekilde kullanabilirler.

Otomatik havalandırma belirli ayarlara dayanır:

Sensör kontrollü pencere açılma faktörleri

  • iç ve dış sıcaklık ve bu değerler arasındaki fark
  • rüzgar kuvveti ve yönü ve yağış
  • kullanım süreleri; ör. günün saatleri, hafta içleri ve hafta sonları
  • İç hava kalitesi: hava nemi, CO2 veya VOC değerleri ve iç sıcaklık

Entegre kontrol teknolojisi sayesinde bina otomasyonu

Modern kontrol teknolojisi, havalandırma hareketi, açma hızı ve pencere başına havalandırma süresinin esnek ve sürekli ayarına olanak tanımaktadır. Motorlar, çeşitli pencere büyüklüklerine ve açılım menzillerine uyarlanabilir ve dolayısıyla projeye özel çözümler sağlamaktadır. Gerekiyorsa GEZE IQ pencere motorlarının entegre senkronize modu, maksimum dört pencere ve iki kilit motorunun gerçek senkronizasyonunu sağlamaktadır.

Akıllı pencere havalandırma sistemlerimiz, kamu binaları ve özel binalarda artmış sürdürülebilirliği kolaylaştırarak modern akıllı bina konseptleri sunmaktadır.

GEZE pencere teknolojisi bölümü müdürü Sven Kuntschmann

Havalandırma için otomatik pencere kontrolü, kapsamlı bir oda iklimi ve bina kontrolü sistemine entegre edilebilir ve bu da jaluzileri, tenteleri, panjurları, ısıtma sistemlerini ve ışık ve alarm ekipmanını kontrol edebilmektedir.

Havalandırma için merkezi kontrollere sahip akıllı ağ bağlantısı, pencerelerin manuel olarak kapatılması gerekmeyeceğinden özellikle büyük binalarda faydalıdır. Kumandayı bir endüstriyel şebeke sistemi protokolü kontrol etmektedir. Motorlar, telsiz, KNX veya BACnet tesisatları aracılığıyla akıllı bina teknolojisi yaratabilmekte ve böylece akıllı bina cephelerine izin verebilmektedir.

Tüm ihtiyaçlarınız için GEZE pencere teknolojisi

Bireysel ve binayla ilişkili planlama

GEZE, otomatik havalandırma sistemleri için planlamayı uygun havalandırma konseptleriyle desteklemektedir. Mimarlar artık dikkat çekmeyen, minimal tasarımı tercih etmektedir. Yeni motorlar, renge uyumlu hale getirilebilen gizli ve evrensel bir görünüme sahip. Herhangi bir bina cephesine gizli bir şekilde entegre edilebiliyorlar.

Bina verimliliği sınıflarını yükseltmek amacıyla mimarlar için ihale şartnameleri, CAD çizimleri ve konseptler de sunuyoruz.

Tek elden çok yönlü yetkinlik

GEZE, hızlı ve basit proje uygulaması sağlamak için kurulum şirketlerini kablolama şeması veya izinleriyle desteklemektedir. Özellikle öne çıkanlardan biri, Win Calc 2.0. konfigürasyon yazılımımızdır. Pencere teknolojisi için GEZE konfigürasyon aracı, bir pencere sistemi tasarlarken karmaşık hesaplamaları halletmektedir: zaman tasarrufu sağlamaktadır, kullanımı kolaydır ve rahattır. Manuel ve elektrikle çalışan havalandırma ve duman tahliyesi pencerelerinin yanında DDIC'ler (doğal etkili duman ve ısı tahliye cihazları) için hesaplamaları yapmaktadır. Program, tüm hesaplamaları gerçekleştirmekte ve uygulanabilir tüm motor çözümlerini göstermektedir.

GEZE müşteri portalına gidiniz

En başından itibaren kapsamlı hizmet

GEZE sistemlerin kurulumu ve bakımı için kapsamlı hizmetler sunmaktadır. Tabii ki ilgili montaj kılavuzlarını da kullanıma açık tutuyoruz.