Konular

Oda iklimi kontrolüyle hava girişi

Modern insanlar, yaşamlarının yaklaşık üçte ikisini kapalı mekanda geçirmektedir. Oda havası kalitesinin, sağlığımız üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu açıktır. Her zaman iyi hava kalitesi ve hoş bir oda iklimi sağlamak için binalarda, daha fazla konfor ve daha iyi enerji verimliliğine yönelik akıllı oda iklimi kontrol sistemi kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır.

İyi iç mekan havası ve termal konfor

Hepimiz çevreyi farklı algıladığımızdan, tek bir ölçüt ve "refah" tanımı olamaz. Bununla birlikte, çoğu insanın iyi hissedeceği oda koşulları yaratmak mümkündür. Binaları planlarken hava kalitesi ve termal konfor dikkate alınmalıdır. Anlamı: odadaki CO2 içeriği, sıcaklık, nem ve hava hareketi.

Buradaki teknoloji zaten çok gelişmiştir. Oda iklimi, sensörler ve ayrı olarak seçilebilir, ayarlarla izlenebilir ve optimize edilebilir. Amaç, hem oda kullanıcılarının sağlığı hem de bu amaçla kullanılan enerjinin en az indirilmesidir. Bu yüzden otomatik formda sağlık ve enerji tasarrufu: oda dolu olduğunda, iklimin kontrol edilme şeklini kullanıcıların konforu yönlendirir; kullanımda olmadığında, enerji verimliliği ön plandadır. Diğer avantajlar ise yağmur suyu girişinin sebep olduğu hasarın veya aşırı nemin yol açtığı küfün engellenmesi sayesinde yapı stoğunun ve bina yapısının korunmasıdır.

Dokunmatik paneller bir ekran aracılığıyla kullanım sağlamaktadır.

Dokunmatik paneller bir ekran aracılığıyla kullanım sağlamaktadır.

Daha fazla hava konforu için sensörlerle kontrol

Sensörler, içerideki hava kalitesini ve dışarıdaki güneş etkisini, yağışı, rüzgar hızını ve sıcaklığı ölçmektedir. Sonrasında, ısıtma, soğutma, güneş koruması ekipmanı ve otomatik pencereler, bu sensör verilerine dayanarak kontrol edilmektedir. CO2 konsantrasyonu, oda ikliminin kalitesi konusunda en önemli göstergedir. Oda ikliminin CO2 içeriği, kişi sayısı ve içeride kaldıkları sürenin yanında fiziksel aktivite yoğunluğuyla birlikte artmaktadır. Odadaki CO2 yükü ne kadar yüksekse kontrol biriminin ihtiyaç duyduğu hava girişi de o kadar fazla olacaktır.

Genelde dokunmatik ekranların da bulunduğu oda kontrol birimleri, ayrı odalarda işletim ünitesi olarak görev yapmaktadır. Bunlar binanın kullanıcı arayüzüdür, yani kullanıcılar oda sıcaklığını kendileri seçebilmektedir. İklimlendirme sistemiyle soğutma ve otomatik pencerelerle hava girişi koordine edilmektedir.

Bir spor salonunda doğal havalandırmayla oda iklimi kontrolü

Bir spor salonunda doğal havalandırmayla oda iklimi kontrolü © GEZE GmbH

Zaman kontrollü oda havalandırması ve seçilebilir senaryolar

Oda iklimi kontrolü, pencereler, panjurlar veya jaluzilerin, günün belirli zamanlarında otomatik olarak açılıp kapanması gibi zaman kontrollü konfor fonksiyonları da sunmaktadır. Örneğin, hava girişi temizliği adı da verilen yoğun havalandırma, ilk çalışanların gelişinden önce gerçekleştirilebilir. Yazları, "gece serinletmesi" fonksiyonu, odaları doğal bir şekilde serinletmek ve soğutma için enerji maliyeti tasarrufu sağlamak amacıyla serin gece havasını ve sabahın erken saatlerindeki havayı kullanmaktadır.

Ayrıca, her oda için, konfor, bekleme, ekonomi (gece azaltma) veya bina koruması gibi farklı senaryolar veya farklı enerji seviyeleri seçilebilir. Senaryolar, zaman programları, kişi algılama veya manuel çalıştırma butonlarıyla değiştirilebilir. Aydınlatma, havalandırma ve güneşten koruma için ideal değerlerle diğer olası senaryolar da seçilebilir; ör. toplantılar, sunumlar veya ofis işleri.

Bina bus sistemleri veya telsizle iletişim

Servomotorlar ile sensörler arasında güvenilir iletişim sağlamak için farklı bus sistemleri (ör. KNX veya BACnet) kullanılabilir. Kablosuz uzantılar (ZigBee, Z-Wave, EnOcean veya KNX-RF dahil) da kullanılır. Bunlar, kompleks kablolama ihtiyacı olmadan, binaların geriye dönük olarak otomatik hale getirilmesini sağlamaktadır.

Bir oda iklimi kontrolü sisteminin özellikleri

GEZE havalandırma ve oda iklimi kontrolü

Kontrollü doğal ve enerji tasarruflu havalandırma için GEZE oda iklimi kontrolü sistemi, GEZE pencere motoru ve DIT programını tamamlamaktadır. DIT sistemleri, sensörler ve kontrol elemanlarıyla da genişletebilmekte ve bina idare sistemlerine entegre edilebilmektedir.

GEZE, pencere motorları ve sensörlerin akıllı etkileşimi için, IQ box KNX arayüz modülü aracılığıyla, otomatik pencere motorlarının KNX ortamlarına basit entegrasyonunu sağlamaktadır. Güneş koruma sistemleri, ısıtma kontrolleri veya iklimlendirme kontrolü gibi diğer KNX'e uygun sistemler ve motorlar veya bina teknolojisi bileşenleri de GEZE oda iklimi kontrolüne bağlanabilir.

GEZE, oda iklimi bileşenlerinin otomasyonu için çok sayıda olasılık sunmaktadır. Tam otomatik kontrolümüz, projeye özeldir, son derece esnektir ve genişletmesi gayet kolaydır.

Sven Kuntschmann, pencere teknolojisi bölümü müdürü

IO 420 arayüz modülüyle, tüm GEZE sistem bileşenleri "ağ bağlantısı sağlayıcı" olabilir. Otomatik kapı sistemleri, havalandırma teknolojisi, duman ve ısı tahliye sistemleri (DIT) ve güvenlik sistemleri, fonksiyonlarını otomatik hale getirmek için BACnet aracılığıyla öncelikli bina idare teknolojisine entegre edilebilir. Böylece GEZE, akıllı bina sistemi aracılığıyla Akıllı Binalara katkı sağlamaktadır.

Oda iklimi kontrolü ve sofistike havalandırma kumandası üzerine talepler çok farklı olduğundan, bu çözümler, bina projesine göre ayrı olarak planlanabilir. GEZE Müşteri Çözüm Ekibi, konsept ve planlamada yardımcı olmaktan mutluluk duyar.

Oda iklimi kontrolü için GEZE hizmet ve ürün çeşitleri

 • Havalandırma için tahrik sistemleri
 • Havalandırma çözümleri: ayrı pencerelerin veya pencere gruplarının basit açma/kapama kontrolünden kapsamlı merkezi kontrollere kadar içermektedir
 • Otomatik havalandırma için hava, sıcaklık ve hava kalitesine bağlı konfor çözümleri
 • Modern dokunmatik ekranla kontrol edilebilen, ayrı odalar için basit telsiz bazlı çözümler ve konforlu oda/bina kontrolü sistemleri
 • Akıllı DIT kontrol üniteleri havalandırma fonksiyonları da sağlamaktadır

GEZE IQ box KNX arayüz modülüne gidiniz

GEZE MBZ 300 N24 acil elektrik kumanda merkezine gidiniz

GEZE Slimchain evrensel zincirli motora gidiniz

Sistem örneği: DIT ve oda iklimi kontrolüne sahip spor salonu

Bir spor salonundaki oda iklimi kontrolü şeması

Bir spor salonundaki oda iklimi kontrolü şeması © Elsner Elektronik GmbH / GEZE GmbH

Spor salonu, giriş alanı, teknoloji odası, soyunma kabinleri ve duşlar gibi çeşitli odaları bulunan bir bina örnek teşkil edebilir.

Ürün videosu

Tek elden sofistike çözümler

GEZE oda iklimi kontrolleri, kombine DIT ve havalandırma sistemlerinden oluşan müşteriye özel uygulamalardır. GEZE'nin Müşteri Çözümleriyle, mümkün olan en iyi güvenlik ve rahatlığı sunan sofistike, bireysel çözümlerden faydalanırsınız. Ve bunların tümü tek elden sağlanmaktadır. İrtibat kişiniz, ilk fikirden kullanıma almaya kadar tüm sorularınıza cevap verecektir.

 • Doğal otomatik havalandırma, özellikle manuel olarak (ör. yerel havalandırma butonlarıyla) müdahale edilebiliyorsa son kullanıcılar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.
 • Doğal havalandırmaya dayanan havalandırma konsepti, binalarda havalandırma şaftı planlamasını en aza indirir veya ortadan kaldırmaktadır. Mekanik havalandırmayla kıyaslandığında, bina cephesinde ek havalandırma açıklığına gerek olmadığından, bina cephesinin mimari tasarımı etkilenmemektedir.
 • düşük gürültüyle çalışma (fan sesi yoktur)
 • mekanik havalandırma sistemlerinden daha düşük yatırım, kurulum ve bakım maliyetleri
 • Danışmanlığa uygunluk, güvenilir planlama, ölçeklenebilirlik:
  kompakt tahrik kontrol ünitesi modülleriyle, çeşitli havalandırma konseptleri (ayrı, grup, merkezi kontroller) kolayca planlanabilmekte ve ölçeklenebilmektedir.

Kolaylaştırılmış kurulum, kullanıma alma ve kullanım

Örneğin devre şeması ve ayrı tahrik kontrol üniteleri üzerindeki açıklamalarla basit montaj ve kullanıma alma sunuyoruz. Bu durum, hata kaynaklarını azaltmakta ve hızlı bağlantı sağlamaktadır. Kontrolün ölçeklenebilir olması, maksimum esneklik sağlamaktadır ve sadece birkaç kontrol tipi kullanıldığından, yedek parçalar servis aracında depolanabilmektedir.

Konfor ve özgürlük

GEZE, planlamanızın her aşamasında ilk danışmanlıktan, kurulum ve satış sonrası servise kadar ortağınızdır. Sektör bilgimiz sayesinde, buradaki yaklaşımlar genelde çok benzer olduğundan, hızlı bir şekilde bireysel mülk çözümleri önerebilmekteyiz.

GEZE oda iklimi kontrolü sistemleri şunları vaat etmektedir:


Konfor

 • otomatik havalandırma ve manuel müdahale mümkündür
 • modern dokunmatik ekranla veya sadece yerel basma butonlar yoluyla (çözüme bağlı olarak) sezgisel merkezi kontrol


Özgürlük

 • "gerçek" temiz hava
 • basma butonla manuel müdahale