IQ windowdrive – akıllı pencere motoru ürün ailesi

GEZE'nin IQ windowdrive serisindeki akıllı pencere motorları, otomatik havalandırmadan akıllı duman ve ısı tahliyesi konseptine kadar, geniş yelpazede seçenekler sunmaktadır. Parametre ayarı, senkronizasyon ve ağ oluşturma ayrı ayrı yapılabilir veya bina idare teknolojisine bağlanabilir. Bunun yanında, güç tahrikli pencereler için sıkışma önleyici akıllı koruma sunarlar.

Akıllı pencere motorları sayesinde akıllı pencereler

Powerchain zincirli motoru

Powerchain zincirli motoru

Mimarlar ve uzman planlamacılar, halka açık bir binanın proje aşamasında havalandırma veya duman ve ısı tahliyesi konseptini ele aldıklarında hemen doğru pencere motorları meselesi ortaya çıkmaktadır. Bugünün binaları giderek artan şekilde kullanıcı dostu, enerji tasarruflu ve genel olarak "daha akıllı" olmaktadır. Bunun sonucu olarak, bina teknolojisinde daha fazla bileşen otomatikleşmektedir. IQ windowdrive ürün ailemiz çok sayıda insan tarafından kullanılan binalarda güç tahrikli pencereler için akıllı tahrik kontrol ünitesi sunmaktadır. Güvenli duman ve ısı tahliye sistemi ile havalandırma işlemi temin eden pencere motorları bina idare teknolojisine entegre edilebilirler. Doğal ve otomatik günlük havalandırmada kullanılabilirler ve bir yangın durumunda binadan dumanı güvenli şekilde tahliye etmek üzere gereken açılım menzilini sağlarlar. İleride oluşabilecek koşulları sağlamak için IQ windowdrive ailesi kurulum durumuna bağlı olarak farklı motor tipleri sunmaktadır.

Akıllı havalandırma ve güvenli duman ve ısı tahliyesi konsepti bir arada

Birbirleriyle akıllıca iletişim kurabildiklerinden IQ windowdrive ürün ailesinin motorları havalandırma ile duman ve ısı tahliyesi çalışma modları için de aynı ölçüde uygundur. Pencere motorları, çalışma moduna bağlı olarak farklı açılma ve kapanma hızlarına sahiptir.

Otomatik ve güvenli havalandırma

Havalandırma çalışma modunda pencere motorları gerektiğinde pencerelerin açılmalarına ve hassas şekilde konumlandırılmalarına imkan tanımaktadır. Bu örneğin bürolarda pencerelerin işitilmeyecek kadar sessizce açılmaları anlamına gelebilir. Pencereler örneğin bina idare teknolojisinde bir basma buton kullanılarak veya otomatik işlemle etkinleştirilebilir.

Güvenilir duman ve ısı tahliye sistemi çalışması

IQ windowdrive ailesinin pencere motorları, aynı zamanda akıllı duman ve ısı tahliye sistemlerinin önemli bir parçasıdır. Havalandırma modundan farklı olarak, duman oluşumu veya bir yangın durumunda motorlar, hemen azami hızda çalışarak pencereleri 60 saniyeden kısa bir sürede açılmasını sağlar. Pencereler azami açılma açısına açılarak dumanın binadan hızlıca tahliye edilmesini sağlar.

IQ windowdrive ailesinin pencere motorları, havalandırma ile duman ve ısı tahliyesi uygulamaları için pencerelerin gerektiğinde milimetrelik ve saniyelik hassasiyette açılıp kapanmalarına imkan verir.

Dr Dominik Landerer, GEZE'de Ürün Müdürü

IQ windowdrive: güç tahrikli pencereler için sistem çözümü

Güç tahrikli pencerelerin tehlikeli bölgelerinden koruma sağlamak için emniyet modülü

Güç tahrikli pencerelerin tehlikeli bölgelerinden koruma sağlamak için emniyet modülü © GEZE GmbH

Her türlü pencere için doğru motor

Ağır pencerelerde kullanılan motorların özellikle güçlü olması gerekir. IQ windowdrive ürün ailesindeki Powerchain zincirli motoru gibi zincirli motorlar genellikle böyle durumlarda kullanılmaktadır. Öte yandan, Slimchain zincirli motorları havalandırma amacıyla kullanılan daha küçük pencereler için iyi bir seçimdir. Planlamacılar çatı pencereleri için sıklıkla E 250 NT pistonlu motorunu tercih etmektedir.

Ek emniyet için sistem çözümleri

IQ windowdrive ürün ailesinin motorlarını bir sistem çözümü haline getirmek için ilave bileşenler eklenmiştir. Power lock kilit motoru, geniş kanat yüzeylerine sahip pencereler için ek emniyet temin etmektedir. Bu, pencerelerin daha fazla rüzgar yüküne dayanmasını sağlarken hava geçirmez sızdırmazlık elemanıyla şiddetli yağmura karşı sızdırmaz olmalarını temin etmektedir. Bunun yanında, kilit motoru olası soygunları daha zor hale getirir.

Ürün ailesinin en yeni üyesi - TÜV tarafından test edilmiş emniyet modülü IQ box Safety - artık emniyet daha da artırmaktadır. Güç tahrikli pencereler için sıkışma önleyici akıllı koruma sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu, pencere motorlarını okullar, hastaneler veya alışveriş merkezlerinde olduğu gibi, korunmaya muhtaç, eğitimsiz veya muhakeme edemeyen kişilerin bulunabildikleri binalarda bile kullanılabileceklerini ifade etmektedir. Bu binalarda Makine Direktifiyle uyumluluğu temin etmek üzere koruma sınıfı 4 uygulanmaktadır. IQ box Safety ve sensörler, birincil ve yan kapatma kenarlarında sıkışmaya veya kesilmeye karşı koruma sağlamaktadır. Herhangi biri tehlike bölgesine eriştiği zaman modül, motorun güvenli durmasını ve tersine çevirmesini temin ederek havalandırma modunda azami güvenlik sağlamaktadır.

Pencere koruması hakkında daha fazla bilgi

IQ windowdrive ailesindeki bütün ürünler, ayrıca GEZE'nin MBZ300 ve THZ duman ve ısı tahliyesi kontrol panelleriyle kombine edilebilir.

Bina idare sistemine entegrasyon

Bundan başka, motor aktivasyonu ve bina idare teknolojisine bağlantı konusu bulunmaktadır. IQ windowdrive ürün ailesinin motorları, IQ BOX KNX ile kombinasyon halinde bina idare teknolojisine entegre edilebilir. Bu kombinasyon, havalandırma ve duman tahliye sistemlerini binanızda güvenli şekilde kullanabileceğiniz akıllı pencere sistemleri meydana getirmektedir.

IQ windowdrive ürün gamındaki pencere motorlarının teknik özellikleri

Hassas konumlandırma ve ayrı parametre ayarıyla etkinleştirme

IQ windowdrive serisindeki pencere motorları, bina içinde tekil kullanıma göre gerektiğinde parametre ayarıyla akıllı etkinleştirme sunmaktadır. Geleneksel pencere motorları sıklıkla etkinleştirmeyi başlat/durdur özelliğine sahipken IQ windowdrive, pencerenin hassas bir konuma açılmasına imkan tanımaktadır. Ayrıca farklı açılma ve kapanma hızları, güvenli ve elverişli bir kullanıma olanak sağlamaktadır.

Bir yangın alarmı durumunda, motorlar duman ve ısı tahliyesi çalışma moduna geçer: havalandırma çalışma modundan genelde büyük ölçüde sapan bu durum için önceden belirlenmiş değerler, ardından hemen etkisini gösterir. Örneğin 300 mm'lik havalandırma hattına sahip pencereler genellikle 800 mm'lik duman ve ısı tahliyesi hattıyla yapılandırılmaktadır.

IQ windowdrive, LIN-BUS aracılığıyla haberleşir

Pencere motorları arasındaki iletişim LIN-BUS ile sağlanır. Bu, otomatik pencerelerin hem tek taşına hem de senkronize modda çalışmalarına imkan tanımaktadır. Senkronize modda, IQ windowdrive ürün ailesinin en çok dört motor, harici kontrol aygıtı olmadan senkronize edilebilir.

Kilit motorları için sonraki kontrolörler de LIN-BUS aracılığıyla entegre edilmektedir. Pencere motoru ve kilit mekanizmasıyla ağ bağlantısı oluşturmak, bileşenlerin iş adımlarını doğru sırada otomatik olarak tamamlamalarını temin etmektedir. Bu, bir bina gün içinde havalandırıldıktan sonra binayı gece olduğunda güvenli şekilde kilitler.

IQ windowdrive ürün ailesinin motorları bir sistem çözümü olarak genişletilmiştir.

KNX'le örnek kontrol: İçeri doğru açılan otomatik pivot açılımlı pencerede pencere emniyeti

Motor parametrelerinin basitçe yapılandırılması sayesinde hızlıca kullanıma alma

IQ windowdrive servis çantamız pencere motorlarını hızlıca kullanıma almanıza imkan verir. Ayrıca ST 220 servis terminaline bağlantı, IQ windowdrive için basit parametre ayarına olanak tanır. Senkronizasyon ünitesi, kullanıcının, farklı otomatik havalandırma ile duman ve ısı tahliyesi çalışma modları için motor parametrelerini yapılandırmasına imkan tanır.

Bütün motorlar ve bileşenler takılır takılmaz çalışma mesafeleri veya çalışma süresi gibi tanısal değerler okunabilir. Pencere motorları bina idare teknolojisine entegre edilmişlerse durum mesajları ve durum sinyalleri iletilebilir. Bu, pencere teknolojisine her zaman genel bir bakışa sahip olmanızı ve bir arıza durumunda derhal uyarı almanızı temin eder.

IQ windowdrive ürün ailesindeki pencere motorlarına genel bakış

GEZE Slimchain zincirli motor görseli

Çekici tasarıma sahip zincirli motor: GEZE'den Slimchain © GEZE GmbH

24 V'lık çok sayıda olası uygulamalarla çekici bir tasarıma sahip zincirli motor

 • İnce ve sade görünümü sayesinde bina cephe tasarımına kusursuzca entegre edilebilir
 • Serbest ayarlı motor kursu ve havalandırma ile duman ve ısı tahliyesi için ayrı hızlar
 • Özel versiyon olarak edinilebilir - sol/sağ pencere için kurs, kablo uzunluğu, renk ve hiza ayarlanabilir
 • Harici santral olmaksızın en çok dört motorun senkronizasyonu
 • Çalışma modunu (tek başına ve senkronize, master, Slave) değiştirme için DIP anahtarı
 • Smart fix montaj sistemiyle kolay ve hızlı montaj
 • EN 12101-2 uyarınca doğal etkili duman ve ısı tahliye cihazı (DDIC) olarak test edilmiştir
   

Slimchain hakkında daha fazla bilgi

GEZE Powerchain zincirli motor görseli

GEZE'den Powerchain: Büyük ve ağır pencere elemanları için zincirli motor © GEZE GmbH

Geniş açılma menzilleri gerektiren büyük ve ağır pencere elemanları için zincirli motor

 • Çok ağır pencereler için bile DIT vakası gerektiğinde yüksek açma hızları
 • Serbest ayarlı motor kursu ve havalandırma ile duman ve ısı tahliyesi için ayrı hızlar
 • Özel versiyon olarak edinilebilir - kurs, kablo uzunluğu ve renk ayarlanabilir
 • Harici santral olmaksızın en çok dört motorun senkronizasyonu
 • Çalışma modunu (tek başına ve senkronize, master, Slave) değiştirme için DIP anahtarı
 • Smart fix montaj sistemiyle kolay ve hızlı montaj
 • Doğal etkili duman ve ısı tahliye cihazı (DDIC) olarak test edilmiştir

Powerchain hakkında daha fazla bilgi

GEZE E 250 NT elektrikli pistonlu motor görseli

GEZE'den E 250 NT: Kompakt yapıya sahip pistonlu motor © GEZE GmbH

Farklı pek çok uygulama alanına sahip kompakt tasarımda elektrikli pistonlu motor:

 • Serbest ayarlı motor kursu ve havalandırma ile duman ve ısı tahliyesi için ayrı hızlar
 • Harici santral olmaksızın en çok dört motorun senkronizasyonu
 • Çalışma modunu (tek başına ve senkronize, master/slave) DIP anahtarıyla kolayca değiştirme
 • EN 12101-2 uyarınca doğal etkili duman ve ısı tahliye cihazı (DDIC) olarak test edilmiştir

E250 NT hakkında daha fazla bilgi