Konular

Otomatik kapılar - basit, faydalı ve güvenli

Birçok binadaki beklenti şudur: kapılar otomatik olarak açılmakta ve sonra tekrar kapanmaktadır. Süpermarketler, oteller, araba bayileri, devlet kurumları ve hastanelerde, bu kapılar davetkar ve erişilebilir girişler olarak görev görür. Ayrıca makul bir maliyet karşılığında mevcut sisteme yükseltilebilirler.

Otomatik kapılar evrensel tasarım sağlamaktadır

Otomatik kapı sistemleri, oteller için çok yaygın bir uygulamadır.

Otomatik kapı sistemleri, oteller için çok yaygın bir uygulamadır. © Stefan Dauth / GEZE GmbH

Kapı koluna basmak veya kapı topuzunu çevirmek, kapıyı çekmek veya itmek ve geçtikten sonra tekrar kapatmak: Bunların hepsi bazen can sıkıcı olabilir. İnsanlar özellikle kapıdan girdikten sonra kapatmayı sıkça unuturlar. Tekerlekli sandalye kullananlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi bazı insanlar için bir kapıyı açmak ve ardından kapatmak imkansızdır. Otomatik kapılar herkesin binalara rahat erişimini sağlamaktadır ve bu gittikçe kabul gören ve hatta beklenen bir hakikattir.

Bazı sektörlerde otomatik kapılar tercih edilir

Otomatik kapılar halihazırda birçok binada modern bariyersiz erişime, çıkışa ve geçişe olanak tanımaktadır. Özellikle giriş çıkışın yoğun olduğu binalar için uygundurlar. Aşağıdaki sektörlerde artık neredeyse standart olarak kabul edilirler:

 • Sağlık/Hijyen: Sağlık sektöründe, otomatik kapı sistemleri, ziyaretçilerin, hastaların, doktorların ve bakıcıların kapıdan geçmesi için hijyenik bir çözümdür. Artık kapıları manuel olarak açmaları gerekmediğinden ellerdeki mikropların etrafa yayılması da engellenmektedir.
 • Oteller ve gastronomi: Seçkin ve kullanışlı bir giriş, birçok otelin misafirleri için ilk karşılamayı teşkil etmektedir. Mutfağa ve diğer alanlara otomatik girişler, hastane personelinin görevlerini güvenle yerine getirmesini sağlamaktadır ve sorunsuz hizmet sunmaktadır. Engelsiz erişilebilirlik, güvenlik ve hijyen bu sektörde de önemli faydalar arasındadır.
 • Perakende endüstrisi: Otomatik kapı sistemleri müşterileri işletmelere yönlendirir ve seçkin ve rahat bir erişim noktası işlevi görmektedir. Satın alımlar için açık ve davetkar bir ortam yaratmaktadır. Sadece gerekli olduğunda açıldıklarından dışarıdan gelen soğuk ve sıcağın iç sıcaklık üzerindeki etkilerini en aza indirerek enerji tasarrufu yapmanıza da yardımcı olmaktadır.
 • Kamu binaları: Kamu binalarında engelsiz erişim artık yasalarca da gereklidir. Otomatik kapı sistemleri, özellikle giriş çıkışın yoğun olduğu bu sektörde etkili ve güvenli bir çözümdür.
İç ve dış mekanlarda dokunsal algı olmadan otomatik kapılarının kontrolü GC 307+ ile mümkündür.

Temassız yakınlık anahtarı GC 307+. © GEZE GmbH

Başka bir avantaj: Radar hareket sensörleriyle kombine edilen otomatik kapı sistemleri, tamamen temassız olarak açılıp kapanır. Bu sayede, bedensel temas en aza inerken bakterilerden ve virüslerden kaçınılır; bu özellikle çok kullanılan alanlarda ideal bir hijyenik çözümdür.

Giriş alanları için GEZE çözümlerini keşfedin (PDF | 1,12 MB)

İç alanlar için GEZE çözümlerini keşfedin (PDF | 287 KB)

Kapı otomasyon elemanları

Özel sürgülü kapı aksamları, otomatik olarak hareket eden kapılar yaratmaktadır. Bu otomatik sürgülü kapı aksamı türleri birçok bileşenden oluşmaktadır:

 • Kumanda ünitesi: Bu, açık bir komutu kaydedip tahrik kontrol ünitesi/kontrol ünitesine aktaran bir dedektördür. Dokunmatik yüzeyler, telsiz uzaktan kumandalar, düğmeler ve anahtarlar gibi manuel dedektörler ve hareket sensörleri, sensörler, fotoelektrik bariyerler ve dijital bariyerler gibi otomatik dedektörler mevcuttur. Kullanım kolaylığı açısından, birçok farklı dedektör türü, bir otomatik kapıya dahil edilmektedir.
 • Kontrol ünitesi: Bu, sistemin beyni olup genelde zamanlayıcı anahtarlar, açma hızı ve açık tutma süresi için ayarlar ve kullanılabiliyorsa erişim kontrolleri, videoyla izleme gibi ek güvenlik teknolojileri içermektedir.
 • Motor: Kapı motoru, kapıyı açmak için motor gücü kullanmaktadır. Motor kapıyı çekerek açmakta ve tekrar kapatmaktadır.
 • Sensör çıtaları: Sensör çıtaları (varlık dedektörleri), kapı kanatlarının yolunu ve kapatma eşiklerini izlemektedir. Bir kişi veya nesneyi içeren çarpışma veya sıkışma tehdidi olduğunda kapıyı hemen durdurmaktadırlar.

Otomatik kapılar için en yüksek standartlar

Konutlarda otomatik kapı

Konutlarda otomatik kapı © Aleksandrs Kendenkovs / GEZE GmbH

Almanya'da otomatik kapı sistemleri için kullanılan güvenlik standardı, dünyanın en yüksek standardıdır. Bu bileşenler elektrikli motorlara sahip olduğundan, Makine Direktifinde tanımlandığı şekilde e-makine olarak kabul edilirler. Bu yüzden özel güvenlik gerekliliklerine tabidirler. Almanya'da DIN EN 16005 tarafından Avrupa Standardı EN 16005 uygulanır ve otomatik kapıların güvenli kullanımını sağlamak için uygulanan tasarım gerekliliklerini ve test yöntemlerini ayarlar. Almanya'da daha eski ve sıkı bir standart olarak varlığını sürdüren DIN 18650 de yasal olarak geçerli bir standarttır.

Emniyet tertibatları

Operatör, otomatik kapıların açılış ve kapanış hareketlerini ve ilişkili risk kaynaklarını güvence altına almak konusunda yasal olarak yükümlüdür. Bazı durumlarda, ana kapanma kenarlarının izlenmesi yeterlidir. Özel durumlarda (örneğin ağırlıklı olarak yaşlılar, hareket kısıtlılığı olan bireyler veya küçük çocuklar tarafından kullanılan binalar), bütün kapı alanı güvence altına alınmalıdır. Birçok eski kapı sistemi, bir dizi emniyet tertibatıyla yükseltilebilir.

DIN EN 16005 ve DIN 18650'nin önemli unsurları, tehlikeli alanların şu şekilde korunmasını zorunlu kılmaktadır:

 • Açma ve kapama sırasında ezilme, kesilme ve darbeyi engellemek için sensör kullanımı
 • Ezilme ve çekilmeyi engellemek için güvenli mesafeler
 • Kanat güçlerinin sınırlandırılması
 • Standart kapılar için kapı kontrolü ve "Performans Seviyesi c" sensörlerinde veya acil çıkış ve kurtarma yolları için "performans seviyesi d" sensörlerinde yüksek düzey emniyet gerekliliği (EN ISO 13849-1'e göre)

Bakım ve teftiş

DIN EN 16005, DIN 18650 ve İş Yerleri için Teknik Kurallar - Kapılar ve Büyük Kapılar (ASR A1.7) standartlarına göre, otomatik kapılar, bir uzman tarafından gerçekleştirilecek zorunlu teknik güvenlik teftişine tabidir. Bu, ilk kullanıma almada ve sonrasında yılda en az bir kez ve örneğin bina fonksiyonunun değişmesi gibi gerekli durumlarda yapılacaktır.

Bu teftişin yanında, bakım gerekliliği, otomatik/güçle açılır kapıların zorunlu düzenli bakımını da içermektedir. Bu aralıklar, tesisat imalatçısının belirttiği özelliklere göre değişir. Acil çıkış ve kurtarma yollarında bulunan otomatik kapılar için yılda iki kez bakım önerilmektedir.

Yangından koruma ve açık acil çıkış yolları

Acil çıkış ve kurtarma yolları içerisindeki otomatik kapı sistemleri

Acil çıkış ve kurtarma yolları içerisindeki otomatik kapı sistemleri © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Otomatik kapılar, sofistike sistemler ve sensörler sayesinde, acil durumda dahi güvenlik sunmaktadır. Yangından koruma kapısı olarak kullanılan kapılar, yangın veya duman durumunda güvenle kapanmalıdır. Acil durumda, duman dedektöründen gelen itme kuvvetiyle otomatik olarak kapanırlar ve yangın bölümünü güvence altına alır veya dumanın yayılmasını engellerler. Bu durum, duman algılama merkez üniteleri gibi bir bina sistemiyle de tetiklenebilir.

Bir geçiş alanı çıkış ve kaçış yolu olarak belirlenirse otomatik kapılara, yüksüz akımla açılan itme gücü jeneratörü (dedektör) takılmalıdır. Bu, kapının tetiklenmeden veya güç kaybından sonraki birkaç saniye içinde açılmasını, böylece kapıların acil durumda güvenli bir acil çıkış ve kurtarma yolu olarak kullanılabilmesini sağlamaktadır.

Ağ bağlantısı ile merkezi kontrol ve izleme

Otomatik kapı tesisatlarında genelde, kaçış yolu sistemi, erişim kontrol sistemi, bina teknolojisi sistemi ve DIT kontrol üniteleri gibi bina sistemleriyle ağ bağlantısı kurulmaktadır. Bu, tüm bu sistemlerin merkezi kontrolünü ve izlenmesini sağlayarak tesis yönetiminin verimliliğini artırmaktadır.

Otomatik kapılarla erişilebilir yapı

Erişilebilir yapının amacı, bina ve konutların, herkes tarafından, yardım almadan ve sınırsız olarak kullanılmasını sağlayacak şekilde planlanması ve inşa edilmesidir. Engelsiz erişilebilirlik, Almanya'daki bina düzenlemelerinin bir parçası olup kamu yapı projelerinin kriterlerinden biridir.

Kapıları, düşük miktarda enerjiyle açmak ve kapatmak da mümkün olmalıdır. Aksi halde, otomatik kapı sistemleri gerekli olacaktır.

DIN 18040-1 Herkes Tarafından Erişilebilir Binalar

Engelsiz erişilebilirlik, evlerde de gittikçe daha popüler hale gelmekte. Toplumdaki yaşlı kişi sayısı önemli ölçüde artarken birçok kişi, bu yaşlarında bağımsız bir hayat yaşayabilir ve bunu istemektedir.

Engelsiz erişilebilirlik hayatın diğer aşamalarında çok sayıda avantaj sunmaktadır. Kazaların doğurduğu geçici sonuçlarla karşı karşıya olan, bebek arabası, valiz veya alışveriş çantası olan kişilere ve küçük çocuklu ailelere yardımcı olmaktadır. Bu durumlarda, yani kapıları manuel olarak açık kapamanın zahmetli, zor ve hatta imkansız olduğu zamanlarda, otomatik kapı çözümleri, yüksek seviyede kullanıcı kolaylığı sunmaktadır.

GEZE'nin otomatik kapılarıyla güvendesiniz

Otomatik sürme kapıların birçok değişkeni mevcuttur.

Otomatik sürme kapıların birçok değişkeni mevcuttur. © Erwin Kamphuis / GEZE GmbH

Ziyaretçilerinizi çok özel bir giriş çözümüyle karşılamak ister misiniz? GEZE, dairesel, sürme ve otomatik döner kapılarının yanında makine dairesi koruma kapısı dahil tüm özel çözüm türleriyle kişiye özel giriş alanları sunmaktadır. Ürün gamı, kapıları otomatik olarak kontrol eden ve güvenlik altına alan kumanda üniteleri de içermektedir.

GEZE'nin kapı motorları, otomatik kapı sistemlerini otomatik, güvenli ve rahat bir şekilde hareket ettirmektedir. Çeşitli kullanıcı ihtiyaçlarına esnek bir biçimde uyarlanabilirler. Ayrıca, yangın alarm sistemleri gibi diğer cihazlarla da iletişim kurabilir ve bina sistemindeki kumanda görevlerini üstlenebilirler.

GEZE'nin DIN 18650'ye uygun katı Alman güvenlik standardı konusunda uzun yıllara dayanan deneyimi mevcuttur. Tüm GEZE otomatik kapı sistemleri ve sensör çıtaları, EN 16005 standardını karşılamaktadır.

Şahıs evleri için: GEZE ön kapı çözümü

GEZE ön kapı çözümü, şahıs evleri ve apartmanlardaki ön kapıları, otomatik, bariyersiz erişim çözümüne dönüştürür. Esnek bileşen seçenekleri, kişiye özel bir ön kapı çözümü oluşturulmasına olanak sağlamaktadır; ör. kapıyı "parmak izi" erişim kontrolüyle açmak. İsteniyorsa bu tip bir ön kapı, mevcut Smart Home sistemine de entegre edilebilmektedir.

GEZE'nin ön kapı çözümü hakkında daha fazla bilgi

Her ihtiyaç için doğru çözüm

Otomatik kapılar genelde binanın giriş alanında bulunduğundan bu, mimarların da oldukça özen gösterdiği bir konudur. Bunun sebebi, giriş alanlarının binanın "kartviziti" görevi görerek önemli bir ilk izlenim yaratmasıdır.

 • GEZE'nin otomatik sürme kapı sistemleri, modern ve şık olmanın yanında alandan tasarruf sağlamaktadır.
 • Otomatik dairesel kapılar, büyük ve saygın binaların giriş alanlarında kullanılır. Mimari güzelliği, en yüksek düzeyde işlevsellikle bir araya getirirler.
 • Slimdrive tahrik sistemi serisindeki seçenekler, sadece yedi santimetrelik yapı yüksekliğine sahiptir ve herhangi bir bina mimarisine mükemmel şekilde uyum sağlayarak çok çeşitli uygulama seçenekleri sunmaktadırlar. Çok alçak yapı yüksekliği, bina cephesine neredeyse görünmez entegrasyon sağlamaktadır. Powerdrive gerçek bir güç paketi olup ağır kapıları rahat ve güvenli bir şekilde hareket ettirme kapasitesine sahiptir.
 • Otomatik sürme kapı sistemlerinin güvenilir bir şekilde kilitlenmesi ve açılması için GEZE güvenlik taleplerine ve kullanım rahatlığına uygun farklı kilit çözümleri sunmaktadır.

Yükseltme çalışmalarında dahi basit kurulum

Otomatik döner kapı sistemleri, basit kurulumlarıyla öne çıkar ve yükseltilebilir. Kumanda üniteleri, otomatik kapı sistemlerini yönetmektedir; sensör çıtaları onları sabitlemektedir.

Bunun arkasındaki teknoloji, bina teknisyenleri için her zaman kolay değildir, çünkü çok sayıda parametre konusunda uzmanlaşmaları gerekir. GEZE ServiceTools, otomatik kapı sistemlerinin kullanımını daha kolay hale getirerek ayarlarının daha hızlı ve basit bir şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır. Örneğin, kablolama şemaları, kapının kurulum planlamasında yardımcı olmakta ve ST 220 servis terminali, kapı parametrelerini kolayca ayarlamak için kullanılabilmektedir. Kurulum talimatlarının yanında kurulum videolarımız da kapı sistemlerinin kurulumuna yardımcı olmaktadır.

Powerturn kurulum videosuna gidiniz

Powerturn IS mekanizması kurulum videosuna gidiniz

GEZE, bireysel ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanmış eksiksiz çözümler için tek kaynaklı tedarikçidir.

Güvenlik kontrolü, bakım, servis araçları

Hareketli elemanlar ve motorlar, belirli miktarda aşınmaya maruz kalır ve düzenli bakım gerektirir. Operatör, kapı sisteminin her zaman güvenilir durumda olmasını sağlamalıdır. Kapının güvenilirliğini garanti altına almak için yılda bir kez uzman teftişi ve düzenli bakım gereklidir. Acil kaçış yolu kapıları için yılda iki kez teftiş önerilmektedir. Bunlar, güvenlikle ilgili tüm yönleri, doğru kurulumu ve bina bağlamına entegrasyonu hesaba katmaktadır.

GEZE otomatik, sürme, döner ve dairesel kapı sistemlerinin parametreleri, GEZEconnects yazılımı ve hızlı Bluetooth kablosuz iletimiyle bir laptop veya PC üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde ayarlanarak korunabilir. Arıza mesajlarının basitçe okunan değerleri, servis ve bakım maliyetlerini azaltmaktadır. Tanı fonksiyonları, kapı sisteminin en önemli parametrelerini gerçek zamanlı olarak görüntülemektedir. Dolayısıyla arızalar çok kısa sürede ortadan kaldırılabilmektedir. Tüm kapı ayarlarınız belgelendirme için kaydedilebilir, diğer sistemlerde kullanılabilmekte ve e-posta ile gönderilebilmektedir. Mevcut sistemler de GEZEconnects uyumluluğu için sorunsuz bir şekilde yapılandırılabilir.

GEZE Service, esnek ve bireysel bakım ve servis paketlerinin yanında bu alanda eğitim sağlamaktadır.