Örnek çalışmalar

Yüksek tasarım beklentileriyle bina güvenliği: Leonberg Belediye binasında GEZE

Leonberg'in tarihi bölgesi ve "yeni şehir merkezi" arasında bulunan yeni belediye binası, artık canlı bir şehir için kentsel bir sembol halini almıştır. GEZE, özel yangından koruma kapıları ve yenilikçi kapı teknolojisi ile açık, modern belediye binasında bina güvenliğini ve erişilebilirliğini desteklemiştir.

Belediye binası için en gelişmiş kapı ve pencere çözümleri

Merkezi bir konumda yer alan Leonberg belediye binası, mevcut olarak üç açık tarafı ve 9.900 m²'lik kullanılabilir alanıyla vatandaşlar ve şehir yönetiminin 200'den fazla çalışanı için ferah yeni bir bina haline gelmiştir.

Yeşil, park benzeri bir alanın ortasında yer alan bina kompleksi, yaşayan gelenekleri ve yüksek yaşam kalitesini bir bütün halinde toplamaktadır. Mimarlık firması Schaller'ın planlarını titiz şekilde muhafaza eden modern belediye binası, erişilebilirliği, artan bina güvenliğini ve sürdürülebilir bir enerji konseptini bir araya getirmektedir.

GEZE, projeyi planlama aşamalarından tamamlanma sürecine kadar desteklemiş ve belediye binasının çekici ve şeffaf atmosferini destekleyen gelişmiş kapı ve pencere teknolojisini tedarik etmiştir.

GEZE "engelsiz erişilebilirlik" konseptini uygular

Büyük cam tavanlı avlu, altı katlı bina kompleksinin merkez noktasını oluşturmaktadır. Zemin kat merkezi fuaye, bölünebilir konsey odası, meclis tipi parti odaları, bir kafeteryaya ve konsey ofisleri ve vatandaşlar için iletişim noktalarını barındıran galeri tarzı üst katların girişlerine ev sahipliği yapmaktadır.

GEZE, Leonberg Belediye Binasının erişilebilir kullanımına yönelik kapsamlı bir konsept geliştirerek Schaller ve genel inşaat şirketi Wolff & Müller'deki mimarlara planlama için önemli bir temel sağlamıştır. Bu, ekonomik etkenlerin göz önünde bulundurulmasını ve elbette erişilebilirliğin yangından koruma ve acil çıkış yolu emniyeti gereklilikleriyle ilişkilendirilmesini de içermekteydi.

Powerturn döner kanat tahrik üniteleri: fonksiyonel tasarım özgürlüğü

GEZE kanatlı kapı sistemleri, giriş alanında güvenlik ve erişilebilirliği bir araya getirmektedir. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Jürgen Pollak

Leonberg belediye binası giriş alanındaki kanatlı kapılar. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Yenilikçi GEZE Powerturn tahrik ünitelerine sahip otomatik kanatlı kapı sistemleri, ana girişin rüzgar korumasında bulunan çift kanatlı kapılarda dahi olmak üzere tüm bina genelinde kullanılır.

Güçlü kapı tahrik ünitesi, ağır geçiş kanadını kusursuz olarak hareket ettirerek fuaye ve resepsiyon alanına erişilebilirlik sağlamaktadır. Eşsiz Smart swing fonksiyonu herhangi bir kimsenin kapıları manuel şekilde kolaylıkla açabilmesine imkan sağlamaktadır. Tamamıyla açık olduğunda, kanatlı kapılar acil çıkış kapıları ve bir yangın anında hava kaynağına yönelik bir giriş olarak görev görmektedir.

Sıkı bina güvenliği gereksinimleriyle erişilebilirlik

Konsey odasına giden cam kanatlı kapı. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Jürgen Pollak

Yangından koruma kapısı olarak erişilebilir bina cephesi girişi © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Kafeterya yakınındaki bir rüzgar koruması ikinci bir bina cephesi girişi olarak görev görmektedir. Dış çift kanatlı rüzgar koruma kapısı, geçiş kanadını otomatik olarak açan IS/TS modelindeki bir Powerturn döner kanat tahrik sistemiyle donatılmıştır.

Sabit kanat bir TS 5000 kapı hidroliği ile kapalı tutulur. İç tek kanatlı rüzgar koruma kapısı, bir yangından koruma kapısı olarak tasarlanmış olup entegre duman dedektörüne sahip bir Powerturn F/R tahrik sistemi ile donatılmıştır. "İnce" entegre çözüm kısıtlı alanlar için mükemmel uygunluğa sahiptir. Dışarıdan, rüzgar korumasına erişilebilir giriş, bir radar hareket sensörü ile sağlanmaktadır. Düzenli açılma saatleri dışında, kapı resepsiyon masasında bulunan program şalteri aracılığıyla otomatik olarak açılmaktadır.

Üçüncü bina cephesi girişi, zemin kattaki geniş bölünebilir konsey odasında bulunabilir. İki çift kanatlı yangın bölümü ve Powerturn F/R-IS/TS döner kanat tahrik sistemlerine sahip acil çıkış kapıları, güvenlik, erişilebilirlik kolaylığı ve modern kapı estetiğini bir araya getirmektedir. Her bir kapıya yönelik geçiş kanadı otomatik hale getirilmiştir. Entegre sıralı kapatma mekanizması, her bir açılma sonrasında yangından koruma kapılarını doğru sırayla kapatır ve yangın engeli sağlamaktadır.

Açılma, açık tutma ve kendi kendine kapanma

Konsey odasına, Powerturn F/R-IS/TS döner kanat tahrik sistemlerine sahip iki adet çift kanatlı yangından koruma kapısı aracılığıyla fuaye üzerinden erişilebilir. Bu kapılar, bir büyük buton aracılığıyla kontrol edilmekte ve yangın sırasında kendi kendine kapanmaktadır.

Konsey odasına giden üçüncü giriş, çok fonksiyonlu kolaylık sağlayan TS 5000 R-ISM kapı hidroliklerine sahip kompakt çift kanatlı sabitleme sistemidir:

  • Gerektiğinde uzun açık tutma süresi
  • Minimum çaba ile açılmaya yönelik "serbest salınım fonksiyonu"
  • Konforlu sabitleme fonksiyonu, kapı kanadını serbest salınım mesafesinin sonunda kilitler
  • Yangın anında kendi kendine kapanma
     

Aynı kapı çözümleri, meclis tipi parti odaları için tek kanatlı kapılar olarak seçilmiştir. Buna ek olarak, iki acil çıkış kapısı dışarıya açılan TS 5000 kapı hidrolikleri ile donatılmıştır.

Kolay havalandırma özelliği ile birlikte akıllı duman ve ısı tahliyesi

Ağ bağlantılı bina güvenliği: GEZE DIT kontrol merkezi. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Jürgen Pollak

Ağ bağlantılı bina güvenliği: GEZE DIT kontrol merkezi

Bir yangın anında duman gazının kontrollü tahliyesinin garanti altına alınması için konsey odası tavanının altındaki pencereler senkronize Slimchain tahrik üniteleri ile otomatik hale getirilmiştir. Güneş emniyeti hemen geri çekilir ve duman dedektöründen bir alarm veya manuel sinyal alınması durumunda pencere açılmaktadır.

Tüm DIT bileşenleri ve basma butonları, duman dedektörleri ve sensörleri, MBZ 300 DIT bus merkezi üzerinden ağa bağlanır. Esnek yapılandırılabilir kontrol ünitesi, DIT sisteminin fonksiyonunu denetler, koordine eder, gücü ve acil güç beslemesini koruma altına alır. Yapıcının KNX bina sistemine olan bağlantı sayesinde, DIT sistemi aynı zamanda kolay günlük havalandırma ve bina güvenliği de sağlamaktadır.

GEZE DIT tahrik üniteleri: Temiz hava - güvenli bir acil çıkış

Slimchain tahrik üniteleri ile otomatik hale getirilen avludaki çatı pencereleri, aynı zamanda normal şartlar altında her bir kattaki dahili küçük mutfakları ve koridorları temiz hava ile beslemektedir. Bir yangının başlaması halinde çatı pencereleri hemen kapanır, böylelikle duman ve ısı katlara girmez. Aynı zamanda senkronize Powerchain zincirli motorlar, dışarıdan temiz hava akışının sağlanması için birinci katta bulunan birçok geniş bina cephesi penceresini açar. Senkronize güç paketleri, 60 saniyeden kısa bir süre içerisinde maksimum oranda pencerenin açılmasını sağlamaktadır.

GEZE kanatlı kapı sistemleriyle erişilebilirliğe ek olarak yangından koruma

Kafeteryaya giden ana giriş, Powerturn F/R tahrik sistemleri ve her iki yanında açılma tarzı basma butonlarına sahip bir yangından koruma kapısı olarak inşa edilmiştir. Kafeteryaya, GEZE TS 5000 R kapı hidroliklerine sahip bir sabitleme sistemi aracılığıyla asansörün arka tarafından erişilebilir. Doğrudan kafeterya önündeki atıştırmalık ve içecek otomatlarıyla birlikte boşluklu geçide yönelik bir giriş olarak başka bir sabitleme sistemi ile birleşen catering alanı, yapı içerisinde erişilebilir olan bir yangından koruma alanı sağlamaktadır.

Üst katlara rahat ve güvenli erişim

Üst katlara, GEZE Powerturn F/R tahrik sistemleri ile donatılmış tek kanatlı kapılar vasıtasıyla asansörden erişilebilir. Kapıların her iki tarafında bulunan açılma tarzı basma butonları geçiş kolaylığı sağlamaktadır. Çalışma saatleri dışında, çıkış kapıları bir zilin çalmasının ardından yalnızca merkezi yetkilendirme aracılığıyla açılır. Yangından koruma kapıları, smart swing fonksiyonu sayesinde içeriden kolay bir şekilde açılabilir. Kapının güvenli şekilde kapanması tüm durumlarda garanti edilmektedir.

TS 5000 R veya R-ISM kapı hidroliklerine sahip tek ve çift kanatlı sabitleme sistemleri, yangın bölümü kapıları olarak zeminlerde bulunabilir. Acil çıkıştaki merdiven boşluğuna erişim sağlayan tek kanatlı yangından koruma kapıları, çok sayıda ödül kazanmış olan GEZE TS 5000 ECline kapı hidroliği sayesinde erişilebilir şekilde açılmaktadır.

Yeni Leonberg Belediye Sarayındaki GEZE ürünleri