Konular

Kapı frenleri - kapıları yavaş kapatma ve açma

Kapıların çarpmasına son! Kapı frenleri, kapanan kapıları çarpmadan yakalar. Ardından yumuşak ve sessiz bir şekilde tamamen kapatır. Hareketin manuel olarak tetiklenmiş olmasının veya rüzgar veya hava akışından kaynaklanmasının bir önemi yoktur. Akıllı modeller, açılma yönünde yumuşak durdurma sağlamaktadır ve kapıları açık tutmaktadır.

Çekme amortisörüyle kapı kullanım rahatlığı

Kapıların sesli bir şekilde çarpmasını engellemek için ne yapılabilir? Cereyan olduğunda dahi nasıl açık kalırlar? Duvarları ve mobilyaları hızla açılan kapılardan veya parmakları çarpan kapılardan nasıl koruyabiliriz? Bu tür sorunlar için kullanılan bazı destek araçları mevcuttur: bunlar, takozlardan duvar stoperlerine kadar her şeyi kapsar. Fakat bunların tümü genelde işe yarasa da çirkindir, rahatsız eder ve kullanışsızdır.

Kapı frenleri daha iyi bir fonksiyonu yerine getirir. Genelde döner kapılarda, kapıları açıldıktan sonra otomatik olarak kapatan kapı hidroliklerine entegre edilmektedirler. Fakat yavaşlatma fonksiyonlarına rağmen genelde çok ses çıkarmaktadırlar.

Bagaj kapakları, mutfak dolapları ve çekmecelerinde gördüğümüz tipler gibi fren modelleriyse iç mekanlar için daha zarif bir çözümdür. İtildiğinde, kapanmadan hemen önce çekme amortisörü tarafından yavaşlatılır ve yavaşça son konuma getirilirler.

Bu teknolojinin kapılarda kullanılması, kapıların sadece bir aralıkla açıldığında yavaş, sessiz ve otomatik olarak kapanacağı anlamına gelmektedir. Diğer koşullarda, normal bir kapı gibi çalışırlar. İster bilinçli bir şekilde algılansın ister sezgisel olarak kullanılsın, çekme amortisörleri konfor ve yüksek kalite hissini vermektedir.

GEZE ActiveStop: döner kapılar için kapı frenleri

GEZE ActiveStop, kapı kanadına entegre edildiğinde neredeyse görünmez olur.

GEZE ActiveStop, kapı kanadına entegre edildiğinde neredeyse görünmez olur.

GEZE ActiveStop kapı freniyle, çarpan oda kapıları, sıkışan parmaklar ve kapı veya mobilya üzerinde oluşan hasarlar geçmişte kalmaktadır. Bu frenler, kapıları yumuşak bir şekilde durdurabilmekte ve sessizce kapatabilmektedir. Bu çift yönlü çalışan bir mekanizmadır: kapıyı ister yavaş ister güçlü bir şekilde itin, kapı freni, onu kapama ve açma yönünde güvenli bir şekilde yakalamaktadır.

Kapılar için kontrollü açma ve sabitleme

Açılışta sistem, kapıyı, 80 ila 140 derecede ayarlanabilen sabitleme konumunun izin verdiği ölçüde bağımsız ve güvenli olarak hareket ettirdiğinden, kapı duvarlara veya mobilyaya zarar vermemektedir. GEZE ActiveStop, kapıyı tam zamanında frenlemekte ve kapıyı istenen pozisyonda güvenli bir şekilde açık tutmaktadır.

Bu, örneğin, doğal havalandırmaya yardımcı olan cereyanın artık bir sorun oluşturmayacağı anlamına gelmektedir. Kapılar istenen konumda açık kalır ve çarparak kapanmaz. Artık ayrı kapı stoperlerine veya kapı sabitleme mekanizmalarına ihtiyacınız bulunmamaktadır.

GEZE ActiveStop (kasaya monte model)

GEZE ActiveStop (kasaya monte model) © GEZE GmbH

Yavaşlatılmış hareket sonrasında sessiz kapatma

Kapılar 25 ila 60 derecede serbestçe çalışabilir. Kapatma sırasında, aktif frenleme sayesinde, kapı yaklaşık 25 dereceye ulaştığında yavaşlatılır. Ardından sessiz bir şekilde kapanır (yumuşak kapanma prensibi). Dolayısıyla, GEZE ActiveStop sadece kapının gürültülü bir şekilde çarpmasını önlemekle kalmamakta, aynı zamanda kapının hasar görmesini ve parmakların sıkışmasını da önlemektedir.

GEZE ActiveStop, doktor muayenehaneleri, otel odaları veya hastanelerde kullanıma da uygundur (yangından koruma kapılarıyla birlikte kullanılmamalıdır).

Entegre modelde her iki tarafta bulunan sürgü amortisörü, hemen hemen her standart, ahşap kapı kanadına monte edilebilir ve neredeyse görünmez olduğundan tasarım konusunda en yüksek talepleri karşılamaktadır.

GEZE ActiveStop, kanada monte ve kasaya monte model olarak kullanılmaktadır. Mevcut ahşap veya cam iç kapılara kolayca uyarlanabilir ve neredeyse hiç iz bırakmadan sökülebilir. Bu, örneğin kiralık mülklerde kullanıldığında, büyük bir avantaj sağlamaktadır.

GEZE ActiveStop – kapama yönündeki avantajlar

 • kapılar kapalı kalır, iç mekan için kilit (kilit kasası, dil, kilit karşılığı) gerekli değildir
 • kapı kontrolsüz olarak çarpmaz (cereyan veya dikkatsizlik nedeniyle)
 • kapı çarptığında kasa, kapı kanadı vb. hasar görmez
 • parmak sıkışma riskini en aza indirir
 • gürültü oluşmaz
 • 25 dereceden kapatırken kapının nazik, kontrollü yavaşlatılması ve geri çekilmesi, ayarlanabilir fren performansı

GEZE ActiveStop – açma yönündeki avantajlar

 • 60 ila 140 derece bireysel açma süspansiyonu
 • değişken açılma açısı 80 ila 140 dereceye ayarlanabilir
 • kanat malzemesi, duvarlar ve diğer nesnelerin korunması
 • kullanıcılar için rahattır (örneğin, büyük bir çanta veya çocuk taşırken)
 • zemin stoperi veya duvar stoperine gerek bulunmamaktadır

Çok ödüllü kapı konforu!

Logo Alman Tasarım Ödülü 2016

Logo Alman Tasarım Ödülü 2016

GEZE ActiveStop kapı freni, birçok ödülle de kanıtlandığı üzere, harika stil ve tasarım için geniş bir alan sağlamaktadır:

Alman Tasarım Ödülü

GEZE ActiveStop'ın sadece 28 mm'lik montaj eniyle entegre edilmiş versiyonu, 2016 yılında, "Bina ve Elemanlar" kategorisinde Alman Tasarım Ödülünü kazanmıştır. Kapı frenine, 2015'te Design-Center Baden-Württemberg tarafından FocusOpen gümüş ödülü de verilmiştir.

Logo Focus Open 2017

Logo Focus Open 2017

ICONIC AWARDS ve Focus Open

2018 Yenilikçi İç Mekan ICONIC AWARDS töreninde, tasarım, ticaret ve medya alanlarından uluslararası temsilciler, GEZE ActiveStop kapı frenini, bina donanımı kategorisinde ödüle layık görmüştür. "Kasaya monte GEZE ActiveStop" kapı freni, "En İyilerin En İyisi" ödülünü almıştır.

GEZE ActiveStop, 2017 Focus Open töreninde, kasaya monte model için Gümüş ödülün sahibi olmuştur. Baden-Württemberg Tasarım Merkezinin jürisi, ürünü harikulade tasarım kalitesine sahip yenilikçi bir çözüm olarak tanımlamıştır.

GEZE ActiveStop hakkında daha fazla bilgi

Sürme kapılar için GEZE SoftStop

Sürme kapılar için çekme amortisörü: tek veya her iki tarafı yumuşak bir şekilde yavaşlatır.

Sürme kapılar için çekme amortisörü: tek veya her iki tarafı yumuşak bir şekilde yavaşlatır. © Exorbitart / GEZE GmbH

GEZE SoftStop, örneğin ev veya ofislerde kullanılmak üzere manuel sürme kapılar için geliştirilmiştir. Sürme hareketi sonlanmadan önce kapının hareketini yumuşak bir şekilde yavaşlatır. Ardından, kapı kanatları otomatik olarak son konuma yönlendirilir. Dolayısıyla, kasa veya stoperde darbe olmaz, malzeme korunur ve kullanıcının sinirleri bozulmaz! Bu durum, sıkışma riskinin neredeyse ortadan kalktığı anlamına gelmektedir.

Manuel sürme kapılar için GEZE SoftStop, bir veya iki tarafa basit bir şekilde uyarlanabilir. Teknoloji ray profilinde tamamen gözden kaybolarak görünmez destek sağlamaktadır.

GEZE SoftStop ürün özellikleri

 • GEZE Rollan, Perlan ve Levolan sürme sistemleri için uygundur
 • ray profiline görünmez şekilde monte edilir
 • hafif (40 kg'ye kadar) ve ağır sürme kapılara (120 kg'ye kadar) uygundur
 • cam, ahşap, metal veya plastik kapı kanatları içindir
 • tek veya çift tarafta kullanılabilir
 • kanatlarda çalışmaya gerek kalmadan entegre edilebilir

En seçici tasarım talepleri için

GEZE ActiveStop neredeyse görünmezdir. Entegre kapı freni sadece işini yaparken fark edilebilir. Kompakt boyutları, kapı freninin neredeyse görünmez olmasını sağlamaktadır ve en seçici tasarım taleplerini karşılamaktadır.

Basit, hızlı kurulum

 • GEZE, servis yardımıyla uygulama için destek sağlamaktadır.
 • GEZE ActiveStop kapı uygunluğu testi için kontrol listesi ve GEZE ActiveStop freze şablonuyla basit kurulum garanti altına alınmaktadır.
 • GEZE ActiveStop, ister üzerine katlanma ister sıva altı montajla, ahşap iç kapılara monte edilebilir; 45 kg'ye kadar kanat ağırlığıyla ideal fonksiyonellik sağlanmaktadır.
 • Kasaya monte model: cam ve ahşap kapılarda esnek yükseltme için, basit ve hızlı montaj
 • Entegre model: sadece 28 mm montaj derinliğiyle kapı kanadına gizli entegrasyon

Bakım gerektirmeyen kullanım için dayanıklı işçilik

GEZE ActiveStop

 • bireysel olarak ayarlanabilir: kapının açılması gereken mesafe ve açma ve kapama için fren kuvveti, ihtiyaçlara ve oda koşullarına göre ayarlanabilir.
 • sürekli güvenilirdir: GEZE ActiveStop sürdürülebilir ve dayanıklı işçilikle "Almanya'da üretilmiştir". İyi fonksiyonellik ve estetik ve yüksek düzeyde güvenlikle, kapı frenleri, taviz vermeden en yüksek kaliteyi sunmaktadır.
 • Düşük bakım: GEZE ActiveStop düşük bakımla kullanım için tasarlanmıştır.