Örnek çalışmalar

Yüksek tasarım taleplerine sahip erişim kontrolleri için GEZE kapı sistemleri

Yeni Gelsenkirchen adliyesi, 19.000 m²'yi kaplayan bir alanda tüm yasal kurumları bir araya getirmektedir. GEZE'nin otomatik kapıları ve yenilikçi emniyet çözümleri, modern adliyenin fonksiyonelliği ve güvenliğini destekler ve binanın sade mimarisiyle mükemmel şekilde uyum sağlamaktadır.

Merkezi bir elektrik bağlantısı noktası: Gelsenkirchen adliyesi

Çift kanatlı otomatik kapılı adliye sarayı. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Annika Feuss

Çift kanatlı otomatik kapı sistemleri kolaylık ve emniyet sunmaktadır. © Annika Feuss / GEZE GmbH

Stuttgart merkezli firma Harris + Kurrle, üç bölümlü bina kompleksini, fonksiyonellik ve sinerji oluşturma üzerine net bir şekilde odaklanarak planladı. Mahkeme salonları, kütüphane, tapu sicil dairesi ve kafeterya, yapının merkezi bölümündeki avlu etrafında gruplandırılmıştır. Adli idare ofisleri, iki daha küçük kısmen karşılıklı alanlara yerleştirilmiştir.

GEZE'nin yüksek kalite otomatik kapıları ve yenilikçi emniyet çözümleri, modern adliyenin fonksiyonelliği ve güvenliğini desteklemekte ve binanın sade mimarisiyle mükemmel şekilde uyum sağlamaktadır.

Maksimum kolaylık: Powerturn tahrik ünitesine sahip otomatik kapılar

Üç adet çift kanatlı cam kapı sistemi, ana binanın prestijli giriş alanını karakterize etmektedir. GEZE'nin kendini kanıtlamış 7 cm tasarımıyla güçlü Powerturn tahrik sistemleri, geçiş kolaylığına yönelik olarak otomatik kapıların büyük cam kanatlarını hafif ve sessiz bir şekilde hareket ettirmektedir. Entegre smart swing fonksiyonu sayesinde ayrıca cam kanatlar da manuel olarak kolayca açılabilir. Bu, kapının manuel olarak işletilmesi veya uzun sürelerce açık tutulmasına bakılmaksızın enerji tüketimini azaltmaktadır.

GEZE kapı teknolojisi sayesinde verimli erişim kontrolleri

Giriş alanındaki Slimdrive EMD-F kanatlı kapı sistemine sahip otomatik kapılar, bir güvenlik turnikesi görevi görmektedir. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Annika Feuss

Erişim kontrollü camlı otomatik kapılar © Annika Feuss / GEZE GmbH

Modern mahkeme salonlarında, mahkemeye çağırılan kişiler ve şahitler, jüri üyeleri, idari personel ve ziyaretçilere yönelik maksimum güvenlik ve koruma olmazsa olmaz unsurlardır. Avluya giden güvenlik turnikesindeki toplam dört adet Slimdrive EMD-F kanatlı kapı sistemi, kamu erişimine açık olan bir binanın emniyet taleplerini karşılamaktadır.

  • Kapı güvenlik turnikelerinden biri, adli personelin girişi için bir erişim kontrol sistemi aracılığıyla özel olarak ayrılmıştır.
  • Otomatik kapılardan ikisi, diğer tüm birey gruplarının yönlendirilmesi amacına yönelik olarak ayırıcı görevi görmektedir.
  • Dördüncü güvenlik turnikesi, bir çıkış görevi görür ve avluya izinsiz erişimi engellemektedir: dış güvenlik turnikesi, yalnızca iç turnike kapalı olduğunda açılmaktadır.


Şık Slimdrive EMD-F tahrik ünitesi özellikle güvenlik turnikesinin tipik sınırlı alanlarına uyum sağlamaktadır. Kanatlı kapı sisteminin otomatik açma ve kapalı tutma rahatlığı, güvenlik turnikesinden hızlı şekilde geçilmesini sağlayarak güvenlik personelinin gözetleme eylemini daha etkili hale getirmektedir.

Merkezi kontrollü otomatik kapılar kaçış yollarını korumaktadır

Güvenilir acil çıkış ve kurtarma yolları aşırı yoğunluğun yaşandığı binalarda hayati önem taşımaktadır. Bunun yeni Gelsenkirchen adliyesinde sağlanması amacıyla GEZE, avlu ve bina kapaklarında, TZ 320 merkez kontrol birimi aracılığıyla etkinleştirilebilen çok fonksiyonlu kaçış ve acil kurtarma yolu kapılarını uygulamıştır.

Merkez kontrol birimi, erişim kontrolleri, tüm acil çıkış açılma ve kapalı tutma eylemlerinin izlenmesi ve tehlike anında acil çıkış kapılarının tetiklenmesini bir araya getirmektedir. Kapıyı acil çıkış yönünde her an herkes için açan kapı sistemindeki bir acil durum butonu ek emniyet sağlamaktadır. Acil durum butonuna eş zamanlı olarak basılması, kötüye kullanma riskinin azaltılması için bir alarmı tetiklemektedir.

Karmaşık görevlere sahip kapı sistemleri

Kombine yangın emniyeti ve engelsiz erişilebilirlik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm bina kompleksindeki 100'den fazla kapı, GEZE portföyünden kapı hidrolikleri ile donatılmıştır. Kapı kanadına entegre edilen Boxer versiyonu, kapıya dışarıdan kusursuz bir görünüm vererek prestijli mahkeme salonlarında kullanılmıştır. Serbest salınım fonksiyonu, kapı sistemlerinin sanki hiç kapı hidroliği yokmuş gibi minimum çabayla açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Kapılar bir yangın anında kusursuz ve güvenli bir şekilde kapanmaktadır. Eşsiz konforlu sabitleme fonksiyonu, kapıların konumda kilitlenmesini ve yangın anında kendinden tahrikli kapalı tutma eyleminden ödün vermeden serbest salınım mesafesinin sonunda kalıcı olarak açık tutulmasını sağlamaktadır.

Gelsenkirchen adliyesindeki GEZE ürünleri

  • GEZE Powerturn tahrik sistemleri
  • Slimdrive EMD-F kanatlı kapı sistemleri
  • Slimdrive EMD F tahrik ünitesi
  • TZ 320 kapı kontrol cihazı
  • Entegre Boxer versiyonları