Döner kapılar binaların enerji verimliliğini artırabilir

Almanya'daki enerji tüketiminin yaklaşık üçte birinden binalar sorumlu. Özellikle bu sektörde, bina işletmecilerinin yararlanmaları gereken büyük bir tasarruf potansiyeli bulunuyor. Böylece döner kapılar, bir binayı ısıtmak veya soğutmak için gereken enerjiyi azaltabilir. Bu, enerji maliyetlerini düşürüp karbon ayak izini azaltır. Uzmanımız Thomas Lehnert, enerji tasarruf potansiyellerinin nerelerde bulunduğunu, döner kapıların giriş alanlarında hangi işlevleri üstlendiğini ve GEZE'nin yeni Revo.PRIME döner kapısının neden sadece görsel olarak değil, aynı zamanda sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği açısından da etkileyici olduğunu röportajda açıklıyor.

GEZE döner kapı uzmanı Thomas Lehnert.

GEZE döner kapı uzmanı Thomas Lehnert. © GEZE GmbH

Enerji fiyatları hiç olmadığı kadar yüksek, tüketicilerin elektrik ve gaz masrafları giderek artıyor. Öte yandan, bina işletmecileri, enerji dönüşümündeki zorlukların baskısını yaşıyor. Döner kapılar kullanılarak giriş alanlarında enerji tasarrufu sağlanabilir. Diğer giriş çözümleriyle karşılaştırıldığında avantajları tam olarak nelerdir?

Thomas Lehnert: Döner kapıların avantajı, sürekli bir insan akışına izin verirken cereyanı engellemeleridir. Döner kanatlardaki fırçalar kapının sabit kanatla her zaman temas halindedir. Döner kapı böylece "her zaman açık, her zaman kapalı" durumdadır. Bu sadeye soğuk veya sıcak cereyan dışarıda, iklimlendirilen hava içeride kalır. Yaptığımız hesaplamalar, döner kapıların dış mekanlarda kullanıldığında enerji kaybını yaklaşık yüzde 40 azaltabileceğini göstermiştir. Bu, işletmeci için maliyetleri azaltır ve özellikle yüksek kullanıcı trafiği varsa giriş alanındaki oda iklimini önemli ölçüde iyileştirir. Öte yandan, sürme kapılarda enerji, yüksek ziyaretçi hacmi nedeniyle açık kapılardan sürekli dışarı çıkacaktır.

Girişteki cereyan sıklıkla rahatsız edici olabilir. Binaların giriş alanları burada önemli bir görev üstlenmektedir. Döner kapıların buradaki rolü nedir?

Thomas Lehnert: İlk müşteri ihtiyacı, azami şeffaflığa sahip temsil edici özellikte bir giriş alanıdır. Bu, bina sahipleri, işletmeciler ve mimarlar için önemli bir yöndür. Çünkü giriş alanı bir binanın her zaman kartvizitidir. Döner kapılar, cereyanın, gürültünün ve kirin girişini önemli ölçüde azaltır. Böylece, örneğin bekleme odaları veya lobiler için yeterli bir kullanım alanı olarak sunulan, hoş bir oda iklimine sahip bir giriş alanı yaratılır. İç ve dış mekan arasındaki bu belirgin mekansal ayrım döner kapıların kullanımını daha da ilginç yapar.

İlk müşteri ihtiyacı, azami şeffaflığa sahip temsil edici özellikte bir giriş alanıdır. Sadece 75 mm'lik kanopi yüksekliğine ve 60 mm'lik profil sistemlerine sahip yeni Revo.PRIME döner kapımızın öne çıktığı yer burasıdır.

Thomas Lehnert, GEZE İş Çözümleri Müdürü

GEZE, Revo.PRIME ile hem görsel olarak öne çıkan hem de sürdürülebilirlik konusunun altını çizen yeni bir döner kapıyı piyasa sunuyor. Bu kapıda yeni olan nedir?

Thomas Lehnert: Amacımız, azami görsel özgürlüğe izin verirken yeni teknolojilerle sürdürülebilirlik ve konfor arzusunu yerine getiren bir ürün yaratmaktı. Revo.PRIME'ın sadece 75 mm'lik kanopi yüksekliği öne çıkan özelliğidir. Bu, azami 3,80 m çap için piyasadaki otomatik döner kapılar arasında sahip olunan en düşük kanopi yüksekliğidir. Bu sayede, sistem artık dar alanlarda da kullanılabilmektedir ve narin görünümü sayesinde bina mimarisine kusursuzca uyum sağlamaktadır. Ayrıca 1000 nm'lik çok yüksek bir azami torka sahiptir. Bu, daha büyük kapıları hareket ettirmek için daha fazla güç sağlayarak geçiş kolaylığını artırır.

YENİ GEZE REVO.PRIME HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ
Daha büyük kapılar ve daha iyi geçiş kolaylığı için ideal: Sadece 75 mm'lik kanopi yüksekliğine sahip yeni Revo.PRIME.

Daha büyük kapılar ve daha iyi geçiş kolaylığı için ideal: Sadece 75 mm'lik kanopi yüksekliğine sahip yeni Revo.PRIME.

Daha fazla güç, daha fazla enerji tüketimi mi demektir?

Thomas Lehnert: Aksine. Artırılmış performansta Revo.PRIME, önceki model TSA 325 Nt’den yüzde 30 daha az güç gerektirmektedir. Somut olarak, yeni fırçasız doğru akım motoru sadece 128 Watt'a ihtiyaç duyar. Bu verimlilikle enerji maliyetlerinden tasarruf sağlanabilir.

Kullanılan teknolojiyi biraz daha ayrıntılı açıklayabilir misiniz?

Thomas Lehnert: Bazı kişiler, fırçasız motoru belki akülü ve diğer profesyonel aletlerden tanıyor olabilir. Daha fazla geçiş kolaylığı sağlamak için bu teknolojiyi kullandık. Ayrıca bu kapıların bakım gereksinimleri bu sayede önemli ölçüde daha azaldı. Bundan başka, montaj şirketlerini de düşünüp elektrik emniyetini artırdık. İç tavanda tanımlanmış bir aktarma noktasından itibaren artık 230 volt yerine 42 volt kullanıyoruz. Motor bileşenlerinin tümü, montajı, kullanıma almayı ve bakımı çok daha kolaylaştıran geçmeli bağlantı soketleriyle donatıldı. Başka deyişle: Burada gerçekten "Tak ve Çalıştır" özelliğinden söz edebiliriz.

Amacımız, azami görsel özgürlüğe izin verirken yeni teknolojilerle sürdürülebilirlik ve konfor arzusunu yerine getiren bir ürün yaratmaktı.

Thomas Lehnert, GEZE İş Çözümleri Müdürü

Hangi donanımlarda mevcut olacak?

Thomas Lehnert: Şu ana kadarki aynı donanım kapsamını Revo.PRIME ile de sunabiliyoruz. Komple cam sisteminin öne çıkan tasarım özelliğine ek olarak, ürün yelpazemizde Acil Kaçış ve RC2 modelleri de bulunuyor. Kapılar manuel veya tam otomatik olarak çalıştırılabilir. Elbette bireysel müşterilerin isteklerini de değerlendirebiliriz. Kapıları hem renk seçimi hem de malzeme bakımından binaya uygun üretiyoruz. Bu nedenle tüm bina türleri ve bina cepheleri için planlanabilir.

Anahtar kelime planlama: Döner kapı, bina modellerine erken bir aşamada nasıl entegre edilebilir?

Thomas Lehnert: Revo.PRIME için bir dijital planlama aracı da kullanılabilir. Uygun BIM modelleri, piyasaya sürülmek üzere mimarların ve planlamacıların önlerinde duruyor. BIM ile tüm yapı verileri dijital olarak modellenir, birleştirilir ve kaydedilir. Daha ayrıntılı planlama için, uzmanlardan ve proje danışmanlarından oluşan geniş bir ağımızla müşterilerimize dijital olarak ve bizzat yerinde destek veriyoruz.

Thomas Bey, röportaj için çok teşekkürler!

 

Döner kapı uzmanından öneriler

Döner kapıları (KDT) takarken genel olarak dikkat etmeniz gerekenler:

  • Döner kapının konumunu, yani şu soruların cevaplarını netleştirin: Kapı, binanın yürüme yollarına doğru yerleştirilmiş mi? Kapı, cephede döndürülmeli mi? Kapıyı binanın daha da içine taşımak daha mı akıllıca olur?
  • Döner kapının binayla olan diğer arayüzlerini erken aşamada kararlaştırın ve kimin neyden sorumlu olduğunu, örneğin cephe bağlantılarından, tavan ile binaya bağlantıdan kimin sorumlu olduğunu netleştirin.
  • Kablo döşemenin hazırlanmasını, yani kabloların döner kapıya nasıl yönlendirildiğini ve kapı için program şalterinin nereye yerleştirildiğini netleştirin.

Planlama aşamasında ve çalışma sırasında enerji tasarrufu için dikkat etmeniz gerekenler:

  • Çapı ve geçiş yüksekliğini döner kapının beklenen kullanımına göre ayarlayın.
  • Döner kapının doğru ayarlanmasına, yani kapının geçişten hemen sonra durmasına dikkat edin (dönüş devam süresi uzun olmamalıdır).
  • Döner kapının gece kilidini kullanın (geceleri, hafta sonları vb.)
  • Döner kapının paspasını düzenli aralıklarla temizleyin
  • Elbette döner kapıya düzenli bakım yapılmasını öneriyoruz.