Uzmanlarla görüşme: Yeni F 1200+ motorunun geliştirilmesi ve avantajları

GEZE çözümleri her zaman tutarlı şekilde mimarların, planlamacıların, montajcıların, işletmecilerin ve kullanıcıların ihtiyaçlarına yöneliktir. Bu müşteriye yönelik olma özelliği, F 1200+ havalandırma motorunun geliştirilmesinde de bizim için belirleyici oldu. Bu röportajda, ürün müdürü Dawina Lebsanft, geliştirme mühendisi Manfred Glänzer ve pencere geliştirme ekip lideri Konrad Specht, yeni pencere motorunun nasıl ortaya çıktığını, neler yapabildiğini, tabandan tavana pencerelerin çalışmasını önemli ölçüde nasıl basitleştirdiğini, böylece sürdürülebilir modern cephe tasarımı için nasıl ideal motor haline geldiğini açıklıyor.

F 1200+ daha ilk bakışta bile kaliteli ve estetik olduğu izlenimini veriyor. Tasarımda sizin için hangi yönler önemliydi?

Ödüllü tasarım. Ergonomik biçimli şık motor için Iconic Award

Güzel biçimli F 1200+ her RAL renk tonunda temin edilebiliyor ve bu sayede tam olarak binanın mevcut profiline uygun hale getirilebiliyor.

Dawina Lebsanft: Çoğu GEZE ürünü, mimariye olabildiğince göze çarpmayacak şekilde entegre olması için tasarlanmıştır. Bu durum F 1200+ motorunda farklıdır. Motor, pencerede estetik bir kontrol ünitesi olarak algılanmalı ve her şeyden önce kullanımı rahat, ergonomik ve kolay anlaşılır olmalıdır. F 1200+, pencere motoru olma görevine ek olarak, pencerenin dönüş konumuna manuel olarak rahatça getirilmesini sağlayan bir kontrol ünitesi ve kol görevi de görür.

Manfred Glänzer: Kesinlikle, bu yüzden motor ergonomik olarak bu şekilde tasarlanmıştır, öne doğru kavislidir ve arkaya doğru incelir.

Konrad Specht: Malzeme olarak da kaliteli malzemeler seçmeye odaklandık. Ayrıca F 1200+, pencere veya bina cephesi profiline uyması için çeşitli renklerde mevcuttur.

Yeni F 1200+ motorunun güçlü yönleri ve avantajları nelerdir?

D.L.: Bir yandan uygulamanın kendisi, çünkü F 1200+, özellikle çift açılımlı ağır döner pencereler için GEZE'nin ilk otomatik motorudur. Öte yandan, ev balkonlarında bulunanlar gibi, daha büyük standart pencereler ve hatta kanatlı kapılar da kolayca, güvenli ve sessiz şekilde kullanılabilir. Genel olarak, yeni pencere motoru öncelikle çok katlı komple binaları birden fazla katla donatmak isteyen müşterilere yöneliktir.

M.G.: Pencerenin dönmesini engelleme, yani sadece pivot açılıma izin verme özelliği, F 1200+ motorunun çok özel bir yönüdür. Motorumuzla bunu yapmanın iki yolu vardır: yazılım aracılığıyla veya motordaki bir kilit aracılığıyla mekanik olarak. Örneğin bir kamu binası düşünün; kullanımın ve binanın güvenliğini sağlamak için pencereler sadece pivot açılımlı olmalı, tamamen açılmamalıdır. Ancak temizlik şirketi geldiğinde, Facility Management veya bina görevlisi bir anahtar aracılığıyla dönme işlevini kolayca etkinleştirebilir.

D.L.: Ayrıca pencere motoru anlaşılması kolay bir çalışma konseptine sahiptir. Bu sayede, motor, çalışma sırasında kullanıcıyı yönlendirir, böylece sadece ilgili pencere durumu için o anda seçilebilir olan basma butonu aydınlatır. Örneğin pivot açılımlı pencerenin aynı anda dönüş konumunda açılması, böylece yanlışlıkla asılı kalması imkansızdır.

Açılış göstergemiz pencere motoru piyasasında tamamen yenidir: LED ekran bana penceremi ne kadar açtığımı görsel olarak gösterir. Ve elbette pencerenin tekrar tamamen kapanıp kapanmadığı da gösterilir.

Konrad Specht, Pencere Geliştirme Ekip Lideri
Hareket ve parlaklık sensörleri, butonların aydınlatmasının doğru anda ve uygun parlaklıkla gösterilmesini sağlıyor.

Hareket ve parlaklık sensörleri, butonların aydınlatmasının doğru anda ve uygun parlaklıkla gösterilmesini sağlıyor. © GEZE GmbH

Anahtar kelime "Akıllı Bina" – F 1200+ bu bağlamda ne gibi avantajlar sunuyor?

D.L: Havalandırma motoru, IQ box KNX aracılığıyla bir bina idare sistemine kusursuzca entegre edilebilir. Böylece pencereler merkezi olarak kontrol edilebilir. Bir bina idare teknolojisi üzerinden kontrol veya diğer durum mesajları LED ekranda görülebilir. Ekran açık mavi yanıyorsa motoru kullanıcı tarafından basma butonla doğrudan çalıştırılıyor demektir. Ekran koyu mavi olduğunda pencere motoru o anda merkezi olarak kontrol ediliyor demektir.

K.S: Açma ve kapama neredeyse gürültüsüzdür. F 1200+, büyük ve ağır pencereleri hareket ettirmek için gereken güce rağmen şu anda GEZE'nin en sessiz pencere motorudur. Otomatik işlevde motor 38 desibel ile fısıltı aralığındadır.

D.L.: Bina idare teknolojisine entegrasyon sayesinde, F 1200+ ile donatılmış pencereler günün belirli bir saatinde veya rüzgar ve yağmur sensörleri aracılığıyla otomatik kapatılabilir veya açılabilir. Bu sayede bina işletmecileri enerji tasarrufu sağlayabilir: Yarın yine 35 santigrat derece olacağını düşünün. Geceleyin pencereleri otomatik pivot konumuna alabilir ve böylece binayı doğal havalandırmayla önceden soğutabilirsiniz, kimsenin sabah hemen klima cihazını açmasına gerek kalmaz.

M.G.: Ve fiilen elektrik kesilirse motorumuz bir alyan anahtar kullanılarak pencereleri manuel kapatma seçeneği sunar.

F 1200+ motoru da binanın engelsiz erişilebilirliğini destekliyor mu?

D.L.: Evet, F 1200+ ile pencerelerin engelsiz erişimli kullanımı bizim için çok önemliydi. F 1200+ hem dikey hem de yatay monte edilebilir. Bu yüzden motoru, tekerlekli sandalyedeki insanların da rahatça kullanabileceği şekilde konumlandırmak için gerekli esnekliğe sahibim.

F 1200+ motorunun tüm ürün ayrıntılarını öğrenin

Böyle bir pencere motorunu geliştirme projesi nasıl ortaya çıktı?

K.S.: Proje, somut bir müşteri ihtiyacından doğdu. Birkaç yıl önce bir işletmeci, binasında dört veya beş bin pencereyi mekanik aksesuarımız F 1200 ile donatmıştı. Komple bir yenilemenin parçası olarak, bu pencereleri bir şekilde otomatik hale getirebilme isteği doğdu. Elbette bu ödevi üstlendik, GEZE Power lock kilit motoruna dayalı bireysel bir çözüm geliştirdik. Bu talep her şeye ön ayak oldu.

Müşteri talebi ve proje bize ürün portföyümüzü tamamlamamız gerektiğini gösterdi. F 1200 çok başarılıydı, hâlâ da öyle, ancak trend tabandan tavana büyük pencerelerin otomatikleştirilmesi yönünde. Bu da rahat, anlaşılması kolay ve güvenli şekilde kullanılabilen motorlu bir çözümü ifade ediyor.

Dawina Lebsanft, Pencere Teknolojisi Ürün Müdürü

Evet, peki o zaman geliştirme süreci nasıldı?

D.L.: Bir geliştirme projesine başlamadan önce ürün yönetiminde bir pazar analizi yaparız. Bunu uluslararası satış ve pazarlama bölümümüzle birlikte koordine ederiz. Bu durum F 1200+ için de geçerliydi. Çünkü her şeyden önce, ulusal ve uluslararası düzeyde bir müşteri ihtiyacının var olup olmadığı hakkında ayrıntılı bilgiye ihtiyacımız var. Analiz edilen gereksinimler ve bilgiler şartname defterinde toplanıp işlenir.

M.G.: Evet, bu yaklaşım çok önemlidir. Bununla, yeni F 1200+ motorunun tam olarak ne yapabilmesi gerektiğini belirlenir. Bu temele dayanarak fiili geliştirme süreci başladı: Gereksinimler konseptlere dönüştürülerek süreç başladı. Örneğin motor kullanıcı ile "iletişim" kurabilmeli, kullanım kesinlikle anlaşılır olmalıdır.

Videoda F 1200+ motorunu daha da yakından tanıyın

F 1200+ tam olarak, üstelik de uluslararası kullanıcı gruplarının ihtiyaçlarına göre geliştirildi.

F 1200+ tam olarak, üstelik de uluslararası kullanıcı gruplarının ihtiyaçlarına göre geliştirildi. © GEZE GmbH

Modern cephe tasarımı, mekanlarda maksimum gün ışığı ve rahatlık sağlayan, boydan pencere elemanlarını tercih ediyor. Bu trend için F 1200, büyük ve çift ve pivot açılımlı pencerelerle kullanılabilecek en iyi aksesuar.

Modern cephe tasarımı, mekanlarda maksimum gün ışığı ve rahatlık sağlayan, boydan pencere elemanlarını tercih ediyor. Bu trend için F 1200, büyük ve çift ve pivot açılımlı pencerelerle kullanılabilecek en iyi aksesuar. © GEZE GmbH

Ve sonraki adımda bundan bir prototip mi ortaya çıktı?

K.S.: Aynen öyle. Ancak bunu bir bitmiş ürün olarak düşünmemek gerekir. Diğer birçok üründe olduğu gibi, F 1200+ motorunun tekil aksamlarını ve bileşenlerini prototip olarak bir araya getirdik.

D.L.: Daha sonra bu prototiplerle kullanılabilirlik testleri de gerçekleştirdik. Kullanım ve işlevlerin çalışması analiz edilip test kullanıcılarına örneğin şöyle sorular soruldu: Ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?” Veya "Ekranın boyutu ve parlaklığı nasıl?” Bu testlerden elde edilen bulgular daha fazla geliştirmeye çok yardımcı oldu. Testçilerin motoru nasıl çalıştırdıkları, analiz ettikleri ve buldukları bana ilginç geldi. Bu geri bildirime dayanarak, pencere motorumuz için en iyi kullanımı elde edene kadar kullanımda düzeltmeler yaptık.

M.G.: Evet, ayrıca bazıları, örneğin kahve makinelerinin çalışması gibi, kısmen alışılmışın dışında düşündü. Burada bakıp karşılaştırdık: Hangi basma butonlar yanıyor, kullanıcı nasıl yönlendiriliyor, kullanıcı ile ürün arasında hangi etkileşimler gerçekleşiyor? Çok çeşitli ürünler ve uygulamalar bize ilham veren itici güçler sağladı.

Kullanılabilirlik testlerinde kısmen alışılmışın dışında düşündük ve karşılaştırdık: Kullanıcı nasıl yönlendiriliyor, kullanıcı ile ürün arasında hangi etkileşimler gerçekleşiyor? Çok çeşitli ürünler ve uygulamalar bize ilham veren itici güçler sağladı.

Manfred Glänzer, Pencere Teknolojisi Geliştirme Mühendisi

Prototipten seri üretime giden yol nasıldı?

K.S.: Prototip aşamasından seri üretime hazır bir ürüne giden yol hâlâ oldukça uzun. Fiili sanayileştirmeden önce F 1200+ motoru B-modeli doğrulamasıyla ilk kez tamamen bir araya getirildi. Bu şekilde, işlevsel motoru gerçek pencerelerde sıkı test edebilme imkanı bulduk. Bu aşamada, şartname defterinde belirtilen standartların yerine getirilmesi de söz konusudur. Bu oldukça zorlayıcıydı çünkü F 1200+ motoru aynı zamanda tüm uluslararası standartları karşılamalıydı ki tüm pazarlara tek bir ürünle hizmet verebilelim. Bunu da başardık.

D.L.: Evet, gurur duyduğumuz bir ürün geliştirdik ... şimdi motorun büyük pencereleri, dolayısıyla modern cephe tasarımını otomatikleştirmeye hazır olmasından mutluluk duyuyoruz. 

Sayın Lebsanft, Sayın Specht, Sayın Glänzer, röportaj için çok teşekkür ederiz!

Teknik özellikler ve indirilenler bölümüne git