Örnek Çalışmalar

Bina restorasyonunda kullanılan GEZE kablosuz sabitleme sistemleri

Tarihi binalardaki inşaatlar genellikle tavan duman dedektörleri gibi yangından koruma çözümleri için karmaşık kablo döşeme çalışmaları gerektirir. Sabitleme sistemlerine yönelik test edilip onaylanan FA GC 170 telsiz sistemimiz, koruma altındaki Dortmund metal endüstrisi meslek odası genel merkezinin yenilenmesi ve modernizasyonu sırasında başarıyla kullanılmıştır ve mükemmel bir kablosuz alternatiftir.

Sabitleme sistemlerine yönelik FA GC 170 telsiz sisteminin avantajları:

 • duvara monte dedektörler kablo tesisatı gerektirmez
 • ayrıca kablo döşemeye, duvar delmeye gerek kalmaz
 • basit iyileştirme
 • inşaat işçiliğinden ve maliyetlerinden kaçınılır
 • koruma altındaki binalar için ve/veya yapısal değişikliğin makul olmadığı/istenmediği durumlar için ideal çözümdür
 • Planlama kesinliği: yangın emniyetli tasarım ve kapı kullanımındaki değişiklikler
 • belirli yapısal koşullara yönelik esnek sistem tasarımı: yangın alarm sistemlerine yönelik Avrupa DIN EN 54 25 standardı uyarınca test edilmiştir
 • Genel tasarım sertifikasıyla (DIBt) GEZE sabitleme sistemlerine yönelik telsiz sistemi
 • düşük bakım: 5 yıl pil ömrü

Koruma altındaki Gründerzeit villasının modernizasyonu

Dortmund metal endüstrisi meslek odası genel merkezi, koruma altındaki klasik bir villada bulunmaktadır. Tuğla binada yapılan çalışma "eski güzel günleri" anımsatır ve modern çalışma ortamımızdaki en önemli konulara odaklanmaktadır. Bina, 1894 yılında, Almanya'da hızlı endüstriyel genişleme sırasında inşa edilmiştir. Gösterişli ön cephesi, üzerinde cumba penceresi bulunan kemerli girişi ve yüksek tavanlarıyla zengin Prinz-Friedrich-Karl-Strasse bölgesinde inşa edilen ilk endüstriyel villadır (1900'lü yıllarda inşa edilmiştir). Günümüzde, bu şehir konağı koruma altındadır ve bu nedenle bakım, yenileme ve modernizasyon çalışmaları açısından güçlükler mevcuttur.

Yeni kapı sistemleri ve optimum yangından koruma sayesinde daha fazla kolaylık

Telsiz sistemi kiti FA GC 170, koruma altındaki binalar için ideal çözümdür.

Telsiz sistemi kiti FA GC 170, koruma altındaki binalar için ideal çözümdür. © Annika Feuss / GEZE GmbH

Meslek odasının "konutu" artık modern teknoloji ve kullanım taleplerini karşılamıyordu. Yenileme ve modernizasyon projesi, bu üç katlı ofis binasının yaklaşık 20 odasına yeniden hayat vermiştir. GEZE kapı teknolojisi, kullanıcılara ve ziyaretçilere modern kapı kolaylığı ve gerekli yangından koruma uyarınca optimum güvenlik sunarak binayı daha "yaşanası" kılmaktadır.

Otomatik yangından koruma kapılarına sahip yeni yangından koruma konsepti

Bina yeni bir amaçla kullanılacağı için yenilik çalışması kaçış yolları ve yangın önleme sonlandırmaları için yangından koruma konseptinin yeniden düşünülmesini gerektirdi. İstenen geçiş kolaylığını ve açık bir atmosfer oluşturmak için yeni yangından koruma kapılarının günlük kullanım sırasında sabitleme mekanizmaları ile açık tutulması ancak elbette acil bir durumda otomatik olarak kapatılması gerekti. Tüm bunlar sabitleme sistemleri sayesinde mümkündür: otomatik kapı sabitleme mekanizmaları, manuel olarak veya yangın halinde duman şalteri serbest bırakılıp güvenle kapatılana kadar yangın önleme sonlandırması kapılarını açık tutmaktadır.

GEZE kapı panik kolları ve sabitleme mekanizmalarıyla daha yüksek güvenlik ve geçiş kolaylığı

Otomatik ve manuel kanatlı kapı sistemleriyle yangın sonlandırması için güvenilir yangın koruması ve engelsiz erişilebilirlik:

 • otomatik kapı sabitleme mekanizmaları ve panik kolları sayesinde günlük kullanım sırasında açıktır ve engelsiz erişilebilir
 • yangın halinde yangın ve duman geçirmez kapılar otomatik kapanır

Tarihi binalardaki restorasyonlar beraberinde güçlükler getirmektedir

Telsiz sistemi kiti FA GC 170, belirli yapı koşulları için esnek sistem tasarımına olanak tanımaktadır.

Telsiz sistemi kiti FA GC 170, belirli yapı koşulları için esnek sistem tasarımına olanak tanımaktadır. © Annika Feuss / GEZE GmbH

Yenileme kısa süre içinde soru işaretleri oluşturdu: koruma altındaki bu tarihi ve mimari mücevherdeki sabitleme sistemine sahip yangından koruma kapısından beklenen özel talepler en iyi şekilde nasıl karşılanır? Yüksek tavanlar ve lento ile tavan arasındaki boşluğun bir metreden çok fazla olması nedeniyle kapının iki tarafında ek tavan duman dedektörleri gerekiyordu. Bu senaryoda tavanda ek kablo kılavuzlarından kaçınmak mümkün değildi. Bina işletmecileri, kapı imalatçıları ve planlayıcılar bu nedenle bazılarında kirişler bulunan tarihi tavanlara dokunmama güçlüğüyle karşı karşıya kaldılar.

Çözüm: sabitleme sistemleri için telsiz sistemi

GEZE FA GC 170 telsiz sistemi, ek kabloya ihtiyaç duymama avantajına sahiptir. Lentoya takılan ve tavana monte dedektörler ve/veya elle tetikleme mekanizmaları arasında kablo bağlantılarına gerek kalmadı ve kurulum, iyileştirme ve yeniden inşa çalışmaları çok daha kolay hale gelmiştir.

Sabitleme sistemleri için kolay telsiz sistemi kurulumu

GEZE Servisi, yangından koruma için gereken ek yangın dedektörlerinin tavana takılmasının daha kolay olacağına kanaat getirdi. Sabitleme sistemlerine yönelik FA GC 170 telsiz sisteminin tüm bileşenleri, telsiz modülü üzerinden mevcut kapı kapatma sistemine bağlanır. Böylece FA GC 170 optimum bir iyileştirme çözümüdür: binadaki diğer yangın önleme sonlandırmalarındaki lentoya takılan dedektörlerin kablosuz modülüne kablo kullanılmadan tavan duman dedektörleri ve tetikleme üniteleri bağlanabilir ve pahalı kablo döşeme inşaatına ihtiyaç kalmamaktadır.

Wireless kit FA GC 170 ürününe gidin

Yangından koruma kapılarının kurulumu daha kolay ve daha hızlı yapılamazdı. Kapıların aynı zamanda erişilebilir olmaları ve gerekirse açık tutulmaları da gerekmektedir. GEZE kablosuz sabitleme sistemleri, yüksek tavanların gerektirdiği ek tavan duman dedektörleri için duvarların delinmesine ihtiyaç kalmaması anlamına geldi. Koruma altındaki binanın yapısal bütünlüğüne dokunmadan güvenli ve onaylı bir sistem kullandık ve hem işçilik hem de maliyet tasarrufu sağladık.

Gerhard Kämper, kurum içi teknisyen ve yenileme eş organizatörü

Genel tasarım sertifikasıyla DIN onaylı telsiz sistemi

Sabitleme sistemleri için FA GC 170 telsiz sistemi

Sabitleme sistemleri için FA GC 170 telsiz sistemi

Yangın alarm sistemlerine yönelik Avrupa DIN EN 54 25 standardı uyarınca test edilmiş telsiz bileşenlerine sahip sabitleme sistemleri için benzersiz çözümler sunmaktayız. Yenilikçi GEZE telsiz sistemi sayesinde, genel tasarım sertifikasıyla (DIBt) GEZE sabitleme sistemleri için alternatif uzatmalardan veya yönergelere uymayan ya da onaysız genişlemelerden ve projeyle ilişkili maliyet oluşturan ve zaman alan onay ve izin süreçlerinden kaçınabildik.

Sabitleme sistemlerine yönelik FA GC 170 telsiz sistemi aşağıdakileri garanti etmektedir:

 • yangın alarm sistemlerine yönelik Avrupa DIN EN 54 25 standartları uyarınca test
 • genel tasarım sertifikasıyla (DIBt) GEZE sabitleme sistemlerine yönelik telsiz sistemi
 • beş yıllık uzun pil ömrü sayesinde düşük bakım maliyetleri

Kapı kapatma sistemleri ve yangından koruma için bireysel servis konseptleri

GEZE olarak optimum yangın ve duman koruma çözümleri sağlanmasına katkıda bulunabileceğimiz kilit bir unsur bulunmaktaydı: müşteri ve ortaklarımızla sürekli iletişim halinde olmamız. Uzmanlığımız ve deneyimimizle farklı bina türlerinde ve kullanımlarında katkıda bulunabilmek ve böylece en iyi çözümü sunabilmek için yaklaşan ve gelecek projelerdeki güçlükler hakkında müşterilerimiz ve ortaklarımızla sürekli olarak iletişim halinde bulunuruz.

Birlikte çalışarak optimum çözümler için uzmanlığı bir araya getirme

Projenin ilk aşamalarından itibaren tüm meslek kollarını dahil ettik. Bu durum, hiçbir gerekliliğin veya sorunun unutulmamasını, ilham verici hiçbir fikrin göz ardı edilmemesini ve verimli bir ağ için süreçlerin el ele ilerleyebilmesini sağladı. Bu tarihi bina ve özel durumları için Nordwalde'deki Dömer Metallbau GmbH kapı uzmanlarıyla birlikte çalışarak manuel ve otomatik yangından koruma kapıları ve telsiz dedektörlere sahip yangın kapısı sabitleme sistemleri için telsiz sistemi ekledik.

GEZE'den kapı sistemlerine yönelik kapsamlı hizmet

Hizmetimiz, telsiz sistemleri sağlamakla bitmez: tüm bileşenler için özelleştirilmiş servis ve bakım ile erişilebilir yangından koruma kapıları ve sabitleme mekanizmalarını tüm kullanım ömürleri boyunca desteklemekteyiz.

GEZE, tüm kapı kapatma sistemleri için 'kapsamlı, sorunsuz paket sunmaktadır' ve aşağıdakileri vaat etmektedir:

 • tutarlı yüksek kullanılabilirlik
 • güvenilir emniyetli kullanım
 • değer koruma ve daha uzun hizmet ömrü

Dortmund'da "sanayici villası" binasındaki GEZE Ürünleri

 • Duman dedektörlü manuel ve otomatik kanatlı kapılar (entegre ve görünmez): TS 5000 kapı hidroliği ve Slimdrive EMD-F/R kanatlı kapı çalıştırma sistemleri
 • FA GC 170 telsiz sistemi - Kapı başına elemanlar: Kablosuz iletişim için 1 adet GC 171 telsiz modülü ve 2 adet GC 172 telsiz, tavana monte duman dedektörü