Kesinlikle sessiz – yeni TS 5000 SoftClose kapı kapatıcı

Kullanılan kapı kapatıcılar fazla dikkat çekmemelidir çünkü kapılar bunlarla güvenilir ve olabildiğince sessiz şekilde, geçiş kolaylığından ödün vermeden kapanmalıdır. Ancak bazı mekan koşulları, kapının sessiz ve güvenli bir şekilde kapanmasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle ürün yelpazemizi artık genişlettik, başarısı kanıtlanmış TS 5000 kapı kapatıcıya ek olarak, yeni bir çeşit olan TS 5000 SoftClose'u piyasaya sürdük. Kapı teknolojisi alanındaki ürün müdürü Alexander Müller, kendisiyle yapılan bir röportajda, TS 5000 SoftClose'un avantajlarından, imalatçılar ve işletmecilere yönelik özelliklerinden söz ediyor.

Kapı teknolojisi alanındaki uzmanımız: Alexander Müller

Kapı teknolojisi alanındaki uzmanımız: Alexander Müller © GEZE GmbH

Alexander Bey, kapı kapatıcı denilince birçok kişinin aklına önce kapı çarpmaları geliyor. Özellikle bina işletmecisi, kapı kapatıcılara rağmen kapıların turnikelerde nasıl güvenli şekilde kapandığı sorusuyla ilgilenmektedir. Bu konuları biliyorsunuz, değil mi?

Alexander Müller: Konuyu elbette biliyoruz. Ne de olsa, yeni TS 5000 SoftClose kapı kapatıcımızın geliştirilmesinin nedeni de buydu. Tüm apartmanları, ofis binalarını, hastaneleri veya huzurevlerini, özellikle dinlenmeye ihtiyaç duyulan tüm ortamları düşünün. Buralarda kapılar sessizce ama aynı zamanda güvenli bir şekilde kapanmalıdır. Bu, turnikelerde bile, yeni kapı kapatıcımızla güvenilir bir şekilde mümkündür. Bu şu ana kadar neredeyse çözülemez bir sorundu: İki kapıdan biri kapanıp diğer kapının kapı kapatıcısı oluşan dinamik basınca karşı kapanmak zorundaydı. Ya da ikinci turnike kapısı hala açık kalıp kapanma işlemi önlenmezdi. Kapı kapatıcıyı durum 1'e ayarlarsanız, durum 2'de kapı yüksek sesle çarpar. Ya da düzgün kapanmayabilir. Ayar denemeleriyle ne kadar zaman harcandığını düşünmek bile istemiyorum. Basınç tahliye vanaları bir ölçüde yardımcı olur, ancak elbette ek masrafa yol açar. Bir sabitleme sistemiyle kapı açık tutularak diğer kapı çok iyi ayarlanabilir ancak burada da masraflar artar. TS 5000 SoftClose ile piyasadaki bu çok yaygın soruna nihayet iyi bir çözüm getirmiş olduk.

Halihazırda TS 5000 zaten var, TS 5000 SoftClose şimdi onunla rekabet mi ediyor?

Alexander Müller: Hayır, hiçbir biçimde. TS 5000 zaten çok yönlü ve piyasada en çok satanlardan biri, elbette var olmaya devam edecek. Şu noktanın altını çizmeliyiz: TS 5000 SoftClose, TS 5000'in yerini almayacak, sadece – ihtiyaca göre – onu genişletecektir. TS 5000 SoftClose'u, kapıların yine de güvenli ve tercihen sessizce kapanması gerektiği değişen basınç koşullarına sahip zorlu kurulum durumları için öneriyoruz. Gereksinimleri mükemmel bir şekilde birleştiriyor. German Innovation Award ve Iconic Award ödüllerini kazanmış olması boşuna değil.

Alexander Müller, TS 5000 SoftClose'un birbirleriyle mükemmel uyumlu vanalarını gösteriyor.

Alexander Müller, TS 5000 SoftClose'un birbirleriyle mükemmel uyumlu vanalarını gösteriyor. © GEZE GmbH

TS 5000 SoftClose'u bu kadar özel yapan nedir?

Alexander Müller: Güvenli ve sessiz kapatmayı bu kadar kusursuzca birleştirmeyi başarmasıdır! Güvenlik sıklıkla gürültü pahasına olur ancak durum böyle olmak zorunda değildir. TS 5000 SoftClose, inovatif şekilde koordine edilmiş vanalarla burada puan kazanmaktadır. Bu şunu ifade eder: hâlâ iki vanamız var ancak bunlar birbirinden ayrılmış durumda. Açılma açısının son 15 derecesi, kapı kanadının diğer hızından tamamen bağımsız olarak ayarlanır. Son kapanma hızı, kapının kapanması için çok önemli olan bu son 15 dereceye kadar serbestçe ayarlanabilir. Bu şekilde, kapı kontrollü olarak kapanabilir. Ve imalatçı için en iyisi: Bunun, kapı kanadının kapanma hızının 180 ila 15 derece arasında ayarlanmasıyla ilişkilendirilmeden sağlanmasıdır. Bu sayede kapı kapatıcının ayarı oldukça sabittir.

Kapı kapatıcılarla ilgili iki zorluk, bir yandan yangından korunma gerekliliklerini karşılamak için kapının güvenli şekilde kapanması gerektiğidir. Diğer yandan, kapı hangi değişken basınç durumlarına maruz kalırsa kalsın, bir çarpmayla kilitlenmemelidir.

Alexander Müller, GEZE'de kapı teknolojisi alanında ürün müdürü

TS 5000 SoftClose'u videoda daha yakından tanıyın

Peki özellikle imalatçılar TS 5000 SoftClose'dan faydalanıyor mu?

Alexander Müller: İmalatçı tüm işlevleri kolayca erişilebilir şekilde ön taraftan ayarlayabilmekten memnuniyet duyacaktır. Ayrıca son kapanma hızını ayarlamak için tek bir vana yeterlidir, ek montaj parçalarına gerek yoktur. Bu sayede montajı daha hızlı yapılır. Bu, özellikle bir binaya çok sayıda kapı kapatıcı monte edilirken zamandan ve paradan tasarruf sağlar. TS 5000'i zaten bilen veya kullanan herkes için özellikle kolaydır çünkü TS 5000 SoftClose ailenin bir parçasıdır. Delme şablonu ve aksesuarları aynıdır, TS 5000'in kayma rayları TS 5000 SoftClose için de kullanılabilir. Yükseltme bu nedenle oldukça basittir.

Bir binanın işletmecisi de bundan kesinlikle faydalanır. Çünkü binanın sorunsuz ve güvenli kullanımını sağlar, işletme ve bakım giderleri düşüktür. Ayrıca ek bileşenler için ilave masraf yoktur. Bunun yanı sıra, basit montaj sayesinde çalışma kesintiye de uğramaz. Son olarak, işletmeciler artık kapıların çarpması nedeniyle şikayetlerle uğraşmak zorunda kalmaz.

İmalatçı, tüm işlevleri kolayca erişilebilir şekilde önden ayarlayabilmekten, son kapanma hızını tek bir vanayla kontrol edebilmekten memnuniyet duyacaktır.

Alexander Müller, GEZE'de kapı teknolojisi alanında ürün müdürü

TS 5000 SoftClose'dan yararlanan mimarları da unutmamak gerekir: Mimarlar zorlu ortam koşulları için mükemmel bir kapı kapatıcı çözümü aradıklarında TS 5000 SoftClose'u kullanmaktan kesinlikle mutlu olacaklardır. Uygulama seçenekleri önemli ölçüde genişletilmiştir. TS 5000 SoftClose, TS 5000 ile aynı boyutlara sahip olduğundan her zamanki zarif ve kaliteli GEZE tasarımında tutarlı şekilde türdeş bir harika görünümü bir binada sürdürüyoruz.

Sayın Müller, röportaj için çok teşekkürler!

TS 5000 SOFTCLOSE İLE İLGİLİ TÜM ÜRÜN AYRINTILARI