Giriş kontrolü - alanlardaki maksimum kişi sayısının güvenli yönetimi

İdare tarafından bir odadaki insan sayısı için uygulanan üst sınırlar, halka açık binaların işletmecileri için yeni sorular ortaya çıkarır. Zaten maksimum sayıda insan içeride olduğu için insanların dışarıda beklemesi nasıl sağlanabilir? Ve otomatik bir sistem, bir binaya şimdi tekrar girilebileceğini kesin doğrulukla nasıl gösterebilir?

Yolların ve insan gruplarının kontrolü

Alışveriş merkezlerindeki müşteri akışı kısmen kapı sistemleri tarafından kontrol edilir.

Türkiye İstanbul’daki Akbatı Alışveriş Merkezi’nde yer alan otomatik kapı sistemi © Tarık Kaan Muşlu / GEZE GmbH

Kamu binalarındaki insanları ayırmaya yönelik olan müşteri akış kontrolü ve konseptler, işletmeciler için her zaman önemli bir rol oynamıştır. Koronavirüs salgını, bu konuları giderek daha fazla ön plana getirdi çünkü müşteri akış kontrolü, müşteri sayısını ve izledikleri rotaları analiz etmeyi ve bunları buna göre yönetmeyi ve kontrol etmeyi sağlar. Akış kontrolü binalara girişleri yönetir - çok sayıda insan olsa dahi. Bu genellikle dönergeçit veya döner kapı gibi özel turnikleler kullanılarak sağlanır. Turnikelerin temel görevi, sadece yetkili kişilerin bir binaya veya odalara kontrollü ve güvenli bir şekilde girmesini sağlamaktır.

Daha iyi bir alışveriş deneyimi için yavaşlatma

Müşteri akış kontrolü ve ayırma kavramları, müşterilere veya ziyaretçilere alan sağlamakla ilgilidir: örneğin, havaalanlarının, mağazaların veya girişlerindeki döner kapılar girişi yavaşlatır ve sürekli bir ziyaretçi akışı sağlar. Örneğin, alışveriş merkezine aynı anda çok sayıda insan girerse, müşterilerin alışveriş deneyimini etkileyen sürekli sıkışıklıklar olur. Böyle bir durumda, turnike her bir müşterinin diğer insanlarla çevrili olmadan alana ayrı ayrı girmesine izin verir ve böylece onlara sunulan mağazaları daha iyi görme imkanı sağlar. Bu sistemler genellikle kişi sayımıyla birleştirilir, ancak çoğunlukla müşteri akışını optimize etmek için yalnızca istatistiksel nedenlerle kullanılır. Aşağıdaki hususlar perakende sektörü için ilgi çekicidir: Mağazaya kaç müşteri, hangi saatlerde giriyor? Müşterilerim hangi yolları, hangi saatlerde izliyor? Bununla birlikte, bu sistemlerin çoğu şu anda belirli bir personel sayısına ulaşıldığında kapıları otomatik olarak kapatarak giriş kontrolü sunmaz.

Girişe izin verilmiyor mu? Yetkilendirme, geleneksel giriş kontrolü ile kontrol edilir

Hepimiz resepsiyondaki dost canlısı beyefendiye, zarif opera görevlisine veya yapılı fedaiye aşinayız. Giriş kontrolü bazı yerlerde hala ‘manuel’ yapılır. Bu, çoğunlukla bir ayrıcalık veya hizmetle ilgili olduğundan, yalnızca yetkili kişilere giriş garanti edilmelidir. Daha geniş bir bağlamda, yetkilendirmenin kontrolü dijital erişim kontrol sistemleri tarafından giderek daha fazla gerçekleştirilmektedir - örneğin stadyumların girişlerinde veya havaalanlarında. Örneğin, virüs bulaşmasını önlemek için insanlar arasındaki mesafeyi korumak veya sayıları belirli bir çalışan sayısıyla sınırlandırmak için özel giriş yönetimi uygulamak geçmişte o kadar önemli değildi. Öncelikle amaç, erişim yetkisini güvenli ve hızlı bir şekilde kontrol etmektir. Kapılar ancak başarılı bir kontrolden sonra açılır.

Kontrolü ve yetkilendirmeyi birleştirmek: yeni bir gereksinim yaratıcılığı teşvik eder

Birçok perakendeci  kişi sayısını düzenlemek için klasik giriş kontrol unsurlarını kullanır. Genellikle, girişlerde bulunan ilave personel bir binada kaç kişi olduğunu sayar. Bir müşteri mağazadan ayrılırsa, bir başkasının alana girmesine izin verilir - genel olarak hatalara neden olan zaman alıcı bir görev. Diğer mağaza işletmecileri, insan sayısını düzenlemek için sınırlı sayıda alışveriş arabası veya sepet kullanırlar. Alternatif olarak, mağazaya girişe şu anda izin verilip verilmediğini gösteren kendilerince oluşturulmuş trafik ışığı sistemlerine güvenirler.

GEZE Counter - dijital giriş kontrolü için profesyonel çözüm

GEZE Counter ile yetkilendirme ve müşteri akış kontrolü olanaklarını sezgisel olarak birleştiren bir çözüm sunuyoruz. GEZE Counter, perakendecilerin geleneksel kapı işlevlerine bağlanarak, müşteri akışının etkili bir şekilde kontrol edilmesini sağlar ve aynı zamanda önceden tanımlanmış sınırlar aşıldığında girişleri engeller. Bu, perakendecilerin, örneğin Korona salgını sırasında, aynı anda tamamen işlerine konsantre olurken, düzenleyici talimatları uygulamasına olanak tanır.

GEZE Counter – faydaları ve avantajları

 • Kapının erişim kontrolü amacı ile açık bir fiziksel bariyer olarak kullanılması personelin rahat etmesini sağlar ve emniyet hizmetlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır
 • Mevcut sistemlere entegre edilebilen modüler ve minimal müdahale sistemi
 • Mevcut maksimum izin verilen kişi sayısının esnek ayarı (üst sınır)
 • Düzenleyici talimatlara verimli ve güvenli uyum
 • Giriş alanındaki trafik ışığı fonksiyonu ile müşteriler için doluluk durumunun isteğe bağlı optik göstergesi

GEZE Counter ile giriş kontrolü nasıl çalışır?

GEZE Counter sensörleri, bir mağazaya giren veya çıkan her kişiyi kaydeder. Maksimum kişi sayısına ulaşılır ulaşılmaz giriş kapısı dışarıdan girişlere kapatılır. Mağazadan çıkmak hala mümkündür - ve acil çıkış yollarının emniyeti garanti altında kalır. Tanımlanmış bir alandaki maksimum kişi sayısına ulaşıldığında, otomatik kapıdaki LED çubuk dışarıda bekleyen insanlar için görsel bir sinyal olarak kırmızıya döner. Mekan boşalır boşalmaz kapıların kilitleri açılır. Kapıdaki ekran yeşile döner ve bekleyen kişilere artık mağazaya tekrar girebileceklerini gösterir.

Akıllı ağ bağlantısı ve yükseltme seçeneği

GEZE Counter Connect ağa bağlıdır ve kullanıcının gerçek zamanlı olarak çok sayıda ayar ve değerlendirme yapmasına izin verir. Sonuç olarak işletmeciler, akıllı telefonlarından maksimum kişi sayısını rahatlıkla düzenleyebilir, mevcut kapasiteyi görüntüleyebilir ve farklı görselleştirmelerde müşteri akışları hakkındaki istatistikleri alabilirler. GEZE Counter Connect, eksiksiz bir çözüm olarak veya mevcut sistemlere yükseltme olarak monte edilebilir. Tüm GEZE otomatik kapı sistemleri ve diğer üreticilerin birçok sistemiyle uyumludur*.

*Tüm GEZE sürme kapı sistemleri, GEZE Counter Connect ile donatılabilir. Öncelikle üçüncü taraf ürünlerin uyumluluğu kontrol edilmelidir.

GEZE Counter el ilanını indir (PDF | 438 KB)

GEZE Counter, değişen düzenleyici talimatlara esnek bir şekilde ayarlanabilir ve perakende işletmelerinin çalışmasının devamlılığını sağlar. Otomatik giriş kontrolü sayesinde çalışanlar şubedeki fiili görevlerine dönebilirler.

Sebastian Krannich, İş Çözümleri Müdürü / GEZE Counter Ürün Müdürü

GEZE Counter modüler giriş kontrol sistemi

GEZE Counter, birbiri üzerine monte edilen iki bileşenden oluşur - GEZE Counter Connect ve GEZE Counter Connect uzantısı.

GEZE Counter Connect

GEZE Counter bir binaya giren veya çıkan tüm insanları sayar.

GEZE Counter bir binaya giren veya çıkan tüm insanları sayar. © GEZE GmbH

Temel paket, sayaç sensör teknolojisi ve yüksek derecede doğruluk oranına sahip

 • sayma sistemini (sayma yönetimi) içerir

 • Maksimum kişi sayısını belirleyen yazılım

 • Ziyaretçi akışlarının oluşturulması ve değerlendirilmesi

Kapı bağlantısı, fiziksel bariyer olarak kapılı bir mantık kutusu aracılığıyla mevcut otomatik kapı sistemine bir yükseltme olarak takılır.

GEZE Counter Connect extension

Bir kırmızı ışık, girişin şu anda kapalı olduğunu gösterir.

Bir kırmızı ışık, girişin şu anda kapalı olduğunu gösterir. © GEZE GmbH

GEZE Counter Connect isteğe bağlı uzantısı ayrıca şunları sunar:

 • Trafik ışığı fonksiyonu aracılığıyla durum görüntülemesi
 • Girişe izin verilip verilmediğinin görünür şekilde tanınması

Uzun vadede karşılığını alabileceğiniz bir yatırım

GEZE Counter'in genel artı noktası: Bir binadaki kişi sayısı, her an iç mekandaki insanlar için "keyifli" olacak şekilde ayarlanabilir. İşletmeciler, örneğin mağazanın aşırı dolu olması nedeniyle Covid-19 enfeksiyonu riskini önlemek için herhangi bir zamanda ve bireysel olarak belirli üst sınırları kolayca belirleyebilir. GEZE Counter'in örn. mevsimsel veya güne özel bir uygulamada uzun süreli kullanımı uygundur. Örneğin, bir işletme personel eksikliğinden dolayı yetersiz kalıyorsa, sistem mağazadaki maksimum müşteri sayısını ayarlamak için kullanılabilir. Son olarak, GEZE Counter ile elde edilen veriler birçok şekilde değerlendirilebilir. Akıllı satış ve pazarlama uzmanları, müşteri akışlarını satın alma davranışlarıyla veya müşteri akışlarını günün ilgili saatiyle karşılaştırmak için burada devreye girer.

Sektöre özel tam paketler

GEZE, dijital giriş kontrolü için sistemleri entegre etmeye yönelik özel, sektöre özgü tekliflerle sizi destekler. İster yeni bir kapı sistemi planlayın, ister mevcut bir sistemi kontrol edin ve genişletin.

GEZE'nin eksiksiz hizmet paketi şunlardan oluşur:

 • Danışmanlık
 • Çözüm geliştirme
 • Proje planlaması
 • Ürünler
 • Kurulum
 • Satış sonrası hizmet.

Piyasadaki uzun yıllara dayanan deneyimimiz ve ilgili bilgi birikimimiz, bireysel olarak geliştirilen çözümlerde yansıtılır.

Bizimle iletişime geçin

Tam gerçekleştirme ve bakım hizmeti

GEZE, sistemlerin kurulumu ve bakımı için kapsamlı hizmetler sunar. Elbette, ilgili montaj kılavuzunu da hazır bulunduruyoruz.

GEZE araçlarına ve kaynaklarına git

En başından itibaren kapsamlı hizmet

GEZE, size sistemlerin planlanması, kurulumu ve bakımının yanı sıra özel çözümler için bireysel tavsiye ve hizmetler de sunar. Kabul kontrolünün modern uygulamasıyla ilgili talepleriniz ve ihtiyaçlarınız bizim için üstlenmekten mutluluk duyduğumuz zorluklardır.

GEZE hizmetlerine git