Döner kapılar - kapı planlamanız için doğru seçim mi?

İster bir döner kapı, ister bir dairesel açılır kanatlı kapı veya sürme kapı: yerine getirilmesi gereken yapısal ihtiyaçlar olduğunda, her kapı tipinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Bir döner kapı, kullanım amacınız için doğru seçim mi yoksa başka bir kapı tipine mi ihtiyacınız var? Doğru kapı çözümünü bulmanızda size destek oluyoruz.

Farklı döner kapıların hızlı kontrol karşılaştırması

Londra The Nadler Hotel’de Slimdrive EMD-F'li GEZE TSA 325 NT manuel döner kapı

Güvenilir ve otel atmosferi ile mükemmel uyum: Londra The Nadler Hotel’de Slimdrive EMD-F'li GEZE TSA 325 NT manuel döner kapı © Michael Molloy / GEZE GmbH

Yangından koruma, engelsiz erişilebilirlik veya kullanım sıklığı gibi kapı işlevleri, kapıların kendilerinden beklenenler kadar çeşitlidir. Her proje sırasında, planlamacılar ve mimarlar, bu karmaşık seçenek yelpazesinden en iyi yetenek ve işlev kombinasyonuna sahip kapı tipini seçme sorumluluğuyla karşı karşıyadır.

Manuel döner kapılar ve otomatik döner kapılar

Manuel döner kapılar kolay ve sessiz engelsiz erişebilirlik sağlar ve binaya zarif bir giriş olarak görev yapar. Daha az sayıda ziyaretçinin bulunduğu dar geçiş genişlikleri için en uygun olanıdır. Ayrıca, tasarıma bağlı olarak daha yüksek kullanım sıklıklarını da yönetebilirler.

Otomatik varyantlar, yüksek kullanım sıklığı ile mükemmel rahatlık sunar. Farklı çalışma modları ve ayarlar, otomatik döner kapıların herkes tarafından kullanılmasına olanak sağlar. Kapının temassız işlevselliği de önemli bir hijyen faktörüdür. Buna ek olarak, otomatik varyantlar otomatik hata tespiti sunar ve bina otomasyon sistemine entegre edilebilir.

Döner kapıların avantajları

Genelde döner kapılar öncelikle bina giriş alanlarında kullanılmaktadır. Tüm döner kapılar cereyana, sese, toza ve kire karşı olağanüstü koruma sağlar ve böylece binalarda enerji verimliliğini artırmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, bu kapı tipi yalnızca sınırlı durumlarda tek bir acil çıkış ve kurtarma yolu olarak uygundur. Bu durumda katlanır kanatlı ‘acil kaçış’ bağlantı varyantı gereklidir. Alternatif olarak, örneğin döner kapınıza ek olarak bir dairesel açılır kanatlı kapı planlayabilirsiniz. Bunu yaparak, tek başına döner kapılardan sağlanamayan engelsiz erişim de yaratmış olursunuz.

Döner kapılar - birçok endüstri için uygun bir çözüm

Varşova, Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi'ndeki GEZE TSA 325 GG komple cam manuel döner kapı

Zarif tasarım ve hava koşullarına karşı etkili koruma: Varşova, Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi'ndeki GEZE TSA 325 GG komple cam manuel döner kapı © Lukasz Janicki / GEZE GmbH

Manuel ve otomatik döner kapılar ofis binaları, alışveriş merkezleri, hastaneler ve oteller gibi çok çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. Tabii ki, her sektörün kendine özgü talepleri vardır ancak enerji verimliliği veya hava koşullarına karşı koruma gibi konular, her türlü binadaki dış mekana yönelik kapı çözümleri için önemlidir. Benzersiz tasarımları sayesinde, döner kapılar asla açık değildir, oda iklimini ve dış iklimi her zaman birbirinden ayırır. Bu da binaların enerji verimliliğini artırır ve dikkate değer maliyet avantajları sağlar. Buna ek olarak, giriş alanlarında konforlu bir oda iklimi yaratmaya yardımcı olurlar ve bu daha sonra tamamen kullanılabilir alanlar olarak işlev görebilirler. Döner kapıların bir diğer avantajı, binaya erişimi hızlandırmaları, havalimanları veya alışveriş merkezleri gibi kamuya açık binalarda daha fazla emniyet ve konfor sağlamalarıdır.

Üç kapı tipinin merkezi talepleri ve işlevleri

  DÖNER KAPI DAİRESEL AÇILIR KANATLI KAPI SÜRME KAPI

Yangından koruma

Hayır

ürün seçimine bağlı olarak, burayagöz atın.

Sürgülü sistem aksamları: Hayır

Otomatik sürme kapılar: Evet

Engelsiz Erişilebilirlik

Hayır Evet, ancak istisnalarla kullanım sınırlarına uyun.

Sürgülü sistem aksamları: isteğe bağlı

Otomatik sürme kapılar: Evet

Acil çıkış yolu

Manuel: Hayır

Otomatik: Sadece acil çıkış ve kurtarma yolları için (duman koruması sağlamaz): Evet, sadece katlanır kanatlı 'acil kaçış' montaj varyantı ile

Evet, çoğu dairesel açılır kanatlı kapıyla mümkündür İstisnalar buradalistelenmiştir.

Sürgülü sistem aksamları: Hayır

Otomatik sürme kapılar: Evet, acil çıkış ve kurtarma yolları olarak onaylanmışsa

İç/dış kapı

Her ikisi

Dairesel açılır kanatlı kapı tipine bağlı olarak iç veya cephe kapıları mümkündür. Ayrıntılı bilgiyiburadabulabilirsiniz:

Sabitleme sistemleri için: Tabloya göre uygulanmayan çeşitli talepler ve fonksiyonlar projeye özel olarak uygulanabilir. Lütfen bizimle iletişime geçin.

Sürgülü kapı aksamları: iç mekan uygulamaları için

Otomatik sürme kapılar: Her ikisi, öncelikle dış mekan uygulamaları

Geçiş sıklığı

Manuel: Az ve yüksek arası

Otomatik: Yüksek

Yüksek, istisnalar buradalistelenmiştir.

Sürgülü sistem aksamları: Düşük/orta

Otomatik sürme kapılar: Yüksek

Uygun kapı sistemleri 3 ve 4 kanatlı kapı sistemleri

Tek ve iki kanatlı kapı sistemleri, sağ ve sol tek yöne açılımlı çoğu dairesel açılır kanatlı kapı tipi için mümkündür. İstisnalar buradalistelenmiştir.

Tek ve çok kanatlı sürme kapılar
Kanat malzemesi ahşap/cam/metal Cam/hafif metal

Çoğu dairesel açılır kanatlı kapı türü için ahşap ve cam. İstisnalar buradalistelenmiştir.

Ahşap + cam

Projeniz için doğru döner kapıyı bulun

Döner kapılar yapısal ihtiyaçlarınızı mükemmel bir şekilde karşılıyor mu? GEZE, özel talepleri karşılamak için portföyümüzde çok çeşitli döner kapı çeşitlerine sahiptir. Doğru döner kapıyı seçmenizde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Döner kapılar hakkında ürün bilgisi içeren makaleye gidin

Döner kapılarımızı ve tüm ürün detaylarını buradan inceleyin

İndirme hizmetimiz

İndirme alanımızda GEZE döner kapılar da dahil olmak üzere ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında size tüm önemli bilgileri sağlıyoruz.

Döner kapılar hakkında bilgi materyalleri

BIM ile entegre kapı planlaması

Kapılar, bina projesindeki en karmaşık bileşenlerden biridir. BIM ve ücretsiz BIM kapı objeleri konusunda kapsamlı tavsiyeler sunuyoruz. Bunlar, GEZE döner kapıları örneğin çeşitli CAD sistemlerine yüklemenize ve bunları ayrı ayrı yapılandırmanıza olanak tanır. Bu da onları entegre bina projeniz için değerli bir araç haline getirir.