GEZE kapı kapatıcılarını doğru şekilde ayarlamak - bunları bilmeniz gerekir!

Yangından korunma, engelsiz erişilebilirlik veya konfor - kapı kapatıcılarının birçok gereksinimi karşılaması gerekir. Tüm bu işlevleri güvenilir, emniyetli ve kalıcı şekilde yerine getirebilmek için kapı kapatıcıların profesyonelce takılması, ayarlanması ve bakımı kaçınılmazdır. Burada, imalatçılar profesyonel montaj sırasında nelere dikkat etmeleri gerektiğini ve hem geçiş kolaylığı hem de emniyeti temin etmek için hangi parametrelere uyulması gerektiğini öğrenmektedir.

Bir bakışta kapı kapatıcılar için en önemli parametreler

Kapanma hızını ayarlama bilgi grafiği

Kapanma hızının ayarlanması: sola (tavşan): daha hızlı, sağa (salyangoz): daha yavaş.

Bağımsız olarak ayarlanabilen bir kapı kapatıcının temel işlevleri şunlardır: 

  • Kapatma kuvveti veya kapı kapatıcının performansı, 
  • Kapanma hızı, 
  • Son stoper, 
  • Açma süspansiyonu ve 
  • Kapatma gecikmesi.
Ayar seçenekleri

Ayrıntılarıyla ayar seçenekleri

Ayar çeşitleri modele bağlı olarak farklılık gösterir. Burada GEZE kapı kapatıcıları için resmi ayar önerisine göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Üstten montajlı kapı kapatıcılar için takma seçeneklerini indirin (PDF | 3.11 MB)

Kapatma kuvveti, kapı kapatıcının kapıyı kapatmak için kapı kanadına uyguladığı kuvvettir. Kapatma kuvveti (kapı kapatıcının performansı da denir) kapatılacak kapının kanat enine bağlıdır. Bu, ilk adımda DIN EN 1154'e göre kapı kapatıcı için belirli bir kapatma kuvveti gerektiren kanat eninin belirlenmesi gerektiğini ifade eder. Bundan başka, diğer yapısal koşullar daha yüksek bir performansın belirlenmesi gerektiği anlamına gelebilir. Buna örneğin kapı yüksekliği, kapı ağırlığı veya rüzgarın etkisi gibi yerel koşullar dahildir.

Bir kapı kapatıcının kapatma kuvveti, EN sınıfı ile tanımlanır. EN 1 sınıfı, kapı eni veya kanat eni küçük ve ağırlığı az olan kapılar için kullanılır, örneğin bir konut binasının içindeki kapılar için. Bir ev kapısı için genellikle daha büyük bir kapı kapatıcı performansı gereklidir. Yangına dayanıklı kapılar için minimum kapatıcı performansı EN 3 olarak ayarlanmalıdır. Kapı kanadının eni maksimum 1600 mm (EN 7) olan duman ve yangına dayanıklı kapı kapatıcılara izin verilmiştir.

Kapatma kuvveti, kapı kapatıcı üzerindeki tek bir ayar vidasıyla ayarlanır. İlgili EN değerini kapatma kuvveti göstergesinde okuyabilirsiniz.

Kapanma hızı, kapı kapatıcının bir kapıyı kapattığı hızı ayarlar. 

Kapının takip eden kişinin yüzüne çarpmaması için kapanma hızı çok yüksek ayarlanmamalıdır. Kapının öncelikle güvenli bir şekilde kapanması için bu hız çok düşük de ayarlanmamalıdır. Bu nedenle, hızı kapı 90° açıldıktan sonra 5-7 saniye içinde kapanacak şekilde ayarlayın. Özellikle apartmanlar veya ofis binaları gibi binalarda açık kapılar yetkisiz kişilerin erişimine izin vererek güvenlik riski oluşturabilir. Birçok durumda, kapalı kapılar da enerji tasarrufuna katkıda bulunur.
 

Son stoperle kapının ne kadar sert kapanacağını ayarlayabilirsiniz. Bu da kapı contalarından kaynaklanan sürtünme gibi kapanma dirençlerinin üstesinden gelmek için kapı kapanmadan önceki son birkaç derecede kapı hareketinin hızlandırıldığı anlamına gelir. Böylece kapının kilide sıkıca oturması sağlanabilir.

Son stoper çok güçlüyse, kapı genellikle büyük bir gürültüyle kapanır. Buna karşılık, ayar çok zayıfsa kapı artık kendi kendine tamamen kapanmayabilir. 

Açma süspansiyonu, bir kapının çok şiddetli şekilde açılmasını önleyen bir amortisördür. Bu şekilde örneğin insanlar, kapı elemanları, bitişik duvarlar ve hatta kapının arkasındaki nesneler korunur.

Bu nedenle açma süspansiyonu, kuvvetle açılan bir kapının hızını azaltır. Ancak dışa doğru açılan ve rüzgara kapılan kapılar için açılma açısının ayrı olarak sınırlandırılmasının yerini alamaz (örneğin bir kapı stopunun takılması veya diğer yapısal önlemlerin alınması). Öneri: Sızıntılara neden olacağından valf çok fazla açılmamalıdır.

Kapatma gecikmesi bir kapının kapanma hızını azaltır. Böylece örneğin bagajı olan kişiler, yürüteç kullanan veya diğer kısıtlamaları olan kişiler kapı alanından geçmek için yeterli zamana sahip olur.

Kapı kapatıcılar

Size uygun kapı kapatıcıyı bulun

Portföyümüzde, farklı kurulum durumlarına uygun ve birçok bağımsız ayar seçeneği sunan çok çeşitli kapı kapatıcılar bulunmaktadır. GEZE kapı kapatıcı serileri, üstten montajlı kapı kapatıcılardan yangın ve duman geçirmez kapılar için çok sayıda çeşide kadar uzanır.
Doğru kapı kapatıcıyı seçmenizi kolaylaştırmak için, tüm gereksinimleri ve işlevleri sistematik olarak sorgulayan kullanışlı bir ürün bulucu sunuyoruz. Bu sayede sizin için doğru ürüne hızlı ve kolay şekilde ulaşabilirsiniz.

Ürün bulucuya git

Entegre kapı kapatıcılar

Zemin kapı otomatikleri

TS 5000 SoftClose

TS 5000 SoftClose

 TS 5000 SoftClose

© GEZE GmbH

Bazı mekan koşulları, kapının sessiz ve güvenli şekilde kapanmasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle ürün yelpazemizi genişlettik, başarısı kanıtlanmış TS 5000 kapı kapatıcıya ek olarak, yeni bir çeşit olan TS 5000 SoftClose'u piyasaya sürdük. Bu röportajda, kapı teknolojisi alanında ürün müdürümüz olan Alexander Müller, TS 5000 SoftClose'un avantajlarını, imalatçılar ve işletmeciler için sunduğu özellikleri açıklıyor. 

RÖPORTAJA GİT
 

Kurulum videoları

GEZE kapı kapatıcıları için kurulum videoları

Bir imalatçı olarak GEZE ürünlerinin takılıp ayarlanmasında size yardımcı olmak için YouTube kanalımızda bir dizi kurulum videosu sunuyoruz. Burada GEZE kapı kapatıcıları için videolarımızı bulabilirsiniz, takma işlemi tüm modeller için aynı örneğe göre gerçekleştirilir.

GEZE'nin Youtube kanalına git
SSS

GEZE kapı kapatıcılarının ayarlanmasına ilişkin sıkça sorulan sorular

Kapı kapatıcılar, hatalı kullanımdan veya çevresel etkilerden dolayı normal davranmayabilir. Bu nedenle, sıcaklık dalgalanmaları durumunda kapı kapatıcıların yeniden ayarlanması gerekebilir.
Aşağıdaki listede sorunların en yaygın nedenlerini ve bunları çözmek için olası çözüm yollarını bulacaksınız.