Konular

Çatı pencere açma mekanizması: yukarıdan ışık ve hava

İyi hissetmek için ışığa ihtiyaç duymaktayız. Çatı pencereleri, gün ışığını, çatı veya dış duvarlardan, tavandaki yansımalar aracılığıyla binanın derinlerine yönlendirerek bu ihtiyacı karşılamaktadır. Aydınlatma fonksiyonunun yanında, odada iyi bir havalandırma da sağlamaktadır.

Gün ışığından yararlanma sayesinde daha fazla ışık

Cam bina cepheleri ve çatı pencereleri: sıcak havada açılmaları gerekir.

Cam bina cepheleri ve çatı pencereleri: sıcak havada açılmaları gerekir.

Mimari, son yıllarda ışık üzerinde daha yoğun bir şekilde çalışıyor ve bu konuda haklı. Gün ışığı sağlığınız üzerinden doğrudan etkiye sahip, çünkü zamanımızın çoğunu binaların içinde geçirmekteyiz. Çözüm binalara daha fazla gün ışığı sağlamaktır.

Mimarlar ve bina planlayıcılar bunu fark olarak kabul ettiler. Gün ışığı, örneğin çatı penceresi kullanılarak artırılabilir. Odalara yukarıdan gün ışığı sağlamak için çatı pencereleri kullanılmaktadır. İnşaat sektöründe, çatı penceresi terimi, çatıdaki yatay veya eğimli cam açıklıkları ifade etmektedir. Terim, dış duvarın üst ucundaki dikey pencereler için de kullanılmaktadır.

Işıklıklı kapılar: büyük miktarda ışığın girişine olanak sağlayan kapalı bir kapı.

Işıklıklı kapılar: büyük miktarda ışığın girişine olanak sağlayan kapalı bir kapı.

Daha dar bir anlamıyla, çatı pencereleri, bir kapının üstünde veya bina cephesi pencerelerinin kanatlarının üstünde ya da dış duvarların veya cam bina cephelerinin en üstünde bulunan pencerelerdir. Almancada perdahçılar bunlara kafur penceresi (Kämpferfenster) adını da vermektedir. Bunun sebebi, eski yapılarda, pencere veya kapının üst alanı ile bunun altındaki geçiş kanadı arasında yer alan ve kafur odunundan yapılmış yatay çubukla tutulmalarıdır.

Bu tip dikey cam, doğal ışık göz önünde bulundurularak tasarlanmakta ve kullanılmaktadır. Kapıların üzerinde yer alan çatı pencereleri, dışarıdaki gün ışığını arkalarında bulunan bina girişine getirmek veya odalardaki ışığı bir koridora yönlendirmek için kullanılmaktadır. Pencerelerdeki üst ışıklar, tüm pencere açılışını daha yüksek hale getirmektedir. Işık, tavandaki yansımalar aracılığıyla büyük odalar da dahil tüm odalara yönlendirilir ve böylece daha az yapay ışığa ihtiyaç duyulmaktadır. Çatı penceresi gömme tip olduğundan, pencere kanatlarının fazla büyük olmasına gerek bulunmamaktadır.

Işıklıklar okullarda güvenliği artırıyor

Çatı pencereleri genelde okullarda veya spor salonlarında kullanılır ve kullanıcıların güvenliğine önemli bir katkı sağlamaktadır. Pozisyonları, dikkatsiz veya tehlikeli bir şekilde açılma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır; birinin çatı penceresinden düşmesi veya ona çarpması neredeyse imkansızdır ve yüksekliği nedeniyle sıkışma riski yoktur. Spor salonlarında güneş ışınlarından dolayı kimsenin gözü kamaşmaz. Fakat, her zaman, ihtiyaç olduğu kadar konforlu havalandırma sağlanabilmektedir.

Tehlikesiz havalandırma: okul spor salonundaki çatı pencereleri.

Tehlikesiz havalandırma: okul spor salonundaki çatı pencereleri. © Exorbitart / GEZE GmbH

Çatı pencerelerinin avantajları

  • Havalandırma ve hava çıkışıyla, cereyan olmadan, konforlu bir oda iklimi oluşturulur.
  • Gün ışığı odalarda daha derinlere girer ve odalar daha aydınlık hale gelir.
  • Pozisyonları ve sınırlı açılma açıları güvenliği artırır.
  • Çatı pencereleri, birçok tasarım ve bağlantı değişkeniyle kullanılabildiğinden, bina cephelerinde vurgu oluşturmak için ideal bir kullanım sunmaktadırlar.

Çatı pencere açma mekanizması – manuel ve otomatik

Çekici tasarım: Çatı pencere açma mekanizmaları için GEZE E 170 makaslı motor

Çekici tasarım: Çatı pencere açma mekanizmaları için GEZE E 170 makaslı motor

Üst aydınlık pencereleri açık veya sabit camlı olabilir. Kolay ve güvenli kullanımı sağlamak için, ışıklıklar özel pencere aksesuarlarıyla donatılmıştır, detaylı söylemek gerekirse:  olarak çatı pencere açma mekanizmalarıyla donatılmıştır. Bunlar, çatı pencerelerini aşağıya doğru açmakta veya dışa ya da içe doğru eğmektedir. El manivelası veya biyel koluyla kullanılan itme kollarıyla manuel olarak kullanılabilirler. Çatı pencereleri, alternatif olarak, elektrikli motorlarla da otomatik açılabilir.

GEZE çatı pencere açma mekanizması: her türlü kullanıma uygun

GEZE manuel üst aydınlatma açma sistemleri, içe doğru açılan pivot açılımlı veya üstten menteşeli kanatlar ve dışa doğru açılan üstten menteşeli pencereler şeklinde, günlük havalandırma için kolay ve güvenilir şekilde çalışır. Birçok çerçeve malzemesinde (ahşap, PVC veya hafif metal) ve birçok pencere şeklinde (dikdörtgen, eğimli, üçgen, yuvarlak veya yassı kemerli pencereler) kullanılabilirler. El manivelası veya biyel kolları gibi kontrol üniteleri, farklı pencere şekilleri ve kurulum durumları için esnek ayarlara ve rahat çalışmaya imkan tanır.

Manuel olarak kullanılan çatı pencere açma mekanizmaları, GEZE elektronik motorlarla kombine edilebilirler. Bu durum, pencereleri güçle çalışır, yani otomatik olarak açılan çatı pencereleri haline getirmektedir. Motorlar, kolay kullanıma yönelik anahtarlarıyla çatı pencerelerini havalandırma için açmaktadır. Bu da birçok pencerenin veya hatta büyük ve ağır pencerelerin aynı anda kolayca açılabileceği anlamına gelmektedir.

GEZE'nin çatı penceresi açma sistemleri

  • Düz makas tasarımı ve tetikleme mili düzeneği sadece minimum düzeyde alan gerektirdiğinden, bina cephesi tasarımlarını etkilemezler.
  • 320 mm'ye kadar açılım menziliyle ideal havalandırma ve hava çıkışı sağlamaktadırlar.
  • Konforlu günlük havalandırma için kullanılabilirler.
  • Manuel veya elektronik olarak kolay ve güvenilir bir şekilde açılırlar.
  • Geniş ve ağır kanatları da açarlar.
  • Herhangi bir malzemeyle (ahşap, plastik veya metal pencereler) ve çeşitli pencere biçimleriyle (dikdörtgen, eğimli, üçgen, yuvarlak veya yassı kemerli pencereler) kullanılabilirler.

Her dönem geçerli mimari için göze batmayan pencere teknolojisi

Çatı pencereleri çok fazla gün ışığı girişine olanak sağlayarak binada güzel bir aydınlatma oluşturmaktadır. Görünümden taviz verilmesini önlemek için GEZE hem manuel hem otomatik versiyonu bulunan çeşitli çatı penceresi açma sistemleri sunmaktadır. Bunlar, pencere kasalarına neredeyse görünmez biçimde monte edilebilmektedir. Uygulamaya özel çözümleri pencere tipine uygun olarak monte ediyoruz.

Kontrollü ve optimize edilmiş havalandırmayla otomatik pencereler, bir binanın enerji verimliliğinin artırılmasına da katkıda bulunabilmektedir.

GEZE bina projeleri için danışmanlık ve destek sağlamaktadır.

Kullanımı ve montajı çok kolaydır

GEZE üst aydınlatma açma sistemleri, kullanım ve montaj kolaylıklarıyla karakterizedir. GEZE, kurulumda destek de sunmaktadır ve müşteriler için montaj kılavuzu sağlamaktadır.

Bakım aracılığıyla emniyet

Uzun süreli kişisel ve operasyonel güvenliği sağlamak için otomatik sistemlere yapılacak düzenli servis ve usta bakım çok önemlidir.

GEZE tüm binalar için isteğe göre uyarlanan servis mukaveleleri sunmaktadır. Çatı pencerelerini yükseltmek de mümkündür. Bu konuda size danışmanlık sunmaktan ve deneyimimizle projelerinizde sizi desteklemekten mutluluk duyarız.