Örnek çalışmalar

Güney Denizleri mercek altında: Badeparadies Schwarzwald'a açılan döner kapılar

33 derece ılık su, palmiye ağaçları ve açık yüzme havuzuyla kusursuz şekilde birleşen bir göl havuzu: Titisee-Neustadt'taki Badeparadies Schwarzwald, gerçek bir Güney Denizi hissi verir. GEZE, Badeparadies için yenilikçi döner kapılar geliştirirken teknik uzmanlığını bir kez daha kanıtlamıştır.

Karayipler hissi veren en gelişmiş teknolojiye sahip cam estetiği

Yüksek Kara Orman'da Güney Denizi zarafeti? İşte tam da burada; Titisee-Neustadt'taki yeni açılan "Badeparadies Schwarzwald" vahasında. Palmiye ağaçlarıyla çevrili "Mavi Göl", açık hava havuzu ile kusursuz bir şekilde birleşen havuzlarıyla ziyaretçileri yüzmeye ve rahatlamaya davet etmektedir. 18 m yüksekliğindeki 2.500 m²'lik cam kubbeli az sayıda camlı bir yapı, vahayı mimari bir başyapıt olarak kaplamaktadır. Sıcak günlerde panoramik tavan otomatik olarak açılır ve ışıkla süslenmiş bir tatil atmosferiyle misafirlere keyif vermektedir.

GEZE, en gelişmiş teknolojiye sahip etkinlik termal banyosunun bir parçasıdır

Badeparadies Schwarzwald, Josef Wund tarafından 10 Yüksek Kara Orman topluluğu ile iş birliği içinde planlanmış ve uygulanmıştır. Wund, Badeparadies'i tasarlarken Erding ve Bad Wörishofen'deki etkinlik termal banyoları deneyiminden yararlanabilmiştir. Yüzme tesisi, kolaylık ve bina güvenliğinin yanı sıra en üst düzey tasarımın uygulanması için toplam 30 milyon euro yatırım yapılmıştır. GEZE, giriş alanındaki döner kapılar ve iç ve dış havuzları birbirine bağlayan su içerisinde estetik açıdan göze hoş gelen bir manuel döner kapı da dahil olmak üzere bu yüksek taleplerin karşılanmasına katkıda bulunmuştur.

Yenilikçi estetik: Açık hava havuzuna açılan döner su kapısı

Badeparadies Schwarzwald'daki manuel GEZE döner kapı.

Tek elden: kenar parçaları, kapı kanatları ve döner su kapısının tavanı tamamen camdan yapılmıştır. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Oliver Look © Oliver Look / GEZE GmbH

GEZE'nin kapalı havuzdan açık havuza geçişte hayat verdiği tamamen camlı manuel döner su kapısı, görünüm ve fonksiyon açısından kesinlikle önemli bir noktadır. Yüksek estetik talebe uygun olarak, kenar parçaları, kapı kanatları ve döner kapının tavanı, yüzücülerin dışarıya "panoramik bir his" ile yönlendirilmeleri amacıyla tamamen ince çerçevelere sahip camdan yapılmıştır. Özel olarak geliştirilmiş bir yapı su direncini baypas eder ve bu, kapı kanatlarının yalnızca hafif bir dokunuşla açıldığı anlamına gelmektedir. Yenilikçi teknoloji ve estetik tasarımın bir araya gelmesi, GEZE'nin "Lexikon der deutschen Weltmarktführer'de" (Alman Dünya Pazar Liderleri Ansiklopedisi) neden kapı teknolojisi alanında dünya pazar lideri olarak listelendiğini göstermektedir.

Döner kapılar sürdürülebilirlik konseptine katkıda bulunur

Su parkının girişindeki camlı GEZE döner kapılar.

GEZE'nin ince çerçeveli bina cephesi döner kapıları, giriş alanındaki yüksek insan trafiğini yönetmektedir. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Oliver Look

Su parkının planlanmasında sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle mimarlar, hamamın cam kubbesine ve ana girişteki bina cephesine GEZE'nin toplam beş adet geniş döner kapı sistemini entegre etmekte karar kılmışlardır. Döner kapılar, yüksek sayıda ziyaretçiyi "akış" içerisinde yönetmektedir ve aynı zamanda açılıp kapanır. Bu, iç ve dış iklimleri ayırmalarını, cereyan, gürültü ve kirliliği uzak tutmalarını ve iç mekan iklimini optimize etmelerini sağlamaktadır.

Yüksek emniyet talebine sahip kesintisiz cam bina cephesi

Açık hava havuzlarının girişinde bulunan su içindeki GEZE döner kapı.

Yüzücüler çaba sarf etmeden manuel döner kapıdan dışarı çıkıyor. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Oliver Look

İklimlendirme söz konusu olduğunda döner kapılar yalnızca ideal bir çözüm olmakla kalmaz, aynı zamanda şık ve çağdaş tasarımları giriş alanındaki cam cephenin ahengini de muhafaza etmektedir. Otomatik konumlandırma otomatiği, bir sonraki misafiri içeri almak üzere döner kapıları her hareketten sonra tekrar çıkış konumuna getirmektedir, böylece yoğun ziyaretçi trafiğinde bile büyük kolaylık sağlamaktadır. Kapı sistemleri uygulanırken ayrıca binanın güvenlik konsepti de dikkate alınmıştır. Kapanan kenarlarla temas acil freni tetikleyerek ellerin ve nesnelerin kenar parçalarla döner kanat arasında kalmasını önlemektedir. Kanatların salınım hızının otomatik olarak sınırlandırılması, giriş yaparken emniyeti garanti eder ve örneğin onunla oynayan çocukları korumaktadır.

Acil çıkış ve kurtarma yollarında döner kapılar

Badeparadies Schwarzwald cam bina cephesi dış görünümü

Döner kapılar ve merkezi çift yöne açılımlı kapı, cam bina cephesiyle görünmez şekilde uyum sağlamaktadır. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Oliver Look

Cam kubbe içindeki döner kapılar kurtarma ve kaçış yolunun bir parçasıdır ve bu nedenle her daim 2.200 ziyaretçinin bir arada olabileceği bir su parkında büyük önem taşımaktadır. GEZE'nin güvenlik teknolojisi, kaçan insanların Badeparadies'i terk etmelerini ve tehlike anında hızlı ve sezgisel olarak açık alanlara doğru kaçmalarını sağlamaktadır. Bu nedenle cam kubbedeki döner kapılara "acil kaçış" kanatları takılmıştır. Bunlar manuel olarak kırılabilir olup acil çıkış ve kurtarma yollarını açık tutmaktadır.

GEZE Boxer kapı hidroliği - iklim dostu ve güvenli

GEZE Boxer kapı hidroliğine sahip bir komple cam çift yöne açılımlı kapı, ayrıca sudaki ve "karadaki" döner kapılar arasında bulunan dış mekan tesislerine açılmaktadır. Entegre kapı kapatma sistemi, cam kapının sıkıştırma rayında son derece zarif bir şekilde "gizlenmiştir" ve cam cephede uyumlu bir kapı tasarımı sağlamaktadır. Bu aynı zamanda cam kapının her zaman açık kalmasını ve ısı kaybının engellenmesini sağlamaktadır. Entegre kapı kapatma sistemine sahip özel cam çözümü ayrıca binanın güvenlik konsepti bakımından en doğru çözümdür; alt cam kenarlar kapıyı hasara karşı korurken yaralanma tehlikesi ve kötüye kullanım engellenmektedir.

Badeparadies Schwarzwald'daki GEZE ürünleri

  • Manuel döner su kapısı
  • Döner kapı sistemleri
  • "Acil çıkış" kanatlarına sahip döner kapılar
  • GEZE Boxer kapı hidroliğine sahip komple cam çift yöne açılımlı kapı