Örnek çalışmalar

Tarih ve inovasyon: Café Luitpold'daki GEZE sürme duvar sistemleri

130 yaşındaki Münih enstitüsü yoğun bir tadilatın ardından büyük kahve dükkanları geleneği ile yeniden bağ kurdu. GEZE, Café Luitpold'un modern tasarımı ve tarihsel atmosferine ait kombinasyonu yenilikçi kapı çözümleri ve sürme duvar sistemleri ile desteklemiştir.

Modern bir atmosfere sahip tarihsel kahve dükkanı

Café Luitpold'un girişindeki otomatik kapı. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Robert Sprang

Slimdrive SC-FR tahrik ünitesine sahip bir otomatik yarım daire sürme kapı ana kafeye yönlendirir. © Robert Sprang / GEZE GmbH

Yaklaşık 130 senedir Münih'teki Café Luitpold'un bulunduğu özel Brienner Strasse, iyi kahve ve kozmopolit bir yaşam tarzının adresi olmuştur. Kafe, muhteşem Viyana kahve dükkanları tarzını benimseyerek 1888 yılında açılmıştır. Adını sanat ve kültüre düşkünlüğüyle bilinen o tarihteki naip prens Luitpold'dan alır. Café Luitpold, özellikle Münih'in 1900'lü yıllardaki altın çağlarında olmak üzere sanatçılar ve özgür ruhlu kişiler, sosyetik simalar ve yerel mevki sahipleri için bir buluşma noktasıydı - Paul Klee ve Wassily Kandinsky'nin "Blue Rider" sanatçı grubunu burada kurdukları söylenir. Günümüzde modern hale getirilmesini takiben Café Luitpold, iş insanları, düzenli misafirler, Münih'teki akımları belirleyen kişiler ve öğrencilerden oluşan renkli bir topluluğu kendine çekmektedir.

Alan bölümü kafenin ana bir özelliğidir

Alanın üç belirgin bölgeye ayrılması, Café Luitpold'un tarzını ve atmosferini yansıtır.

  • Şaşırtıcı basit tasarımıyla ana kafe, modern U şeklindeki mobilya ile bir pastane ve bir barı bir araya getirmektedir. Burada, kafenin rüzgar korumasına ve palmiye ağaçlı bahçeye giden girişler bulunmaktadır.
  • Kafenin rüzgar koruması, kafenin tarihsel ana giriş bölgesinde bulunmaktadır ve bir çift sütun ve çok sayıda profilli tavan ile karakterize edilmektedir.
  • Palmiye ağaçlı bahçe, kafe rüzgar korumasının uzantısıdır ve kafe rüzgar korumasının girişindeki alçı sütunlar ile çevrelenir. Aynı zamanda ana kafeye giden bir giriş bulunmaktadır.

Sessiz ve zarif: Slimdrive SL otomatik kapılar

Café Luitpold'un rüzgar korumasında bulunan sürme duvar sistemi. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Robert Sprang

Yarım daire sürme kapı ile palmiye ağacı bahçesine ait açık manzara © Robert Sprang / GEZE GmbH

Ana kafeye, odaya açılan erişilebilir bir otomatik yarım daire sürme kapı ile geçilebilir. Önünde bulunan kanatlı kapı, servo teknolojisi sayesinde en ufak bir dokunuşla açılmakta ve tarihsel bina cephesi ile mükemmel uyum göstermektedir. Ana kafeden rüzgar korumasının girişine Café Luitpold'un daha önceki ana girişinde bulunan geniş bir veranda açılmakta. Sütun çiftleri ve bir profilli tavan odanın göz alıcılığını desteklemektedir.

Alçı sütunların arasında, kesintisiz camlı bir otomatik sürme kapının kanatları tamamen sessiz bir şekilde açılarak tarihi rüzgar korumasına erişimi sağlamaktadır. Aynı entegre otomatik kapılar, ayrıca bir otomatik yarım daire sürme kapı vasıtasıyla ana kafeden erişilebilen yüksek palmiye ağaçlı bahçenin geçidinde bulunabilir. Zarif, son derece sessiz otomatik kapıların ardındaki sır, kafe işletilirken entegre ve etkili olarak görev yapan, yalnızca 70 mm yükseklikteki bir motora sahip GEZE Slimdrive SL tahrik ünitesinden başkası değildir.

Kompleks bir oda yapısında gör ve görünür ol

Kafe içerisinde dolaşırken, çok sayıda giriş, çıkış ve açıklıklar ile çok çeşitli kapı çözümleri ve tasarım elemanları göze çarpmakta. Bu geniş ve mimari uyum içerisindeki en büyük zorluk, alanları tek bir biçimsel bütünlüğe bağlayarak yoğun ana kafe, nispeten daha sessiz kafe rüzgar koruması ve palmiye ağaçlı bahçeyi farklı alanlara ayırmak ve kafe ziyaretçilerine yönelik olarak "gör ve görünür ol" gereksinimini karşılamak olmuştur.

Sürme duvar sistemleri stil sahibi şeffaflık oluşturur

Café Luitpold'un rüzgar korumasında bulunan sürme duvar sistemi. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Robert Sprang

Şeffaf bir sürme duvar sistemi, ana kafeyi rüzgar korumasına bağlamaktadır. © Robert Sprang / GEZE GmbH

GEZE Café Luitpold'un özel mekansal ve tasarım özelliklerine, kafe boyunca entegre tam cam sistemleri (IGG) olarak uygulanmış olan manuel sürme duvar sistemleri (MSW) ile yanıt vermiştir. Camlı sürme duvar sistemleri kolayca birlikte kaydırılabilir ve gerekli olduğunda alan tasarrufu için park edilebilir.

GEZE IGG'nin profilleri ve sürgülü kapı aksamları, kesintisiz görünümlü cam yüzeylerin, rüzgar korumasının sütun oyuklarına görünmez biçimde entegre edilmesini sağlayan, kafenin rüzgar korumasını ana kafe ile bağlayan ve istenen ses yalıtımını sağlayan pencere camları arasına görünmez şekilde entegre edilmiştir.

GEZE kapı teknolojisiyle güvenli acil çıkış ve kurtarma yolları

Tüm zarifliğine rağmen, tasarımın her şey olmadığı unutulmamalıdır. 200'e kadar ziyaretçi ve tüm çalışanları aynı anda ağırlayabilen kompleks üç yollu mekansal yapıda güvenlik en önemli husustur. GEZE kapı sistemlerinin hafif, zarif tasarımı ayrıca acil çıkış ve kurtarma yollarındaki kapıların görünümünü tanımlamaktadır: tüm yüksek kompakt emniyet bileşenleri kapı motorlarına görünmez şekilde entegre edilir ve kafenin farklı alanlarının, bir tehlike anında hızlı ve güvenli bir şekilde tahliye edilmesini sağlamaktadır.

Café Luitpold'daki GEZE ürünleri

  • Slimdrive SC-FR tahrik ünitesi
  • GEZE Slimdrive SL tahrik ünitesi
  • Manuel sürgü duvar sistemleri (MSW)
  • Entegre tam cam sistemleri (IGG)