Örnek çalışmalar

"İyileştirme mimarisi": Şehir merkezi kliniğinde engelsiz erişilebilirlik

2014 yılında açılan Stuttgart şehir merkezi kliniği, Almanya'daki en büyük pediatri, ergen sağlığı ve jinekoloji merkezlerinden biridir. GEZE, en gelişmiş kapı ve güvenlik teknolojisiyle birlikte yüksek erişilebilirlik, yangın önleyici tedbirler ve kullanıcı rahatlığına yönelik gereksinimleri şık bir şekilde karşılamıştır.

Akılı klinik tasarımı

Yeni hastane kompleksi, 12 ayrı klinik, branşlara yönelik acil servis departmanı, sayısız ayakta tedavi kliniği ve 385 yatak içerir. "İyileştirici mimariye" uygun olarak, Stuttgart firmaları SFP Architekten GmbH ve HPP Laage & Partner binayı tasarlarken hastaların tıbbi bakım ve refahı için birinci sınıf koşullara odaklandılar. GEZE, diğer çözümlerle birlikte erişilebilir kapı sistemleri ve kompleks yangın emniyeti çözümleri ile klinik operasyona yönelik zorlayıcı taleplerini karşılamıştır.

GEZE kapı teknolojisi sayesinde emniyet ve fonksiyonellik

Engelsiz erişilebilir girişler: Slimdrive EMD kanatlı kapı sistemleri büyük buton veya hareket sensörleri ile açılmaktadır. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Jürgen Pollak

Klinik alandaki tek kanatlı cam kanatlı kapı © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Engelsiz erişilebilirlik, temassız açılma tarzı, yangın önleyici tedbirler, acil çıkış yolu emniyeti, erişim kontrolleri ve modern, uyumlu bir tasarım - klinik kapıları tüm bu gereksinimleri karşılamalıdır. Bu gereksinimler, GEZE'nin esnek sistem çözümleri kullanılarak, hem kliniğin giriş alanı ve hem de kliniğin içindeki 100'ü aşkın otomatik tek ve çift kanatlı kapıda karşılanmıştır.

Giriş alanındaki Slimdrive SL NT sürme kapı sistemleri

Bir çift kanatlı otomatik sürme kapı sistemi, yeni kliniğin geniş fuayesi ve dış tesisleri birbirine bağlar ve ışıltılı, davetkar bir atmosfer yaratmaktadır. Neredeyse üç metre genişliğe ulaşan bir geçiş, şık kapı profilleri ve tavana entegre edilmiş Slimdrive SL NT-FR tahrikleri, erişilebilirliği, acil çıkış koruması ve şeffaflıkla birleştirmektedir. Çift kanatlı kapılar, geçiş yapan insanların sıklığına uyum sağlamak üzere otomatik olarak ayarlanan açık tutma süresiyle sessiz, güçlü ve hassas bir şekilde yüksek sayıda kullanıcıyı yönetmektedir. Metal bir sütun içerisine entegre edilen kapı program şalteri kendi içerisinde bir tasarım elemanı haline gelmiştir.

Slimdrive-EMD kanatlı kapı sistemleriyle engelsiz erişilebilirlik

Bir hareket sensörü aracılığıyla otomatik olarak açılan tek kanatlı Slimdrive-EMD kapılar neredeyse tüm klinik alanlarda bulunabilir. Alternatif olarak kanatlı kapılar taşınan tekerlekli sandalye veya yataklardaki hastalara yönelik olmak üzere bir büyük buton aracılığıyla etkinleştirilebilir. Sensör gözetimi, bir insanın pivot alanında olması durumunda kapıları durdurur. İsteğe göre açılıp kapanabilir "Push & Go" fonksiyonu, ek kolaylık sunmaktadır ve kapı kanadına kısa süreliğine basılmasıyla kapı motorunun etkinleştirilmesini sağlamaktadır.

Çift kanatlı kapılar yangın önleyici tedbirler sağlamaktadır

Yangın alarm sistemlerine entegre edilen Slimdrive EMD-F/R-IS tahrik ünitelerine sahip çift kanatlı kapı sistemleri, acil çıkış kapıları olarak görev görmektedir. Slimdrive EMD invers tahrik üniteleri ile birlikte, yangın anında doğal duman ve ısı tahliyesine yönelik boşaltım girişleri olarak görev yapmaktadırlar. Bir yangının algılanması halinde, yangın alarm sistemindeki alarm komutu aynı zamanda kapıların otomatik olarak açılması amacıyla TZ 320 acil durum kapısı kontrollerinin serbest kalmasını tetiklemektedir. Bir elektrik kesintisi anında, tahrik üniteleri invers fonksiyonu kapıların açılmasını ve otomatik olarak açık tutulmasını sağlamaktadır.

Doğum servisine yönelik erişim kontrolleri

Doğum servisinin girişindeki Slimdrive EMD-f/r'ye sahip tek kanatlı kapı, erişilebilir kolaylık, erişim kontrolleri, her iki yönde acil çıkış yolu emniyeti ve yangın önleyici tedbirleri bir araya getirmektedir.

Kapı kontrolü, seçenekli olarak, doğum servisine yalnızca yetkili kişilerin erişmesini sağlayan "otomatik mod" veya gece işletim moduna ayarlanabilir. Tehlike anında eş zamanlı olarak tetiklenen bir alarm ile birlikte her daim hızlı bir tahliye mümkün hale gelmektedir.

Çift kanatlı manuel yangından koruma kapısı. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Jürgen Pollak

Konfor ve emniyet: Yangından koruma kapısı tehlike anında otomatik olarak kapanmaktadır. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Yangın emniyeti tasarımında GEZE sabitleme sistemleri

Tek ve çift kanatlı manuel yangın bölümü kapılarını elektro mekanik olarak açık tutmak için kullanılan sabitleme sistemleri neredeyse tüm servislerde kullanılmaktadır. Sabitleme sistemleri, yangından koruma kapısının bir tehlike anında güvenli bir şekilde kapanacağını garanti eden kesintisiz R-ISM kılavuz ray sistemine sahip TS 5000 kapı hidrolikleri kullanılarak bir çözüme kompakt ve görünmez olarak entegre edilmektedir.

Sabitleme sistemleri aynı zamanda acil çıkış ve kurtarma yollarında TZ 320 acil çıkış kapısı kontrolleriyle donatılmıştır; elektrikli kapı otomatiğinin güç kaynağı, acil çıkış kapısının herkes için açılmasını sağlayan acil durum butonu kullanılarak kesilebilir. Acil durum butonuna basıldığında tetiklenen bir görsel ve akustik alarm, sistemin kötüye kullanılmasını zorlaştırmaktadır.

Akıllı kanatlı kapı montaj malzemeleriyle emniyet ve hijyen

Kapı kasasına takılan GEZE pivot yataklar ve T stop kayma rayları neredeyse tüm hasta odalarına monte edilmiştir. Entegre açılım sınırlandırıcısına sahip sistem, banyo kapısı ve buna bitişik olan oda kapılarının "çarpışmasını" engeller ve zemine monte edilen kapı stoperlerini gereksiz kılmaktadır. Akıllı çözüm kullanıcı konforunu artırır ve zemin herhangi bir engel olmaksızın temizlenebileceğinden, odalardaki hijyenin daha kolay bir şekilde muhafaza edilmesini sağlamaktadır.

Şehir merkezi kliniğindeki GEZE ürünleri

  • Slimdrive SL NT sürme kapı sistemleri
  • Entegre slimdrive SL NT-FR tahrik üniteleri
  • Slimdrive EMD kanatlı kapılar
  • Slimdrive EMD F/R-IS tahrik ünitesi
  • Slimdrive EMD invers tahrik ünitesi
  • TZ 320 acil çıkış kapısı kontrol birimi
  • R-ISM kılavuz raylı TS 5000 kapı hidroliği
  • Kapı kasasına ve T stop kayma rayına takılan GEZE pivot yatak