Örnek çalışmalar

GEZE, Robert Bosch Hastanesinde yangın önleyici tedbirleri desteklemektedir.

2014 yılında açılan Stuttgart'taki Robert Bosch hastanesinin avlusu, tedavi, eğitim ve araştırma alanlarını birbirine bağlamaktadır. GEZE kapı hidrolikleri ve yangından koruma kapıları, hastanenin zorlayıcı erişilebilirliğinin, kolaylığının ve yangın önleyici tedbir ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

Yüksek günlük fonksiyonellik ile yangın önleyici tedbirler

Klinik iç alanındaki camlı çift kanatlı kapı

Günlük erişilebilirlik, tehlike anında güvenli yangın emniyeti © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Avlu ek alanı, büyük sınır kapıları ile birlikte geniş geçiş yolları aracılığıyla ana hastane binasına bağlanmaktadır. Bunlar klinikteki günlük yaşam içerisindeki engelsiz erişilebilirliği garanti altına almak, bunun yanı sıra yangın durumunda bir manuel kapı çözümü aracılığıyla kendi kendine kapanmalarını sağlamak amaçlarına yöneliktir.

Bu kompleks talepler, serbest salınım aralığı üzerinden yeni GEZE kapı hidroliklerinin kullanılmasıyla karşılanmıştır. Kapının yaya doğru açılmasıyla etkinleştirilecek serbest salınım fonksiyonu sayesinde, kapılar minimum çaba ile açılıp kapatılabilir. Bu, kısıtlı hareket imkanına sahip insanların kapıları kolay bir şekilde kullanmasını sağlamaktadır, kapılar ayrıca taşıma yatakları ve yüksek sayıda ziyaretçi hacmine yönelik olarak rahat bir şekilde kullanabilir.

Serbest salınım fonksiyonu sayesinde, günlük yaşam içerisinde kapılar kapı hidrolikleri yokmuş gibi görev görürler ve bununla birlikte yangın durumunda güvenilir ve emniyetli bir şekilde kapanırlar. Kapı hidroliklerinin kapatma kuvveti EN 6 seviyesine kadar ayarlanabilir.

Uyarlanabilir: yeni GEZE kılavuz rayı serisi

Bir çift kanatlı kapıdan geçen hastane çalışanları

GEZE'nin serbest salınımlı kapı hidroliği sistemleri günlük hastane yaşamına kolaylık ve emniyet getirmektedir. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Çift kanatlı kapılara yönelik entegre sıralı kapatma mekanizmasına sahip yeni geliştirilmiş kılavuz rayı serisi, aynı zamanda artık sabitleme sistemlerinin daha basit ve esnek olarak planlanabilmesi anlamına gelmektedir.

Üç adet yeni kılavuz rayı versiyonu, GEZE sabitleme sistemlerinin neredeyse tüm kurulumlara adapte edilmesini sağlamaktadır.

Bir yangından koruma kapısı olarak GEZE serbest salınımlı kapı hidroliği

  • Dumanın algılanması için duman dedektör bağlantı merkezine ve bir yangın anında her iki kapı kanadını kapatan entegre sıralı kapatma mekanizmasına sahip TS 5000 R-ISM/S kılavuz rayı
  • Geçiş kanadı: Bir yangın anında kapının kapatılmasını tetikleyen entegre lento yangın dedektörü ve konforlu sabitleme fonksiyonuna sahip TS 5000 serbest salınımlı kapı hidroliği.
  • Sabit kanat: Kapı hidroliği aracılığıyla kendi kendine kapanır ve kılavuz rayındaki entegre elektrikli sabitleme fonksiyonu vasıtasıyla bir ek kanat olarak açık tutulabilir.

Serbest salınım fonksiyonunun yanında konforlu sabitleme fonksiyonu

Erişilebilir bir yangından koruma kapısından geçiş yapan hastane yatağı

Erişilebilir kullanıcı kolaylığı ile yangın emniyeti ve acil çıkış kapıları © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

GEZE'nin yeni konforlu sabitleme fonksiyonu ile serbest salınım fonksiyonunun kombinasyonu, çift kanatlı kapı sistemine yönelik olarak özel faydalar sağlamaktadır. Normal işletim modunda, sabit kanat, serbest salınım mesafesinin sonunda kilitlenebilir veya sürekli olarak açık tutulmaktadır. Bu standart fonksiyon örneğin cereyan olması durumunda istenmeyen "kapanmayı" önler ve aynı zamanda kapıların yarı açık konumda kalmasını engellemektedir. Konforlu sabitleme fonksiyonu, mevcut TS 5000 serbest salınımlı kapı hidroliklerine uyarlanabilir. Yangın önleyici tedbirler bundan etkilenmez - kilitli modda olduğunda dahi yangından koruma kapısı, bir alarm anında herhangi bir açık konumdan güvenli bir şekilde kapanmaktadır.

Bir araya getirilmiş yangından koruma kapısı ve acil çıkış kapısı

Çalıştırılması için yalnızca düşük kuvvet gerektiğinden, 2 kanatlı yangın sınır kapısı, ayrıca kaçış yönündeki kapı kanatlarından birinin işletilmesiyle bir acil çıkış kapısı olarak kullanabilir. Tehlike anında, sabitleme konumu geçersiz kalabileceğinden kapı kanatları tamamen açılabilir. Entegre sıralı kapatma mekanizması, kapının yeniden bir yangın bölümü kapısı olarak görev yapması amacıyla kaçan insanların bunlardan geçiş yapması örneğinde olduğu üzere her iki kapı kanadının kesintiye uğramaksızın yeniden kapatılmasını sağlamaktadır.

GEZE Boxer kapı hidroliği en zorlu talepleri karşılamaktadır

Boxer E-ISM-EFS serbest salınımlı kapı hidroliğinin yakın plan görünümü

GEZE Boxer serisinden entegre E-ISM EFS serbest salınımlı kapı hidroliği © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Avlunun prestijli alanları, erişim kapılarındaki aynı kompleks erişilebilirliği, kolaylığı ve yangın emniyeti ihtiyaçlarını ortaya koymaktadır. Burada çözüm, kapıya görünmez olarak entegre edilen GEZE Boxer serisinden serbest salınımlı kapı hidroliklerini içermektedir. Örneğin konforlu sabitleme fonksiyonuna sahip Boxer E-ISM EFS serbest salınımlı kapı hidroliği, koridorlardaki çift kanatlı bağlantı kapılarına ve geçiş kanadına entegre edilir, entegre sıralı kapatma mekanizmasına sahip kapaklı kılavuz rayı ayrıca monte edilmiştir. Geçiş kanadındaki Boxer EFS serbest salınımlı kapı hidroliği ve sabit kanattaki Boxer standart kapı hidroliği, modern kapıların prestijli görünümlerini destekleyen kapı kanadına tamamen gömülmüştür.

Robert Bosch Hastanesindeki GEZE ürünleri

  • GEZE serbest salınımlı kapı hidroliği sistemleri
  • Boxer E-ISM-EFS serbest salınımlı kapı hidroliği sistemleri
  • Boxer EFS serbest salınımlı kapı hidroliği