Örnek çalışmalar

BAC tabanlı bina teknolojisiyle büyüleyici bir vinç dünyası

Vinç üreticisi ABUS'un yeni satış ve eğitim merkezi, tamamı camlı bina cepheleri ve akıllı bina yönetim teknolojisiyle hem modern hem de akılda kalıcıdır. GEZE, ABUS KranHaus'ta özel BACnet tabanlı çözümler uygulamıştır.

KranHaus için BACnet tabanlı bina yönetim teknolojisi

ABUS KranHaus için GEZE tarafından sağlanan BACnet tabanlı çözümler, tüm "akıllı bina" konseptine uygun olarak en zorlu fonksiyonellik ve güvenlik taleplerini karşılamaktadır.

Galerinin geniş giriş alanı KranHalle'de, GEZE, bir acil çıkış kapısı tasarımlı otomatik sürme kapı sistemleriyle erişilebilir ve güvenli bir kolaylık oluşturmuştur. Sürme kapılar, ayrıca bir turnike sistemi olarak görev yapan dış cephe ve rüzgar korumasının şeffaf tasarımına görünmez bir şekilde uyum sağlamaktadır. Geleneksel olarak ince GEZE 7 cm görünümünde, verimli Slimdrive SL NT tahrik üniteleri yaklaşık üç metre yüksekliğindeki sürme kapı kanatlarını hareket ettirerek neredeyse dört metrelik bir açıklık menzili oluşturur.

Yangın önleyici tedbirler için ağ bağlantılı DIT hava tahliye menfezleri

GEZE'nin IO 420 BACnet arayüz modülü.

Merkezi olarak kontrol edilebilir bina teknolojisi - GEZE'nin IO 420 BACnet arayüz modülü. © GEZE GmbH

Bina kompleksinin geniş çatısı, tamamıyla ağ bağlantılı DIT hava tahliye menfezleriyle donatılarak, GEZE BUS sistemiyle hızlı ve ekonomik 2 kordonlu CAN tabanlı bir BUS çözümü oluşturmuştur. Pencere teknolojisi serisi, ayrı çatı pencerelerinin boyut, konum ve havalandırma taleplerine uygun olarak optimum DIT pistonlu motoru sağlamaktadır. Hava tahliye menfezleri, bir yangın anında ve günlük havalandırmada kontrollü duman ve ısı vantilatörleri olarak görev yapmaktadır. MBZ 300 DIT kontrol üniteleri, çeşitli performans sınıflarında, çatı pencerelerindeki tüm DIT tahrik ünitelerinin desteklenmesi, koordine edilmesi ve denetlenmesi eylemlerini yönetmektedir. Ağ bağlantılı DIT hava tahliye menfezleri, bir BUS bağlantı ünitesinin yardımıyla, DIT sistemlerinin yangın algılama ve bireysel kontrolünün, yangın dedektörü merkez ünitesi aracılığıyla yönetilebilmesi avantajını eklemiştir.

Bina yönetim teknolojisinin merkezi kontrolü

Otomatik sürme kapı sistemleri ve tavan alanındaki tüm DIT hava tahliye sistemleri, her zaman merkezi olarak izlenebilir ve işletilebilir. Arayüz modülü IO 420 aracılığıyla BACnet bina yönetim sistemine entegredirler. Çatı pencerelerinin durumu (açık/kapalı) ve sürme kapının çalışma modu (örn. otomatik/gece modu), kolayca görüntülenebilir ve değiştirilebilir. Bu, istenmeyen açık bir çatı penceresinin, sistemdeki bir alarmı tetikleyebildiği veya merkezi bir noktadan kapatılabildiği anlamına gelmektedir. IO 420 modülü, bir "komutun" yürütülmesinin ardından, sürme kapı veya çatı penceresinin durumunun bina yönetim teknolojisine rapor edilmesiyle ek güvenlik sağlamaktadır.

GEZE'nin akıllı güvenlik teknolojisine sahip "Canlı" vinç teknolojisi

KranHaus Müşteri Çözümleri bölümündeki özelleştirilmiş yapı bileşenleri, GEZE'nin belirli talepleri nasıl ayrıntılı bir biçimde karşılayabildiğini ortaya koyar: dört katlı açık "KranHalle'nin" önemli noktası, çift kirişli vinçtir. Ziyaretçiler, asansörü on metre yukarıya taşıyabilir ve "canlı" bir vinç sürme deneyiminin keyfine varabilirler. GEZE, güvenlik korkuluğunun cam tasarımıyla birleştirilen ve her iki yönde açılan vinç kirişine açılan bir giriş olarak çift yöne açılımlı bir kapıyı oluşturdu. Buna yönelik şablon, tasarım profilinde görünmez şekilde entegre edilmiş bir kapı kapatma sistemine sahip Pendulo cam bölme duvar sistemi olmuştur. Elektromotorlu IQ Lock EL kilit mekanizması, maksimum emniyet sağlamaktadır. Platform kapıları veya modern makine prensibine uygun olarak, çift yöne açılımlı kapı, yalnızca belirli tutma noktasında tam olarak durduğunda açılır. Vinç kirişi SPS aracılığıyla iletilen bir sinyal, ziyaretçilerin güvenli bir şekilde binebilmelerine yönelik olarak serbest kalması için kilit mekanizmasını tetiklemektedir. Vinç kirişinin "ayrılmasının" öncesinde, cam kapı kusursuz şekilde kapanmakta ve IQ Lock EL aracılığıyla kendi kendine kilitlenmektedir.

ABUS KranHaus'daki GEZE ürünleri

  • Slimdrive SL NT tahrik ünitesi
  • MBZ 300 DIT merkez kontrol birimi
  • IO 420 arayüz modülü
  • Pendulo cam bölme duvar sistemi
  • IQ lock EL kilit mekanizması