Örnek çalışmalar

Futbol Dünya Kupasında GEZE: Stadyumlarda yangın önleyici tedbirler

Güney Afrika'daki Dünya Kupası hazırlıkları sırasında trafik ve otel altyapısının büyük kısmı yeni inşa edildi. Cape Town Stadyumu ve Nelson Mandela Bay Stadyumu da bunlar arasındadır. GEZE, her iki stadyumda da yangın önleyici tedbirler için özel hazırlanmış DIT sistemleri ve çözümleri uyguladı.

Maksimum yangın güvenliği ve DIT gerekliliklerine sahip teknoloji harikası stadyumlar

Dünya Kupası için tam değişim: Güney Afrika'da 2010 Futbol Dünya Kupası için beş yeni spor stadyumu inşa edildi. Cape Town'daki "Cape Town Stadyumu" Port Elizabeth'teki "Nelson Mandela Bay Stadyumu" dahil olmak üzere yeni yapılar en yüksek fonksiyonellik, güvenlik ve tasarım seviyelerini gerektirdi. Gerkan, Marg and Partners (gmp) şirketinin en iyi mimar ekibi tarafından tasarlanan 68.000 kişilik Cape Town Stadyumunun dış kısmı gelen gün ışığını baş döndürücü renkler halinde yansıtmaktadır. gmp aynı zamanda Port Elizabeth'teki, orta kısımda taç yaprakları gibi bükülen bir çatıya sahip 42.000 kişilik stadın tasarımını da üstlenmiştir. Mimarlar ve inşaatçılar, her iki proje için de GEZE'nin gelişmiş kapı ve pencere teknolojisini tercih ettiler.

Doğal duman bacasıyla yangın önleyici tedbirler

Cape Town Stadyumu, içeriden sahayla birlikte görünüm.

Yangın önleyici tedbirler, Cape Town Stadyumu'nun planlamasında gerekli bir kalemdi.

Yangın, bu ölçülerdeki bir spor stadyumu için en kötü senaryodur; duman, saniyeler içinde acil çıkış yolu levhalarını tanınmaz hale getirmektedir. Acil çıkış ve kurtarma yollarının muhafaza edilmesi için verimli duman ve ısı tahliye sistemleri (DIT) gereklidir. 2010 Dünya Kupası sırasında "Green Point Stadium" olarak nam salan Cape Town Stadyumu'nda GEZE tarafından sağlanan maharetli bir duman ve ısı tahliye sistemi (DIT) dumanı, oluştuğu anda tahliye etmektedir. Isınan duman ısı momentiyle yükselirken temiz hava, stadyumun alçak kısımlarındaki hava besleme açıklıklarından (pencereler ve kapılar) içeri girer. GEZE, tamamen gelişmiş elektrikli DIT sistem motorlarına sahip atık hava pencereleri yerleştirmiştir. Sistemler, duman ve ısı tahliyesi fonksiyonunun yanı sıra stadyumun günlük havalandırmasına da yardımcı olmaktadır. Acil güç beslemesi kontrol ünitesi, DIT sisteminin "beynidir". Bağlı tüm açma sistemlerinin ve alarm bileşenlerinin beslemesini, koordinasyonunu ve izlenmesini kontrol etmektedir.

GEZE kapı hidrolikleri: her alanda emniyet ve kolaylık

GEZE kapı hidroliği portföyü ile her iki stadyumda da giriş alanlarında ve iç kapılarında çok çeşitli görsel ve teknolojik çözümler sağlandı. Örneğin yangın ve duman geçirmez kapılar için entegre kapanma sıralaması donanımlı GEZE üstten montajlı kapı hidrolikleri kapı kanatlarının doğru sırayla kapanmasına yardımcı olarak kanatlı kapıların sıkıca kapanarak güvenli bir yangın kesici işlevi görmesini sağlamaktadır. Kapı kanatlarındaki değişken açılma açısına sahip elektromanyetik sabitleme fonksiyonu, çok sayıda seyircinin stadyum kapılarından rahatlıkla geçebilmesini garanti etmektedir. Algılama mekanizması,yangın halinde duman dedektörüyle birlikte yangın önleyici tedbirlere katkıda bulunmaktadır; sabitleme fonksiyonu askıya alınır ve kapı otomatik olarak kapanır. GEZE zemin kapı otomatiği, son derece göze çarpmaz yapıya sahiptir. Zemine neredeyse görünmez biçimde entegre olur ve böylece sık kullanılan stadyum kapıları için mükemmeldir. Doğal olarak kapı hidrolikleri de yangından koruma kapılarında kullanıma uygundur.

Özel oteller için zarif kapı kolaylığı

Şık tasarımlı en gelişmiş pencere teknolojisi: Durban Oyster Box Oteli.

Şık tasarımlı en gelişmiş pencere teknolojisi: Durban Oyster Box Oteli.

GEZE kapı ve emniyet çözümlerinin birinci sınıf kalitesine güvenenler yalnızca futbol stadyumu planlayıcıları ve işletmecileri değildir. GEZE ürün serisindeki çeşitli kapı hidrolikleri aynı zamanda 5 yıldızlı lüks Oyster Box Otel'de de kullanılmaktadır. Hint Okyanusu'na yukarıdan bakan Durban'ın kuzeyindeki muhteşem bina yıllar süren yenileme çalışmalarının ardından 2009 yılının sonunda yeniden açılmıştır.

Dünya Kupası hayranları, yakındaki Moses Mabhida Stadyumu'ndaki maçlarda heyecanlarını paylaşmadan önce arka plandaki vuvuzela sesleri eşliğinde her çeşit konforu bulabilmiştir.

Gizli zarafet: GEZE kapı hidrolikleri geçiş kolaylığı sağlamaktadır

Oyster Box Otel'in geleneksel koloni mimarisi çağdaş iç tasarımıyla cezbedici bir zıtlık oluşturmaktadır. Kapı kanadına tamamen entegre olan ve kıyaslanamaz bir gizli kapı görünümü sunan entegre GEZE Boxer kapı hidroliği için mükemmel ortamdır. Adını Cape Town'ın merkezindeki konumundan alan 15 on Orange Otel de Dünya Kupası'ndan hemen önce yenilenmiştir. Şehri tamamlayan butik otelde yalnızca GEZE kapı hidroliğinin zarif, tutarlı estetiğinden faydalanmakla kalınmadı. Otomatik özel tasarım cam sürme kapılar da 15 on Orange Oteldeki davetkar, şeffaf atmosferin oluşturulmasına yardımcı oldu. Şık GEZE Slimdrive SL kapı motorları yalnızca 70 mm yükseklikleriyle ince çerçeveli kapı kanatlarını sessiz ve zarif bir şekilde hareket ettirmektedir.

Yeni Dünya Kupası havaalanı için GEZE kapı teknolojisi

Mükemmel işleyen bir havacılık altyapısı olmadan bir Dünya Kupası düşünülemez. Dünya Kupası başlamadan yaklaşık bir ay önce Durban'ın güneyindeki yeni King Shaka Uluslararası Havaalanı faaliyete geçmiştir. Dünya Kupasına ev sahipliği yapan ülkedeki stadyum ve lüks oteller gibi yeni havaalanı da futbol tutkunlarını ve takımları şehirler ve kıtalar arasında güvenli, hızlı ve konforlu bir şekilde taşımak için GEZE'nin teknoloji harikası ve yenilikçi kapı kapatma teknolojisini kullanmıştır.

Yeni Green Point Stadyumu (Cape Town), Oyster Box Otel (Durban) ve King Shaka Uluslararası Havaalanı'nda (Durban) kullanılan GEZE ürünleri

  • Duman ve ısı tahliye sistemleri (DIT)
  • Elektrikli DIT motorları
  • Yangın ve duman geçirmez kapılara yönelik entegre sıralı kapatma mekanizmasına sahip üstten montajlı kapı hidrolikleri
  • Elektromanyetik sabitleme fonksiyonu
  • Entegre GEZE Boxer kapı hidroliği
  • Zemin kapı otomatikleri
  • GEZE Slimdrive SL sürme kapı sistemi