Platin ve Elmas: Kö-Bogen II, en yüksek DGNB sertifikalarını aldı

Düsseldorf'taki Kö-Bogen II mağaza ve ofis binası sadece Avrupa'nın en büyük yeşil cephesi olmakla öne çıkmıyor: DGNB Platin sertifikasına ek olarak Kö-Bogen II, dünya çapında benzersiz DGNB Elmas sertifikasını da aldı: bu, çevre için de büyük bir başarıdır. Kö-Bogen II sürdürülebilirlik projesi bunun nasıl işlediğini gösteriyor.

İlerisi düşünülerek tasarlanmış: Green Building

Kö-Bogen II

Kö-Bogen II için DGNB Platin ve Elmas Sertifikası © Jürgen Biniasch / GEZE GmbH

Sürdürülebilir inşaat işleri, inşaat sektörünün çevresel etkilerini azaltmak için giderek daha önemli hale gelmektedir. Ne de olsa, inşaat ve bina sektörü sera gazı emisyonlarının yaklaşık %30'undan sorumlu. Bu yüzden, giderek daha fazla sayıda inşaat sahibi ve yatırımcı, Green Buildings olarak adlandırılan çevre dostu ve sürdürülebilir binalar ve inşaat projeleriyle ilgilenmektedir.

GREEN BUILDING HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ

Uluslararası olarak tanınma: Sürdürülebilir binalar için DGNB sertifikaları

Alman Sürdürülebilir İnşaat Birliği (DGNB) binaların sürdürülebilirliğini değerlendirmektedir. DGNB sertifikası, hedeflenen seviyeye (altın, gümüş, bronz, platin) ve bina kategorisine (yeni bina, mevcut bina, konak yeri) bağlı olarak değişebilir. DGNB sertifikaları başta Almanya'da olmak üzere uluslararası olarak tanınmaktadır. Bağımsız bir denetim, binaların yüksek DGNB kriterlerini karşılamasını sağlar.

Başarılı DGNB sertifikasyonu için önemli: Dokümantasyon ve denetim

DGNB sertifikasyonu için gerekli kriterlerin karşılandığından emin olmak için ilgili tüm tarafların - mimarlar, mühendisler, inşaatçılar, uzman planlamacılar ve diğer paydaşlar- sıkı bir işbirliği içinde çalışması önemlidir. Ne de olsa, DGNB sertifikası almak için uygulanan tüm önlemlerin ve bunların etkilerinin ayrıntılı kanıtı gereklidir. 

 • Sürdürülebilirlik: DGNB sertifikasyonunun asıl amacı, bir binanın ekolojik, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliğini değerlendirip güvence altına almaktır.
 • Enerji verimliliği: Bina olabildiğince az enerji tüketmeli, ideal olarak yenilenebilir enerji kullanmalıdır.
 • Çevre koruması: Su tüketimi, atık yönetimi ve zararlı madde emisyonlarının azaltılması gibi çevresel hususlar dikkate alınmalıdır. Yağmur suyunun kullanılması ve atık ayrıştırma, teşvik edilen önlemlere örnek olarak sayılabilir.
 • Sağlık ve konfor: Bu, bina sakinleri için iyi hava kalitesi, yeterli aydınlatma ve akustik konforu içerir.
 • Yüzey optimizasyonu: Alan kaynaklarının akıllıca kullanılmasını sağlamak önemlidir.
 • Yapı ekolojisi: Yapı malzemelerinin menşei ve çevresel etkileri analiz edilmektedir. Sürdürülebilir malzemeler ve ekolojik inşaat yöntemleri teşvik edilmektedir.
 • İnovasyon: Sürdürülebilirliğe katkıda bulunan inovatif teknolojilerin ve konseptlerin entegrasyonu tanınıp olumlu olarak değerlendirilmektedir.
 • Yaşam döngüsünü dikkate alma: Binanın yaşam döngüsü masrafları ve yaşam döngüsü etkileri önemlidir. Buna sadece inşaat masrafları değil, aynı zamanda binanın tüm ömrü boyunca işletme ve bakım masrafları da dahildir.
 • Mobilite ve erişilebilirlik: Toplu taşımaya kolay erişim ve bisiklet park yerleri bir artı puan olabilir.
 • Sosyal sorumluluk: Binanın yerel topluluk üzerindeki etkisi, örneğin binanın yerel ekonomiyi nasıl desteklediği ve sosyal etkileşimi nasıl teşvik ettiği dikkate alınır.

Düsseldorf'un kentsel tasarımındaki yüksek statüsüne ek olarak K II, mimarisiyle ileride de özellikle kaynakların kıtlığı ve çevrenin korunması açısından yeni yapı projeleri için bir ölçüt olmaya devam edecektir."

Stephan Deußer, Proje Müdürü B&L Group

Başarılı DGNB sertifikasyonu için sürdürülebilir çözümler

Sürdürülebilirliğe katkıda bulunan inovatif teknolojilerin ve konseptlerin entegrasyonu DGNB sertifikasyonunda olumlu değerlendirilmektedir. Bu yüzden, Kö-Bogen II sürdürülebilirlik projesinde GEZE'nin kapı teknolojisinin kullanılması sürpriz değil. Ürünlerimizin büyük bir kısmı, DGNB ve LEED tarafından belirlenen, önde gelen küresel Green-Building derecelendirme sistemlerinin sürdürülebilirlik gereksinimlerini karşılamaktadır. Ürünlerimiz için çevre dostu ürün bildirimleri (EPD'ler) sağlayarak bu uyumu gönüllü olarak şeffaf hale getiriyoruz. Ayrıca, ürünlerimiz DGNB Navigator ve greenbuildingproducts.eu çevrimiçi veritabanlarında bulunmakta ve burada ilgili sertifikalarla birlikte saklanmaktadır. Sertifikalar, bir GEZE ürününün bir binanın başarılı DGNB veya LEED sertifikasyonuna katkıda bulunabileceği puan sayısını belgelemektedir.

Yeşillendirilmiş ve eğimli cephe - kapı teknolojisi için bir zorluk

Slimdrive SL NT-FR

Özel olarak uyarlanmış kapı teknolojisi: GEZE Slimdrive SL NT-FR. © Jürgen Biniasch / GEZE GmbH

Slimdrive SL NT-FR

Dar sürgülü kapı sistemiyle mağaza ve ofis girişleri görsel açıdan çekici hale geliyor. © Jürgen Biniasch / GEZE GmbH

Gürgen ağaçlarıyla yeşillendirilmiş ve kısmen eğimli olan cephede sürme kapı ve döner kapı motorları için karmaşık ve zorlu kurulum durumu özel bir zorluk meydana getirdi. Sadece 7 cm'lik düşük motor yüksekliği sayesinde Slimdrive sürme kapı sistemlerimiz burada mükemmeldir: düşük yapı yüksekliği ile yeşillendirilmiş cepheye kolayca uyum sağlarlar. 

 • Açılı cephelerde veya köşelerde, örneğin küçük yapılarda, yeraltı otoparkı girişinde ve restoran girişinde kullanım için Slimdrive SLV projeye özel olarak tasarlanıp motor rayında projeye uygun doğru açıyla üretilmiştir.
 • Acil çıkış ve kurtarma yollarında, acil çıkış yolu işlevli Slimdrive SL NT-FR kullanılmaktadır.
 • Sürdürülebilirlik konusunda diğer artı noktalar: Slimdrive kapı sistemi, çok düzgün çalışan, uzun ömürlü doğru akım motoru ve kendi kendini temizleyen makaralı taşıyıcısı ile hizmet ömrünü verimli bir şekilde uzatır. Bağımsız hata tespiti ve günlüğe kaydetme, bakım zahmetini daha da azaltır. Bu da kaynaklardan tasarruf sağlar.

Yeşillendirilmiş ve eğimli cephe için kapanma kenarı emniyetine yönelik özel çözümler

Slimdrive SLV

GEZE'nin kendini kanıtlamış sürme kapı sistemi, eğimli cephe yapısına rağmen standartlara uygun koruma ve gece kilidi sağlar. © Jürgen Biniasch / GEZE GmbH

Buna ek olarak, açılı cephede tali kapanma kenarlarının öngörülen koruması için özel çözümler sunduk. Burada, koruyucu kanat ile cephe arasındaki mesafe o kadar büyüktü ki, örneğin çocukların koruyucu kanat ile cephe arasında durma tehlikesi vardı.   Çözümümüz: kapanma kenarı emniyeti için özel olarak tasarlanıp üretilmiş cam veya sac kılıçlar. Bu, GEZE proje danışmanlarıyla planlama ve proje güvenliği departmanlarının yanı sıra diğer iş kolları arasında yoğun bir işbirliği gerektiriyordu.

Kö-Bogen II gibi iddialı bir projede, planlama aşamasından itibaren tüm iş kollarının birlikte uyumlu bir şekilde çalışması çok önemlidir. GEZE, projeye özel uygun çözümlerin geliştirilmesine, tüm iş kolları ölçeğinde planlamaya ve uygulamaya önemli katkılarda bulunmuştur.

Wolfgang Faßbender, GEZE'de Mimari ve Proje Danışmanı

Tüm proje yaşam döngüsü boyunca planlama danışmanlığı ve bakım

Başarılı bir DGNB sertifikasyonu için, uygulanan önlemlerin ve bunların etkilerinin ayrıntılı kanıtı gereklidir. Bu nedenle, tek elden güvenilir ve yetkin planlama desteği ve yönetimi büyük avantaj sağlamaktadır. Uzmanlarımız planlama ve kurulumdan montaja, bakıma ve gerekirse söküm işlerine kadar bireysel danışmanlık ve kapsamlı hizmetler sunmaktadır. 

Sürdürülebilir yapı projelerinin sertifikalandırılması için önemli

Sürdürülebilirlik sertifikaları örneğin KfW finansmanı gibi mali kaynakların onaylanması için genellikle bir ön koşul olduğundan, birçok yapı projesi sertifika elde etmeye çalışmaktadır. Avukat ve eski müsteşar Michael Halstenberg ile mimar ve satış öncesi geliştirme ekip lideri Günther Weizenhöfer, güncel gelişmeleri ve bir kusur durumunda sorumlulukla ilgili olası zorlukları ele alıyor.

Planlamanızda size destek oluyoruz