Kopenhag Rigshospitalet'te GEZE otomatik kapı sistemleri

Kopenhag'daki Rigshospitalet, geleceğin sağlık sistemine bir adım daha yaklaştı. Yeni bir ek olan Kuzey Kanadı, yüksek teknoloji cerrahisine, hastaların karmaşık tedavisine ve araştırmaya adanmıştır. Prestijli sağlık hizmeti projesi, hastaları ve yakınlarını merkeze almakta ve bu nedenle mimari, tasarım ve işlevsellik açısından en yüksek talepleri karşılamaktadır. 

Modern teknoloji ve konfor: Rigshospitalet, Kopenhag

Kopenhag Rigshospitalet'in giriş alanında ECdrive sürme kapı sistemi

ECdrive, aydınlık salon alanındaki otomatik koruyucu cam kapılara dikkat çekmeden yerleştirilir.

Rigshospitalet, Danimarka'daki en gelişmiş ve özel cerrahi operasyonları yönetebilen ve daha sonra hastalara ve yakınlarına mümkün olan en iyi tedavi ve bakımı sağlayan yaklaşık 55.000 m²'lik bir genişleme kazanmıştır. Resmi olarak Ocak 2020'de açılan Kuzey Kanadı, Danimarka'nın sağlık sistemi için şu anda ve gelecekte stratejik olarak önemlidir.

Uzmanlıkların tek bir yerde bir araya getirilmesi ile hastalara ve aile üyelerine aşırı karmaşıklık için tasarlanmış ortamlarda uluslararası standartlara göre tedavi ve bakım sunmak mümkün hale getirilmiştir. Şimdiye kadar 33 yüksek teknolojili ameliyathane ve 196 özel oda kullanıma açılmıştır. 

Kuzey Kanadı’nın ameliyathaneleri, teşhis ve tedaviyi daha iyi ve daha hızlı hale getiren robotlar ve büyük düz panel ekranlarla donatılmıştır. Tüm hastalara yönelik internete ve kendi tıbbi kayıtlarına erişim sağlanmıştır. Hasta yakınları için alana sahip özel odalar, hastaların mahremiyet, gizlilik ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılar. 

İyileştiren mimari - her zaman hasta odaklıdır

Temassız yaklaşım anahtarlarına sahip ECdrive, ameliyathanelere ve hasta odalarına hijyenik erişim sağlar.

Temassız yaklaşım anahtarlarına sahip ECdrive sürme kapı sistemi, ameliyathanelere ve hasta odalarına hijyenik erişim sağlar. © GEZE GmbH

Mimari ve estetik, hastalar için mümkün olan en iyi ortamı yaratma konusunda önemli bir rol oynar. Ses, ışık girişi, renkler, sanat ve doğa birlikte "İyileştiren mimari" oluşturan unsurlardır, yani hastaların zihinsel sağlığını destekleyen ve ciddi bir durumla hastaneye kaldırılmanın stresini azaltan bir mimaridir. 

İnşaat aşamasında, en yüksek hijyen seviyelerini korurken, büyük veya küçük her bir bileşenin Kuzey Kanadı vizyonunun gerçekleştirilmesine yardımcı olmasını sağlamak için tedarikçilerden talep edilen standartlar yüksektir. 

İyileştiren mimari hakkında daha fazla bilgi edinin 

İç ve dış mekanlarda dokunsal algı olmadan otomatik kapılarının kontrolü GC 307+ ile mümkündür.

Temassız yakınlık anahtarı GC 307+. © GEZE GmbH

450'den fazla kapı için konforlu ve hijyenik otomatik sistemler 

İyileştiren mimari, yüksek düzeyde hijyen ve işlevsellik ile ilgili aşırı gereksinimler, Kuzey Kanadı için seçilen otomatik kapı sistemlerine de yansımaktadır. Ameliyathanelerin 33 kapısı, odaların steril olması ve bakteri barındırmaması için hava geçirmez şekilde sızdırmaz hale getirilmiştir. 

Bina ayrıca yaklaşık 140 otomatik sürme kapı ve 300'den fazla otomatik döner kapı motoruile donatılmıştır. Kapılar, kapı koluna temas etmeden otomatik olarak açılıp kapanır. Özellikle COVID-19 döneminde hijyen açısından temassız otomatik kapı sistemleri enfeksiyon riskini azaltmak için kritik öneme sahiptir. 

Buna ek olarak otomatik çözümler, kapıların çok sessiz bir şekilde açılıp kapanmasını sağlar. Kuzey Kanadı'ndaki iç trafik gürültüsü hastalar açısından minimum düzeyde tutulmalıdır. 

GEZE Danimarka Satış Mühendisi Poul Torndahl, "Danimarka hastaneleri ile geniş bir iş birliği deneyimine sahibiz ve Kuzey Kanadı bugüne kadarki en büyük bireysel hastane inşaat projemiz. Yüklenici ile iş birliğimizi 2015 yılında başlattık ve birkaç yıldır projede tam zamanlı çalışan bir Kurulum Teknisyenimiz var" dedi.

Çok iyi düşünülmüş mimarisi, benzersiz tasarımı ve işlevsel gereksinimleri olan devasa bir inşaat projesidir. Bu, projenin bir parçası olmamızı inanılmaz derecede heyecan verici hale getirdi. Kuzey Kanadı'ndaki otomatik kapı sistemleri için hizmet ortağı olarak ilişkimizi sürdüreceğimiz için mutluyuz.

Poul Torndahl, GEZE Danimarka Satış Mühendisi
Hasta girişinde döner kapılı akıllı cam cephe ve Slimdrive SC.

Hasta girişindeki döner kapının önünde bulunan akıllı cam panele Slimdrive SC'li bir yarım daire çift sürme cam kapı yerleştirilmiştir.

GEZE’nin Kuzey Kanadı ürünleri

  • Ameliyathanelere hermetik sızdırmaz kapılar için 33 otomatik kapı sistemi.
  • Otomatik kapılar için 450'den fazla temassız yakınlık anahtarı (otomatik kapıları etkinleştirmek için GC 307+ temassız anahtarlar).
  • Cam ve çelik sürme kapılar için 140 otomatik sistem (2 x 200 kg'a kadar kapılar için Powerdrive ve 2 x 100 kg'a kadar kapılar için ECdrive).
  • Dairesel açılır kanatlı kapılar için 300 otomatik sistem (tek kanatlı kapılar için Slimdrive EMD-F otomatik kapı otomatiği ve iki kanatlı kapılar için Slimdrive EMD-F-IS otomatik kapı otomatiği).
  • Farklı kapı tipleri için çok çeşitli kapı hidrolikleri.