GEZE'nin havalandırma ve yangından koruma çözümleri, Kopenhag'daki Kvæsthusmolen yeraltı otoparkında sıkı tasarım ve emniyet gerekliliklerini karşılamaktadır

Yeraltı otoparklarında, hem genel havalandırmayla bağlantılı olarak hem de yangın ve duman oluşumu durumunda temiz hava sağlayan özel hava besleme çözümlerine ihtiyaç duyulmaktadır. GEZE Danimarka, Kopenhag'daki Kvæsthusmolen yeraltı otoparkı için özel havalandırma çözümleri geliştirdi. Tüm tesis ölçeğinde hava beslemesini düzenleyen bu çözümler, bir acil durumda alt düzeyler de dahil olmak üzere, bütün bölgelere yeterli temiz havanın çabucak iletilmesini temin etmektedir.

Kvæsthusmolen yeraltı otoparkı – modern tasarım, rahatlık ve emniyet

Kvæsthusmolen yeraltı otoparkına inen merdiven boşlukları.

Kvæsthusmolen yeraltı otoparkına inen merdiven boşlukları, rıhtımdaki Ofelia Plads alanını süslüyor. GEZE'nin özel olarak tasarlanmış elektrikli zincirli motorları pencerelere uygun hale getirilmiştir.

Şehir içindeki, özellikle büyük şehirdeki park alanı sınırlıdır ve genellikle tamamen doludur. Yerin üstündeki park tesisleri şehir alanından çok fazla yer almakta, ayrıca şehrin manzarasını etkilemektedir. Kopenhag'da toplam 500 araçlık kapasiteye sahip, üç katlı yeraltı otoparkı açıldığı Haziran 2016'dan beri bu sorunun üstesinden gelinmesine yardımcı olmaktadır. Lundgaard & Tranberg Arkitekter tarafından tasarlanan bu otopark tesisi, Danimarka'nın borsada kayıtlı en büyük emlak ve hizmet kuruluşu olan Jeudan tarafından işletilmektedir. Yeraltı otoparkı, Danimarka'nın başkentinin merkezinde, Ofelia Plads olarak bilinen ve yeniden modellenen Kvæsthus rıhtımı alanında bulunmaktadır. Kopenhag'daki en modern tesisler arasında yer alan otopark, yüksek kalite, modern tasarım ve olağanüstü emniyet sunmaktadır.

Çekici tasarıma sahip zincirli motor: GEZE Slimchain temiz hava beslemesi temin eder

Merdiven boşluklarının eşsiz tasarımı pencereleri gizlemektedir.

Merdiven boşluklarının eşsiz tasarımı pencereleri gizlemektedir.

Günlük havalandırma için temiz hava beslemesi ve bir yangın durumunda hızlı duman tahliyesi temin etmek, Kvæsthusmolen yeraltı otoparkı gibi modern yapılarda elzemdir. Duman ve ısı tahliyesi (DIT) sistemleri pek çok bina için yasal bir zorunluluktur. Yeraltı tesisleri için havalandırma sistemleri özellikle dikkatli değerlendirme ve akıllı entegrasyon gerektirir. Bu nedenle, GEZE Danimarka, Lundgaard & Tranberg mimarlık bürosuyla beraber başından itibaren planlama sürecinde yer almıştır.

Ziyaretçiler, otopark kompleksinin üstünde yerle aynı düzeyde kızıl pas rengi küplerle yürüyen merdivenlere erişebilmektedir. Siyaha boyanmış, elektrikli Slimchain zincirli motorları, döner açılımlı pencerelere dikey olarak uydurulmuştur ve hem etkili havalandırma hem de etkili duman tahliyesi temin etmektedir. Sonuç olarak, bu zincirli motorlar, hem işlev hem de estetik bakımdan sıkı gereklilikleri karşılamaktadır. GEZE'nin Almanya'daki Leonberg'de bulunan genel merkezinde Ürün Yönetimi ekibi de bu özel çözümün geliştirilmesine yardım etmiştir.

GEZE, proje boyunca hem mimarlara hem müteahhitlere, elbette bize de, büyük destek sağlamıştır. Optimize edilmiş süreçlerin mevcut olduklarından emin olunmasına yardım edip tasarım ve işlevsellikle ilgili sıkı gerekliliklere tabi olarak bir proje üzerinde önemli esneklik gösterdi.

Martin Steen, Jeudan'da Proje Yöneticisi

Duman oluştuğunda veya sıcaklık yükseldiğinde elektrikli kapı motorları temiz hava sağlar

Tesiste kullanılan ikinci GEZE çözümü, giriş alanı için özel bir duvar ve menteşeli, çift kat camdan altı adet kapı içermektedir. Cam kapılar yürüyen merdivenlerin girişini yağmur ve kara karşı korumaktadır. GEZE Slimdrive EMD Invers ile donatılan bu kapılar, bir yangında veya duman alarmı durumunda saniyeler içinde otomatik olarak açılır ve duman alarmı manuel olarak devre dışı bırakılıncaya kadar açık kalırlar. Alt katlarda kurulan kapı otomasyon sistemleri ve türbinler, dumanın çabucak giderilmesini sağlamak üzere etkileşime girerler. Özel havalandırma çözümleri çok miktarda temiz havanın alt düzeylere ulaşmasını sağlayarak günlük çalışmada, bir yangın ve duman oluşumu durumunda havalandırma temin eder.

Yangından koruma kapıları hakkında daha fazla bilgi edinin

Duman ve ısı tahliyesi (DIT) için GEZE çözümleri

Yangın ve duman oluşumu durumunda, etkilenen zeminden zehirli duman gazlarını uzaklaştırmak çok önemlidir. GEZE, birbirleriyle kusursuzca etkileşimde bulunan duman ve ısı tahliyesi çözümleri temin etmektedir:

 • Zincirli ve elektrikli pistonlu motorlar dahil olmak üzere, pencereler ve kapılar için elektrikli açma sistemleri
 • Büyük DIT veya havalandırma pencerelerine yönelik ilave emniyet için kilit motorları
 • Elektrikli pistonlu motordan ve mekanik aksesuar kitinden yapılmış açma/kilit sistemleri
 • Bir yangın durumunda gerekli çapraz havalandırmayı sağlayan hava besleme sistemleri
 • Bütün DIT parçaları için GEZE acil durum güç kaynağı ünitesi
 • Akıllı ağ bağlantısı kurmayı kolaylaştıran arayüz modülleri
 • Düğmeler ve sensörler gibi ek aksesuarlar

Örnek bir proje olan Ofelia Plads ve yeraltı otoparkının tasarımlarına çok para yatırılmıştır. Bu yüzden, özelleştirilmiş bir cam duvara ihtiyaç duyduk. Uzman danışmanlık sağlayan GEZE, binanın tasarımı ve rengiyle örtüşen otomatik havalandırma çözümlerini çabucak geliştirmiştir. Bundan başka, çözümler, yeni binaların dumandan ve yangından korumayla ilgili yüksek emniyet gerekliliklerini ve standartlarını eksiksiz karşılamaktadır.

Martin Steen, Jeudan'da Proje Yöneticisi

Bir bakışta: Kopenhag'daki Kvæsthusmolen yeraltı otoparkında GEZE çözümleri

 • GEZE RWA K 600 F: Pencerelere takmak için katlanır kollu motor
 • GEZE Slimchain: Elektromekanik zincirli motor
 • Slimdrive EMD Invers: Tek kanatlı duman ve ısı tahliye sistemleri ile havalandırma açma sistemleri için elektromekanik döner kapı sistemi
 • GEZE MBZ 300 N24: Duman ve ısı tahliyesi motorları için acil durum güç kaynağı ünitesi