Örnek çalışmalar

Milaneo Stuttgart: GEZE kapı teknolojisi binalarda enerji verimliliğini destekler

Üç katı aşkın bir sayıda alışveriş merkezine sahip Milaneo bina kompleksi, Stuttgart'ın yeni gelişen Europa bölgesinin kalbinde yer almaktadır. GEZE, bina içerisindeki yüksek rahatlık ve enerji verimliliğini karşılamak üzere alışveriş merkezini en gelişmiş kapı ve güvenlik teknolojisi ile donatmıştır.

Milaneo'daki GEZE'nin otomatik kapı rahatlığı

Milaneo alışveriş merkezinin rüzgar korumasındaki GEZE'nin camla kaplı otomatik kapıları.

Enerji tüketiminin azaltılması: Milaneo giriş alanının rüzgar korumasındaki GEZE otomatik kapılar. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

2011 yılında açılan yeni halk kütüphanesi ile birlikte Milaneo kompleksi, yeni gelişmiş Europa bölgesinin kalbinde yer almaktadır. 550 milyon € değerindeki projenin ana bölümü, toplam yüzey alanı 43.000 m² olan 200'den fazla işletmeyi barındıran geniş alışveriş merkezidir. Düsseldorflu mimarlar RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektur + Städtebau tarafından yapılan tasarımlar ile aynı çizgide olmak üzere alışveriş merkezi için üç ayrı yapı inşa edilmiştir. Uyduları anımsatan bir şekle sahip olarak, zemin katta bulunan kesintisiz bağlantılı satış alanı aracılığıyla birbirlerine bağlanırlar. Her bir uyduya standart kapı sistemlerine sahip rüzgar korumaları aracılığıyla dört taraf üzerinden dışarıdan erişilebilir.
Bir sistem sağlayıcısı olarak GEZE, alışveriş merkezini, rüzgar korumalarını ve park katlarını en gelişmiş kapı ve güvenlik teknolojisi ile donatmış, böylelikle bina içerisinde enerji verimliliğini desteklemiştir.

Rüzgar koruması üzerinden engelsiz erişime yönelik otomatik kapılar

Yüksek yaya trafiği seviyelerine sahip alışveriş merkezindeki kapılar, engelsiz erişim kolaylığı, emniyet ve çekici tasarımı bir araya getirmelidir. GEZE, üç yapıda bulunan 12 rüzgar korumasının tamamına yönelik özel bir çözüm sağlamıştır ve her bir rüzgar korumasını dört adet otomatik kapı ile donatmıştır. TSA 160 NT-IS tahrik sistemlerine sahip çift kanatlı otomatik kapılar, kapı kanatlarını, gerekli olan emniyeti garanti altına alarak güvenilir ve rahat bir şekilde açmakta ve kapatmaktadır. Entegre TZ 320 emniyet kapısı kontrolü, tüm açılma ve kapanma süreçlerini denetler ve bir acil durum anında acil çıkışları boşaltır. Dış kapıların gece kilidi ayrıca TZ 320 ile etkinleştirilmektedir.

Acil çıkış yolu emniyeti ve onaylı enerji verimliliği

Çok fonksiyonlu bir çözüm olarak, rüzgar korumasındaki kapılar ayrıca bir yangın anında doğal duman ve ısı tahliyesi havalandırmasına yönelik bir temiz hava girişi veya hava menfezi olarak görev görmektedir. K 600 katlanır kollu motorlar yangın anında kapıları iterek açmakta ve hava kaynağı için kapıları ardına kadar açık tutmaktadır. Otomatik kanatlı kapıların normal kullanımda başka bir faydası daha vardır: binanın enerji dengesini artırmak için güvenilir bir şekilde kapanırlar. Otomatik kapılar, Milaneo'nun Alman Sürdürülebilir Bina Konseyinden (DGNB) altın ön onay almasına yardımcı olan kriterlerden biri olmuştur.

Park katına yönelik bir çözüm olarak güvenlik turnikesi sistemi

Erişilebilirlik, yangın önleyici tedbirler ve acil çıkış yolu emniyeti, zemin katın 1.200 araçlık park alanında maksimum önceliğe sahiptir. Çözüm, rahat bir turnike sistemi olmuştur. Kapılar normal işletim modunda otomatik olarak açılır ancak tehlike anında araba park alanı ile buna bitişik asansör ve kaçış merdivenleri arasında güvenli bir bariyer oluşturmaktadır.

GEZE Slimdrive kapı tahrik ünitesi: Kolaylık ve acil çıkış yolu emniyeti

Çift kanatlı otomatik yangından koruma kapıları olarak turnike sistemindeki dış kapılar, entegre duman dedektör bağlantı merkezi ve sıralı kapanma mekanizmasına sahip Slimdrive EMD F/R IS tahrik üniteleri ile donatılmıştır. Yalnızca 7 cm'lik düşük montaj yüksekliği sayesinde kapı motoru, duman dedektörü ile ideal bir üniteyi oluşturmaktadır. Kılavuz rayları ve sensör çıtası ayrıca sensör rayları olarak kapı sistemine zarif ve aşırı boyutta görünmez bir şekilde entegre edilir. Slimdrive emniyet çözümü özellikle ince kapı profilleri ve geçiş kısıtı olan alanlara yönelik olarak geliştirilmiştir. Slimdrive EMD-F/R tahrik ünitesi ayrıca 2014 yılında iki Plus X ödülü almıştır: inovasyon ödülü ve kapı motorları kategorisinde "Yılın Ürünü" ödülü.

Emniyet hususları: Acil çıkış kapısı kontrol birimine sahip sabitleme sistemi

Tüm durumlarda daha güvenli kapı rahatlığı: entegre acil çıkış kapısı kontrol birimine sahip yangından koruma kapıları.

Yangından koruma tasarımında çift kanatlı kapı, kapalı. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Normal işletim modunda, bir sabitleme sistemi turnike sisteminin iç kapısı üzerinden serbest erişime olanak sağlamaktadır. GEZE, devamlı bir kılavuz raya sahip TS 5000 R-ISM kapı hidroliğinden oluşan sofistike bir komple sistem uyguladı. Çift kanatlı yangından koruma kapısı, elektrikle açık tutulur ve yangın dedektörleri aracılığıyla tetiklenerek yangın anında güvenli bir şekilde kapanmaktadır. Çok fonksiyonlu otomatik kapının tüm bileşenleri, çok sayıda boş alan tasarrufu yaparak sabitleme sistemine görünmez şekilde entegre edilmektedir.

Yangın emniyeti tasarımlı özel üretim kapı sistemleri

GEZE, alışveriş merkezinin teknoloji ve lojistik alanına giden girişlere tam panik fonksiyonuna sahip oldukça büyük çift kanatlı yangından koruma kapıları yerleştirmiştir. Slimdrive EMD F/R tahrik sistemleri ve CB flex taşıyıcı elemanlarla donatılan bu kapılar, bu alana ait yüksek emniyet gereksinimlerini karşılamaktadır. Taşıyıcı elemanlar, kapının sıralı kapanma mekanizmasının, bir panik durumunda dahi olmak üzere her zaman güvenli bir şekilde kapanmasını sağlamaktadır. Sabit kanat açıldığında, geçiş kanadı, sıralı kapanma mekanizması bekleme pozisyonunun bulunduğu yere kadar açılır, böylelikle her iki kapı kanadı daha sonra doğru şekilde kapatılabilmektedir.

Milaneo, Stuttgart'taki GEZE ürünleri

  • TSA 160 NT-IS tahrik sistemlerine sahip çift kanatlı otomatik kapılar
  • Entegre TZ 320 acil çıkış kapısı kontrol birimi
  • K 600 katlanır kollu motorlar
  • Entegre duman dedektör bağlantı merkezi ve sıralı kapanma mekanizmasına sahip Slimdrive EMD F/R-IS tahrik üniteleri
  • TS 5000 R-ISM kapı hidroliği